جولای 24, 2024

در جوامع امروزی و با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از انواع و اقسام مواد شوینده و بهداشتی و درمانی شیمیایی افزایش ‌یافته است درصورتی‌که می‌توان بسیاری از این امور را با استفاده از مواد غیر شیمیایی انجام داد. در این مقاله سعی می‌کنیم با موارد استفاده از جوش‌شیرین  آشنا شویم. ماده‌ای ارزان‌قیمت با کاربردهای شگفت‌انگیز و جالب که می‌تواند جایگزین خوبی برای بسیاری از مواد شوینده و آرایشی و … باشد.

کاربرد های جوش شیرین در خانه داری

کاربردهای جوش شیرین

با ترفندها و کاربردهای این ماده جادویی بیشتر آشنا شوید.

۱- از بین بردن بوی نامطبوع یخچال

مقداری جوش‌شیرین را در ظرف کوچکی بریزید و درون یخچال قرار دهید تا تمام بوی بد فضای داخلی یخچال از بین برود.

۲- رفع رطوبت

یک کیسه‌ی کوچک شبیه کیسه‌ی چای کیسه‌ای آماده کنید و مقداری جوش‌شیرین را داخل آن بریزید و در مکان‌هایی مثل کمد و گنجه و کشوی لباس قرار دهید. در این حالت جوش‌شیرین به‌عنوان رطوبت‌گیر از لباس‌های شما محافظت می‌کند.

۳- از بین بردن لکه

روی لکه‌های لباس که در برابر شستشو و پاک شدن مقاوم هستند مقداری خمیر جوش‌شیرین که از ترکیب جوش‌شیرین و آب درست کرده‌اید بریزید و بگذارید تا مدت کمی بماند و سپس لباس موردنظر را بشویید خواهید دید که لکه از بین می‌رود. اگر در اولین تلاش لکه به‌طور کامل پاک نشد این کار را یک‌بار دیگر تکرار کنید.

ترفندهای شگفت انگیز استفاده از جوش شیرین - جلای جواهرات

۴- جلای جواهرات

زمانی که جواهرات شما کدر می‌شوند سعی کنید با استفاده از ترکیب آب و جوش‌شیرین و با استفاده از تکه‌ای تنظیف نخی تمیز جواهرات خود را جلا دهید، خواهید دید که جواهرات شما مانند روز اول براق و درخشان خواهند شد.

۵- براق کردن ظروف

برای جلا دادن ظروف خاص می‌توان از جوش‌شیرین استفاده کردن. ظروف نقره که پس از مدتی مات و بدرنگ می‌شوند یا ظروف استیل ضدزنگ و یا حتی سطح گازهای رومیزی که جنس استیل دارند را ،می‌توان با کمک یک تنظیف نخی نرم و جوش‌شیرین رقیق‌شده با مقداری آب، کاملاً براق و صیقلی کرد.

۶- پخت حبوبات

زمانی که حبوبات در حال پخت دارید، مقدار بسیار کمی جوش‌شیرین به آب آن اضافه کنید تا حبوبات شما نرم‌تر شوند. فراموش نکنید که قبل از ادامه‌ی مراحل پخت غذا آب محتوی جوش‌شیرین را دور بریزید.

۷- شستشوی شانه و برس موی سر

برای شستشو و ضدعفونی کامل شانه و برس موی سر خود، ظرف متناسبی با اندازه‌ی آن‌ها برداشته و پر از آب کنید و روی حرارت بگذارید تا بجوشد. پس از بجوش آمدن آب مقدار ۵ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین به آب اضافه کرده و آن را به هم بزنید تا حل شود. سپس شانه و برس موی سر خود را به مدت ۱۰ دقیقه داخل آن بگذارید. البته مراقب باشید که دمای بالای آب آن‌ها را ذوب نکند. پس از گذشت ۱۰ دقیقه می‌توانید آن‌ها را آبکشی نمایید.

۸- خنثی کردن بوی نامطبوع دهان

جوش‌شیرین عامل قوی از بین برنده‌ی باکتری‌هایی است که باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند. محلول رقیقی از جوش‌شیرین آماده کنید و آن را قرقره کنید. هنگام مسواک زدن مقدار جزئی جوش‌شیرین به خمیردندان خود اضافه کنید تا بوی بد دهان شما از بین برود

ترفندهای شگفت انگیز استفاده از جوش شیرین - سفیدکردن دندان ها

۹- روشن کردن رنگ دندان‌ها

جوش‌شیرین جزو موادی است که باعث از بین رفتن جرم دندان‌ها و سفید شدن آن‌ها می‌شود. دندان‌های خود را چند نوبت در هفته با جوش‌شیرین مسواک بزنید تا اثر براق‌کنندگی آن را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که سفید شدن دندان‌ها رابطه‌ی مستقیمی با ژنتیک و جنس دندان‌ها دارد و دندان‌هایی که رنگ مینای آن‌ها به‌صورت ژنتیکی زرد است با استفاده از جوش‌شیرین سفید نخواهند شد. همچنین باید توجه داشته باشید که مصرف بیش‌ازحد و بی‌رویه‌ی جوش‌شیرین نیز می‌تواند سلامت مینای دندان را به خطر بیندازد.

۱۰- از بین بردن درد ناشی از آبسه‌ی دندان

یکی از کاربردهای جوش‌شیرین در بهداشت، تسکین درد دندان ناشی از آبسه است. به این شکل که با مقدار کمی جوش‌شیرین و آب خمیری تقریباً غلیظ درست کنید و با آن روی دندانی که دچار آبسه شده مسواک بزنید تا درد دندان موقتاً تسکین پیدا کند. ( بدیهی است که استفاده از جوش‌شیرین راهکاری موقتی است و باعث تسکین یا درمان درد دندان نخواهد شد ).

۱۱- درمان آفتاب‌سوختگی

مقداری جوش‌شیرین را با آب ترکیب کرده و به‌آرامی روی نواحی از پوست که دچار آفتاب‌سوختگی شده است بمالید تا التهاب و قرمزی پوست شما تسکین پیدا کند. اگر آفتاب‌سوختگی شدید بوده و باعث ایجاد ترک یا زخم روی پوست بدن شما شده از این ترکیب استفاده نکنید.بهترین راه این است که در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

۱۲- تسکین محل گزیدگی و نیش حشرات

ترکیب جوش‌شیرین با آب یا خمیر جوش‌شیرین برای التیام دادن سوزش و قرمزی ایجادشده در اثر نیش و گزیدگی حشرات مناسب است. اگر محل گزیدگی دارای زخم است یا در اثر خاراندن زیاد دچار خراش شده است یا التهاب بیش‌ازحد دارد از این ترکیب استفاده نکنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

۱۳- رفع گرفتگی بینی و بوی بد فضای منزل

در فصل‌های سرد که در منزل از دستگاه بخور استفاده می‌کنید مقدار کمی جوش‌شیرین داخل دستگاه بخور خود بریزید تا هم گرفتگی بینی شما رفع شود و هم بوی نامطبوع فضا از بین برود.

۱۴- استفاده در فصل‌های گرم به‌عنوان دئودورانت

 از خمیر جوش‌شیرین به‌عنوان یک دئودورانت غیر شیمیایی استفاده کنید تا بوی بد بدن از بین برود. این ترکیب بخصوص برای فصل‌های گرم که احتمال تعریق زیاد است و بدن بوی بدی می‌گیرد مناسب‌تر است.

ترفندهای شگفت انگیز استفاده از جوش شیرین- افزایش حجم موها

۱۵- افزایش طبیعی حجم موها

مقدار اندکی جوش‌شیرین به شامپوی خود اضافه کنید و آن را حسابی به هم بزنید تا جوش‌شیرین درون آن حل شود. موهای خود را با این شامپو بشویید و خواهید دید که حجم موهای شما به‌صورت طبیعی افزایش خواهد داشت.

۱۶- از بین بردن سلول‌های مرده روی پوست

از خمیر نرم جوش‌شیرین به‌عنوان اسکراب طبیعی پوست استفاده کنید تا لایه‌های مرده‌ی روی پوست شما برداشته شود. اسکراب طبیعی آب و جوش‌شیرین پوستی صاف و براق برای شما به ارمغان می‌آورد و باکم شدن سلول‌های مرده باعث کمتر شدن آکنه و جوش‌هایی که در اثر بسته شدم منافذ پوستی به وجود می‌آیند می‌شود.

۱۷- تمیز کردن دندان‌های مصنوعی

برای شستشو و تمیز کردن دندان مصنوعی خود محلول رقیقی از جوش‌شیرین تهیه کنید و دندان‌های مصنوعی را در طول شب در آن بگذارید و صبح قبل از استفاده آن‌ها را آبکشی کرده و استفاده کنید.

۱۸- رفع بوی بد پا

برای رفع بوی پا و بوی کفش مقداری جوش شیرین از شب قبل داخل کفش ریخته و هنگام رفتن به محل کار یا بیرون جوش شیرین را از کفش خارج نکنید .کفش حاوی جوش شیرین را استفاده کنید این ترفند بوی بد پا را بسیار کم می‌کند.

۱۹- رفع گرفتگی سیفون ظرفشویی

در صورتی که سیفون ظرفشویی گرفت مقداری جوش شیرین و سرکه را داخل سوراخ های عبور آب بریزید و اجازه دهید مسیر گرفتگی را باز کند و بعد از ۲۰ دقیقه با آب گرم پرفشار آن را شستشو دهید.

۲۰- برای عفونت و خارش پوستی

عفونت و خارش پوست ناحیه تناسلی برای بسیاری از بانوان اتفاق می افتد می‌توانید در وان حمام با آب ولرم و جوش شیرین محلولی درست کرده و یک ربع الی نیم ساعت در آن بنشینید و سپس آبکشی کنید این راهکار برای از بین بردن خارش و سوزش پوست بسیار مفید است.

همانطوری که مشاهده کردید با استفاده از جوش شیرین می توانید بسیاری از کارهای روزمره را بدون استفاده از مواد شیمیایی و صنعتی مضر انجام دهید . استفاده ی کمتر از مواد شیمیایی صنعتی برای انجام کارهای روزمره موجب آسیب رسانی کمتر به سلامتی و محیط زیست می شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *