آوریل 12, 2024

برای سلامتی بدن و ارگان‌های حیاتی آن از حرکات ورزشی ساده که وقت زیادی هم نمی‌گیرند، غافل نشوید.

یوگا برای محافظت از کبد

یوگا برای محافظت از کبد باعث تجربه سلامتی در کسانی خواهد بود که با مشکلات کبدی دست‌و‌‌پنجه نرم می‌کنند.

کبد وظیفه تصفیه سموم و مواد زائد خون، تولید صفرا و کمک به هضم چربی‌ها را بر عهده دارد. به همین دلیل است که کبد عضوی حیات از بدن انسان محسوب می‌شود. برای حفظ سلامت کبد نیاز به اصلاح سبک زندگی و تغذیه مناسب است. با ما در مجله اینترنتی دلتا همراه باشید.

یوگا برای محافظت از کبد

محافظت از کبد با چند ورزش ساده

گنجاندن ۴ حرکت یوگا که در ادامه می‌آید، در برنامه روزانه شما تاثیری چشم‌گیر بر سلامت کبد این عضو حیاتی بدن خواهد داشت. برای انجام این حرکات نیاز به آمادگی خاصی نیست. فقط کافیست تا جایی در حرکات بمانید که برای شما راحت است.

۱. حرکت سگ سر پایین:

یوگا برای محافظت از کبد حرکاتی متنوعی دارد. یکی از این حرکات سگ یر پایین است.

این حرکت یک حرکت ورزشی محبوب است که به کشش عضلات و تقویت ارگان‌های بدن از جمله کبد کمک می‌کند.

یوگا برای محافظت از کبد

برای انجام این حرکت، کف دست‌ها را کامل روی زمین بگذارید. مچ ها را مستقیما زیر شانه  و زانوها را در راستای  لگن قرار دهید. انگشتان پا را روی زمین فشار دهید و باسن خود را به بالا و عقب ببرید.

تا حدی که برای شما مقدور است بازوها و پاهای خود را صاف کنید تا یک V معکوس با بدن خود ایجاد کنید. نفس عمیق بکشید و سعی کنید چند نفس در این حرکت بمانید.

۲. حرکت ملخ

این حرکت به تقویت عضلات پشت و تحریک کبد کمک می‌کند.

یوگا برای محافظت از کبد

برای انجام آن، روی شکم دراز بکشید و بازوهای خود را به پهلو و کف دست‌ها رو به پایین نگاه دارید. نفس بکشید و سعی کنید در حد توان خود پاها، سینه و بازوهای خود را از روی زمین بلند کنید. شانه ‌ها را از پشت به‌هم نزدیک کنید. این حالت را برای چندین نفس عمیق حفظ کرده و روی مرکز ثقل بدن تمرکز کنید.

۳. تکنیک تنفسی به‌نام کاپالاباهاتی

این تکنیک تنفسی باعث تحریک کبد و سم زدایی بدن می‌شود. برای اجرای این تکنیک، در حالتی مناسب خود بنشینید. ستون فقرات را صاف نگه داشته و دستان خود را روی زانوها قرار دهید. نفس عمیق بکشید و سپس با فشار از بینی بازدم کنید و ناف را به سمت ستون فقرات خود بکشید. با هر دم اجازه دهید شکم به جای اولش بازگردد. این روند را برای چندین دور تکرار کنید، نفس‌های کوتاه و صدادار بکشید.

 ۴. وضعیت کودک یا Child Pose

قرار گرفتن در این حرکت به بالا رفتن آرامش و کاهش استرس کمک می‌کند و از این طریق برای سلامت کبد مفید واقع می‌شود.

یوگا برای محافظت از کبد

برای اجرای وضعیت کودک، روی دو پا بنشینید و به مقابل زانوها به این روش سجده کنید: باسن را روی پاشنه‌های پا نگه داشته و دستان خود را به سمت جلو دراز کنید و بعد پیشانی خود را روی زمین قرار دهید. برای چند نفس عمیق در این حرکت آرامش‌بخش بمانید و به نفس‌های خود دقت کنید.

پیشنهاد مطالعه: ۵ نرمش ساده که بدن شما را سالم نگه می‌دارد را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *