جولای 22, 2024

بعد از ناهار بدن در فرآیند هضم سنگین‌ترین وعده غذایی روز قرار دارد و همین مسئله خون‌رسانی به مغز را کاهش داده و باعث خواب‌آلودگی می‌شود.

جلوگیری از خواب آلودگی

جلوگیری از خواب آلودگی بعد از غذا بیشتر از همه دغدغه کارمندانی است که امکان خواب بعد از ناهار را ندارند. در زمان ظهر و پس از مصرف غذا، سکونی در ریتم بیولوژیکی بدن بروز می‌کند که منجر به احساس خواب‌آلودگی می‌شود. در مجله اینترنتی دلتا، همراه ما باشید تا راهکارهایی برای جلوگیری از خواب‌آلودگی به شما معرفی می‌کنیم.

راهکارهای شادابی بعد از صرف ناهار

راهکارهایی که در ادامه می‌آیند شامل راه‌هایی فوری برای جلوگیری از خواب آلودگی و راهکارهایی درازمدت هستند.

۱. آدامس جویدن

شما می‌توانید برای تمرکز بیش‌تر و دوری از احساس خواب آلودگی آدامس بجوید. البته پیشنهاد می‌شود زمان جویدن کافی برای آدامس بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است. چرا که طولانی‌تر جویدن آدامس باعث کاهش قوای ذهنی می‌شود.

۲. گوش دادن به موسیقی

گوش دادن به موسیقی در حین کار می‌تواند بهره‌وری را افزایش دهد. تحقیقی در دانشگاه میامی انجام شد که در آن ۵۶ شرکت‌کننده برای مدت سه هفته در حین کار به موسیقی گوش دادند. نتیجه نشان داد این افراد زمانی که موسیقی را قطع می‌کردند، کیفیت کار آن‌ها کم‌تر می‌شد و زمان بیش‌تری برای انجام وظایف خود نیاز داشتند.

۳. نوشیدن آب

یکی از دلایل خستگی، بی‌حوصلگی و مشکلات تمرکزی، نبود آب کافی در بدن است. برای جلوگیری از خواب آلودگی روز خود را با یک لیوان آب شروع کنید، چرا که در تمام طول شب هیچ میزان آبی وارد بدن نشده. به همین دلیل سطح مایعات بدن کاهش یافته است. در صورت امکان روزی ۸ لیوان آب بنوشید تا دچار کم آبی بدن و عوارض آن نشوید.

جلوگیری از خواب آلودگی

۴. کاهش مصرف شیرینی و چربی

غلات تصفیه شده، نان‌های ساندویچی و مانند آن به سرعت هضم می‌شود. این مسئله افزایش و کاهش میزان قندخون را سرعت می‌بخشد و به‌دنبال آن بر کاهش انرژی نیز تاثیر می‌گذارد. شاید در حین مصرف این مواد غذایی ابتدا احساس هوشیاری کنید. ولی افت سریع قندخون باعث کسل شدن شما می‌شود.

۵. ورزش

انجام تمرینات بدنی مناسب به شما کمک می‌کند تا فرآیند هضم بهبود یافته و جریان‌خون در بدن تقویت شود. همچنین اکسیژن مواد غذایی لازم را به عضلات بدن می‌رساند و انرژی را به طور طبیعی افزایش می‌دهد. یکی از روش‌های جلوگیری از خواب آلودگی در محل کار انجام حرکات کششی پشت میز است.

جلوگیری از خواب آلودگی

۶. رژیم غذایی کم‌خوری

مصرف حجم زیادی از غذا برای وعده ناهار سرعت هضم و گوارش را کاهش می‌دهد. اگر از خانه غذا می‌برید، بهتر است از ظرف‌غذای کوچک‌تری استفاده کنید تا بتوانید برای جلوگیری از خواب آلودگی در محل کار گامی مهم بردارید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب شگفت‌انگیزترین فواید طالبی را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *