جولای 21, 2024

شاید تا کنون چیزهایی در مورد خواص شگفت‌انگیز سرکه سیب برای لاغری، روشن شدن پوست، درمان آفتاب‌سوختگی یا حتی پیشگیری از سرطان شنیده باشید. خواص سرکه سیب از دیرباز مورد توجه حکما و اهالی طب سنتی بوده، ولی متاسفانه تمام آنچه درباره فواید سرکه سیب گفته می‌شود از نظر علمی ثابت نشده است. در نتیجه برای این که از خواص سرکه سیب به طور کامل بهره‌مند شوید، اول باید حقایق و تصورات اشتباه را از هم بازشناسید. در این مطلب شما را با تمام فواید و مضرات سرکه سیب آشنا خواهیم کرد.

ابتدا چند نکته‌ی ایمنی

سرکه سیب مانند انواع دیگر سرکه، خاصیت اسیدی دارد. پس بهتر است آن را بدون رقیق کردن ننوشید. برای مصرف سرکه سیب بهتر است یک (یا حداکثر دو) قاشق از آن را به یک لیوان آب اضافه کنید. در غیر این صورت سرکه سیب برای مری بیش از حد حالت اسیدی خواهد داشت و باعث بروز مشکل می‌شود. حتی بو کردن سرکه سیب غلیظ هم به دلیل خاصیت اسیدی آن می‌تواند حالتی مانند سوختگی در ریه‌ها به وجود آورد.

علاوه بر این فراموش نکنید ممکن است برخی از غذاها اثر سرکه را کمتر یا بیشتر کنند. پس برای امنیت بیشتر بهتر است سرکه سیب رقیق شده را با معده‌ی خالی بنوشید. این روش در صبح و برای شروع روز مناسب است ولی برای پیش از خواب بهتر است از آن اجتناب کنید.

خرید انواع سرکه سیب از سوپرمارکت دیجی‌کالا

حال زمان آن رسیده است که با خواص سرکه سیب بیشتر آشنا شوید. در ادامه به شما خواهیم گفت اگر به طور مرتب سرکه سیب (البته قطعا رقیق شده) بنوشید، به‌راستی چه اتفاقاتی در بدن شما رخ خواهد داد.

۱. خواص سرکه سیب اسید اسِتیک بدن را افزایش می‌دهد

فواید سرکه سیب

سرکه طی دو مرحله به وجود می‌آید. در مرحله‌ی اول باکتری و مخمر به آب سیب اضافه می‌شود و قند موجود در سیب را به الکل تبدیل می‌کند. سپس در مرحله‌ی دوم این الکل تخمیر و به اسید استیک تبدیل می‌شود.

اسید استیک یکی از ترکیبات اصلی موجود در سرکه سیب است. این اسید کاربردهای پزشکی زیادی دارد. نوع دارویی استیک اسید برای درمان مشکلاتی از جمله مشکلات مربوط به مجرای گوش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نتایج برخی از تحقیقات نشان می‌دهد این اسید می‌تواند در کنترل فشار خون و پاکسازی شریان‌ها هم موثر باشد.

در ژاپن مطالعه‌ای در مورد تأثیرات اسید استیک و سرکه خوراکی بر موش‌های دارای فشار خون بالا انجام شد. نتایج نشان داد که هر دوی این مواد به میزان چشمگیری فشار خون را کاهش می‌دهند. محققان این مطالعه به این نتیجه رسیدند که اسید استیک دلیل تأثیر سرکه سیب بر فشار خون بوده است.

مطالعه دیگری که در این زمینه انجام شد، نشان داد اسید استیک جریان خون در روده‌ی بزرگ را افزایش می‌دهد. در صورتی که اسیدهای دیگر مانند اسید بوتیریک و اسید پروپیونیک جریان خون را تغییر نمی‌دهند و حتی از جذب اکسیژن هم جلوگیری می‌کنند.

۲. فواید سرکه سیب برای بیماران دیابتی مفید است

خواص سرکه سیب

بیماری دیابت نوع دو میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را درگیر خود کرده است. انسولین نقش مهمی در کاهش قند خون دارد. بیماران دیابتی یا قادر به تولید انسولین نیستند یا بدن آن‌ها نسبت به  این هورمون مقاومت نشان می‌دهد. در واقع سلول‌های بدن این افراد آن‌گونه که باید به انسولین پاسخ نمی‌دهند.

مطالعات نشان می‌دهد سرکه سیب حساسیت به انسولین را در افرادی که نسبت به آن مقاومت نشان می‌دهند، افزایش می‌دهد. افرادی که در تحقیقات مربوط به بررسی رابطه‌ی سرکه سیب و دیابت شرکت کرده بودند، حتی بعد از مصرف وعده‌ی غذایی پر کربوهیدرات هم کاهش قند خون چشم‌گیری را تجربه کردند.

برای کاهش قند خون می‌توانید سرکه سیب را به عنوان سس سالاد مصرف کنید. مطالعه دیگری که در این زمینه انجام شده، نشان می‌دهد مصرف تنها ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب می‌تواند قند خون ناشتا را ۴ درصد کاهش دهد.

به همین دلیل است که مصرف سرکه سیب در رژیم غذایی بیماران دیابتی گنجانده می‌شود.

اما اگر به دیابت نوع ۲ مبتلا هستید حتماً قبل از شروع مصرف این ماده با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که مصرف سرکه سیب تداخلی با داروهای شما ایجاد نمی‌کند.

۳. خواص سرکه سیب برای لاغری

خواص سرکه سیب

در مورد خواص سرکه سیب برای لاغری در حد یک اکسیر شگفت‌انگیز تبلیغ شده است. اما متاسفانه این ادعا ملغمه‌ای از واقعیات و تصورات اشتباه است.

اسید استیک موجود در سرکه سیب عملکرد آنزیم‌هایی را که نشاسته را تجزیه و هضم می‌کنند، محدود می‌کند. این موضوع ممکن است جذب کالری از کربوهیدرات را متوقف و به کاهش وزن کمک کند. برخی از تحقیقات این ادعا را تایید می‌کنند. ولی به دلیل نبود تحقیقات و مطالعات کافی هنوز کسی از به درستی نمی‌داند میزان تاثیر تا چه حد است.

با این حال برخی از شواهد نشان می‌دهند سرکه سیب احساس سیری را افزایش می‌دهد که در نتیجه ممکن است مقدار کمتری غذا بخورید. در یکی از مطالعات، نان سفید همراه با سه نوع سرکه سیب مختلف بین افراد سرو شد. افرادی که سرکه سیب آن‌ها اسید استیک بیشتری داشت، احساس سیری بیشتری کردند. همچنین میزان گلوکز و سطح انسولین خون نیز در این افراد کمتر شد.

بنابراین مصرف سرکه سیب می‌تواند به شما کمک کند ۲۰۰ تا ۲۷۵ کالری در روز کمتر مصرف کنید.

نتیجه این که سرکه سیب برای لاغری مفید است و هیچ اشکالی ندارد قبل از هر وعده اندکی سرکه سیب بنوشید؛ البته به شرط این که از حد مناسب تجاوز نکنید. اما سرکه سیب به تنهایی در زمینه‌ی کاهش وزن معجزه نمی‌کند.

همچنان موثرتین و بهترین روش لاغری و کاهش وزن مصرف غذای سالم و ورزش منظم است.

۴. خواص سرکه سیب احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد

خواص سرکه سیب

بیماری‌های قلبی-عروقی و سکته در حال حاضر جزو عوامل اصلی مرگ و میر هستند. عوامل مختلفی ممکن است باعث بیماری‌های قلبی و عروقی شوند. برخی از این عوامل ژنتیکی و برخی دیگر تحت تأثیر محیط هستند. در این میان ممکن است بعضی از عوامل بیولوژیکی را بتوان با کمک سرکه سیب کاهش داد.

در یکی از مطالعات، تعدادی موش با رژیم غذایی کلسترول بالا تغذیه شدند. گروهی که در رژیم غذایی‌شان اسید استیک هم قرار داشت، میزان کلسترول و تری‌گلیسیرید بسیار کمتری داشتند. تری گلیسیرید نوعی چربی خون است که احتمال ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.

سرکه سیب علاوه بر اسید استیک، اسید کلروژنیک هم دارد. این اسید یک آنتی‌اکسیدان است که تأثیری مشابه کافئین دارد و بر اساس نتایج تحقیقات مختلف، جلوی اکسید شدن ذرات کلسترول LDL را می‌گیرد. اکسید شدن ذرات کلسترول LDL یکی از عوامل مهم پیشرفت بیماری قلبی است.

این راه هم اضافه کنید که اسید استیک می‌تواند فشار خون را کم کند. البته بیشتر آزمایش‌ها در این زمینه روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده است.

تنها شواهد انسانی درباره تاثیر سرکه سیب در پیشگیری از بیماری‌های قلبی مربوط به تحقیقی است که در دانشگاه هاروارد انجام شد. نتایج این تحقیقات نشان دادن زن‌هایی که سالاد را با روغن و سرکه می‌خوردند کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار داشتند.

در کل نتایج در این زمینه امیدوار کننده به نظر می‌رسد ولی هنوز نمی‌توان به طور قطع روی آن‌ها تکیه کرد. در هر حال اضافه کردن کمی سرکه سیب به سالاد ممکن است مفید باشد.

۵. فواید سرکه سیب به جذب مواد مغذی بیشتر از غذا کمک می‌کند

فواید سرکه سیب

اسیدیته یا pH معده شما در حالت عادی بین ۱.۰ تا ۲.۰ قرار دارد؛ یعنی به میزان بسیار زیادی اسیدی است. برای این که بتوانید میزان اسیدیته معده را بهتر درک کنید این مثال‌ها به کمک‌تان می‌آید: میزان اسیدیته سرکه سفید تقطیر شده ۲.۴ و اسید باتری حدود ۱.۰ است. خوشبختانه این اسید، داخل معده شماست و بیرون نمی‌آید! مگر این که مشکلاتی نظیر ریفلاکس داشته باشید.

این محیط بسیار اسیدی دستگاه گوارش را استریل می‌کند و میکروب‌ها را می‌کشد. زمانی که میزان این اسیدیته کاهش یابد، ممکن است باکتری‌های مضر شروع به رشد و تکثیر کنند. به دنبال این مشکل، در موارد خفیف سو هاضمه، رو دل و نفخ پدید می‌آید و ویتامین‌ها و مواد معدنی به میزان کمتری جذب می‌شوند.

در موارد حادتر این شرایط ممکن است به سرطان منجر شود.

در نتیجه به نظر منطقی می‌رسد که بخواهید سطح اسیدیته معده را با خوردن کمی سرکه بالا ببرید. همچنین تحقیقات نشان داده که سرکه خوراکی جذب کلسیم در روده را تقویت می‌کند. این مطالعات هم روی موش‌ها صورت گرفته است. اما محققان اعلام کرده‌اند این نکته حتی برای جلوگیری از پوکی استخوان مفید است. پس در هر حال باید از نتایج این تحقیقات خوشحال باشیم.

لازم است یک بار دیگر هم تاکید کنیم که باید سرکه سیب را پیش از خوردن با آب رقیق کنید. طبیعتا نوشیدن اسید زیاد اصلا خوب نیست!

۶. فواید سرکه سیب احتمال بروز سوزش معده را کاهش می‌دهد

فواید سرکه سیب

همان‌طور که گفتیم، به طور معمول اسید معده برای هضم غذا درون معده باقی می‌ماند؛ مگر این که به ریفلاکس اسید معده مبتلا شوید. ریفلاکس زمانی ایجاد می‌شود که ماهیچه ورودی معده به درستی یا در زمان مناسب بسته نمی‌شود. در نتیجه اسید از معده خارج می‌شود و به سمت مری حرکت می‌کند.

در نتیجه این اتفاق، احساس سوزش در قسمت بالای معده به وجود می‌آید که بسیار رایج است. اگر بیش از دو بار در ماه این سوزش را تجربه می‌کنید، ممکن است به بیماری ریفلاکس اسید معده یا ریفلاکس گاستروازوفاژیال مبتلا باشید.

بر خلاف چیزی که به نظر می‌رسد، برخی از نوشیدنی‌های اسیدی می‌توانند از این معضل جلوگیری کند. علاوه بر سرکه سیب، آب لیمو و قهوه در این دسته قرار دارند. چرا این اتفاق می‌افتد؟ چون رقیق کردن سرکه با آب، باعث قلیایی‌تر شدن آن می‌شود.

البته تأثیر سرکه به علت به وجود آمدن سوزش معده هم بستگی دارد:

 • اگر سوزش به دلیل زخم معده یا زخم مری باشد، سرکه سیب شرایط را وخیم‌تر می‌کند.
 • اگر سوزش معده به دلیل چیزی که است خورده‌اید، اضافه کردن کمی اسید استیک به خنثی کردن اسید معده کمک می‌کند.

در هر حال همیشه برای پیشگیری از خطرات احتمالی، باید قبل از مصرف سرکه سیب با پزشک خود مشورت کنید.

۷. خاصیت سرکه سیب pH بدن را تنظیم می‌کند

اجازه دهید در مورد تاثیر قلیایی‌کننده‌ای که در بالا گفتیم بیشتر توضیح دهیم.

همان‌طور که گفتیم سرکه اساسا بسیار اسیدی است. در ایالات متحده آمریکا نمی‌توان محصولی را به نام سرکه برچسب زد مگر این که سطح اسیدیته‌ی آن حداقل ۴ درصد باشد. ولی برخلاف باقی سرکه‌ها، سرکه سیب اثرات قلیایی‌کننده دارد.

هرچند این مایع اسیدی است ولی به دلیل شکسته و تجزیه شدن، در بدن شما محیط قلیایی به وجود می‌آورد.

بسیاری از ویروس و باکتری‌ها در محیط قلیایی قادر به زندگی نیستند.

زمانی که ماده قلیایی درون بدن به میزان کافی وجود نداشته باشد، بدن در تلاش برای قلیایی شدن از کلسیم استفاده می‌کند. این برداشت از منابع کلسیم می‌تواند تراکم استخوان را کم کند و به پوکی استخوان منجر شود.

با وجود این که این ایده مخالفانی هم دارد، بسیاری از افراد زمانی که به رژیم غذایی قلیایی‌کننده روی می‌آورند، از سلامتی بیشتری برخوردار می‌شوند.

۸. خاصیت سرکه سیب هضم و گوارش را بهبود می‌دهد

خاصیت سرکه سیب

حتما در مورد پروبیوتیک چیزهایی شنیده‌اید. پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که به هضم و گوارش کمک می‌کنند و باکتری‌های مضر را از بین می‌برند. اغلب افراد نام پروبیوتیک‌ها با ماست یا برخی محصولات دیگر مانند کرم صورت می‌شناسند.

جالب است بدانید که ۵ نوع پروبیوتیک مختلف در سرکه سیب وجود دارد. البته ممکن است این پروبیوتیک‌ها زمانی که شما سرکه را مصرف می‌کنید دیگر زنده نباشند.

خوشبختانه در سرکه سیب ماده دیگری به نام «پری‌بیوتیک» (prebiotics) هم وجود دارد که در ته بطری ته‌نشین می‌شود.

پری‌بیوتیک‌ها برخلاف پروبیوتیک‌ها فرم خاصی از فیبر هستند. این مواد باکتری‌های مفید یا همان پروبیوتیک‌های موجود در دستگاه گوارش را تغذیه می‌کنند.

پکتین نوعی پری‌بیوتیک است که جذب گلوکز را هم کاهش می‌دهد. بر اساس مطالعات انجام شده، پکتین به کلسترول متصل می‌شود و جذب آن را هم کم می‌کند.

بسیاری از فواید سرکه سیب به دلیل پری بیوتیک‌های موجود در آن است. پس فراموش نکنید قبل از مصرف سرکه سیب بطری را خوب تکان دهید تا مواد رسوب شده در انتهای بطری، درون مایع پخش شوند.

۹. خواص سرکه سیب برای مردان؛ افزایش راندمان ماهیچه‌های بدن

خواص سرکه سیب برای مردان

ورزشکاران برای این که بازدهی بهتری داشته باشند، انواع ترکیبات نوشیدنی را امتحان می‌کنند. یکی از این نوشیدنی‌ها سرکه است.

در یک مطالعه، گروهی از مردان جوان که عضلات آن‌ها به شکل الکتریکی تحریک شده بود، با مصرف سرکه قادر شدند گرفتگی عضلات را سریع‌تر متوقف کنند.

دلیل این تاثیر احتمالا این است که سرکه پتاسیم دارد. پتاسیم یکی از ۷ ماده‌ی معدنی ضروری برای بدن محسوب می‌شود. پتاسیم مسئول افزایش انرژی فیزیکی است و به تنظیم دقیق کنترل عضلات و حس لامسه کمک می‌کند. بدون پتاسیم کافی، ماهیچه‌ها دچار کشیدگی و گرفتگی می‌شوند.

ورزشکاران از سرکه سیب هم در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند. در مطالعه دیگری که روی تعدادی موش انجام شد، اسید استیک انباشته شدن گلیکوژن در عضلات اسکلتی را تقویت کرد. یعنی این اسید به ماهیچه‌ها و عضلات کمک می‌کند تا کربوهیدرات را به انرژی تبدیل کنند. در نتیجه سوخت‌وساز بدن هم افزایش می‌یابد و سوخت بیشتری برای تمرین خواهید داشت.

پس اگر برای یک جلسه ورزش سنگین آماده می‌شوید، کمی سرکه سیب بنوشید و ذخیره‌ی کربوهیدرات خود را پر کنید. ممکن است با این کار روز بعد قدرتمندتر باشید! فراموش نکنید که آب هم به میزان کافی بنوشید.

۱۰. خواص سرکه سیب از بدن در برابر سرطان محافظت می‌کند

خاصیت سرکه سیب

پیامدهای خطرناک سرطان بر همه شناخته شده است. این بیماری یکی از دلایل همه مرگ‌ومیر در جامعه مدرن امروزی به شمار می‌رود.

در حقیقت سرطان رشد غیرقابل کنترل سلول‌هاست. عوامل و دلایل بسیاری موجب بروز این بیماری می‌شود و راهکارهای خانگی متعددی نیز می‌تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند.

متخصصات معتقدند سرکه سیب تاثیرات سیستمیک مفیدی دارد که شواهد تاریخی هم دارند. ولی لازم است این فواید توسط علم مدرن نیز تایید شود. در سال ۲۰۰۴، نتایج یک تحقیق تایید کرد که سرکه تأثیری ضد تومور دارد. البته محققین اشاره کردند که سرکه برنج در این زمینه موثرتر از سرکه سیب است.

فرآیند تخمیر در سرکه سیب باعث شکل‌گیری محتوای خنثی آلفا گلیکان (alpha-glycan) می‌شود. این ماده توانسته تومورهای سرطانی را در موش‌ها کاهش دهد. در اینجا هم ممکن است تأثیر واقعی بر انسان‌ها متفاوت باشد. ولی در هر حال نتایج اولیه امیدوارکننده است.

مطالعه‌ی دیگری هم نشان داد که مصرف سرکه موجب کاهش ابتلا به سرطان مری می‌شود.

بنابراین به نظر می‌رسد سرکه سیب بتواند رشد سرطان را کم یا آن را متوقف کند. ولی قطعا نمی‌تواند به طور معجزه‌آسا باعث درمان بیماری خطرناکی مانند سرطان شود.

۱۱. سرکه سیب نفس را تازه می‌کند

خواص سرکه سیب برای مردان

بسیاری از افراد از سرکه برای تمیز کردن منزل استفاده می‌کنند، چرا که خصوصیات ضد میکروبی زیادی دارد. اسید استیک باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برد.

بوی بد دهان هم یکی از مشکلاتی است که به دلیل حضور باکتری‌ها ایجاد می‌شود. پس به نظر می‌رسد بتوان با غرغره کردن کمی سرکه سیب این میکروارگانیسم‌ها را از بین برد.

البته متخصصان این زمینه می‌گویند احتمالا سرکه به اندازه‌ی محصولاتی که به طور ویژه برای درمان بوی بد دهان تولید می‌شوند موثر نیست.

علاوه بر این سرکه سیب به شدت اسیدی است و می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند. ادعاهایی هم که در مورد سیفد کردن دندان با سرکه سیب مطرح می‌شود صحیح نیست.

برای کم کردن مضرات سرکه سیب برای دندان آن را با نی بنوشید و حداقل تا نیم ساعت بعد از مصرف مسواک نزنید. با این راهکار می‌توانید از خواص سرکه سیب بهره‌مند شوید و از دندان‌های خود هم محافظت کنید.

۱۲. عفونت قارچی را کنترل می‌کند

خواص سرکه سیب برای مردان

کاندیدا یک نوع عفونت قارچی مزمن است. کاندیدا آلبیکانس نوعی قارچ مخمر است که در روده همه افراد وجود دارد و به هضم قند کمک می‌کند. ولی زمانی که بیش از حد شیرینی و قند مصرف کنید، کنترل امور از دست خارج می‌شود.

برخی از علائم بیماری کاندیدا شامل بوی بد دهان، خستگی، درد مفاصل و مشکلات گوارشی است. این اختلال می‌تواند کیفیت زندگی را با کاهش انرژی بدن به کلی مختل کند.

سرکه سیب به عنوان یک روش خانگی برای درمان این اختلال شناخته شده است. این مایع ویژگی‌های ضد قارچی دارد و حاوی آنزیم‌هایی است که میزان باکتری کاندیدا را تنظیم می‌کنند. مخمری که باعث شکل‌گیری سرکه شده است نیز می‌تواند به عنوان پری‌بیوتیک عمل کند.

توجه داشته باشید که مطالعه‌ای در این زمینه انجام نشده ولی به نظر می‌رسد مصرف سرکه سیب واقعا برای دستگاه گوارش مفید است.

۱۳. مواد مغذی به بدن شما می‌رساند

خواص سرکه سیب برای لاغری

بسیاری از افراد از خواص سرکه سیب برای دیتاکس کردن (سم‌زادیی) بدن می‌گویند. آن‌ها به تاثیر پتاسیوم در باز کردن مخاط اشاره می‌کنند. همچنین اسید استیک باید بتواند به مواد سمی بچسبد و آن‌ها را از بدن خارج کند.

همه این‌ها ممکن است درست باشد. بسیاری از افراد نتایج خوبی گرفته‌اند. همچنین برخی افراد دریافته‌اند که سرکه سیب می‌تواند سینوس‌ها را پاک و گلودرد را درمان کند.

البته هنوز هیچ شواهدی علمی واقعی برای اثبات این ادعاها وجود ندارد.

شاید دوست داشته باشید بدانید با مصرف سرکه سیب چه ویتامین‌ها و مواد معدنی وارد بدن می‌شوند. در ادامه فهرستی از مواد مغذی سرکه سیب آماده کرده‌ایم.

 • کلسیم: ۲% از میزان مورد نیاز روزانه
 • پتاسیم: ۲% از میزان مورد نیاز روزانه
 • آهن: ۳% از میزان مورد نیاز روزانه
 • منیزیم: ۳% از میزان مورد نیاز روزانه
 • پتاسیم: ۵% از میزان مورد نیاز روزانه
 • منگنز: ۳۰% ااز میزان مورد نیاز روزانه

مصرف منگنز خوراکی معمولاً به فراموشی سپرده می‌شود ولی برای عملکرد بدن ضروری است. این عنصر مسئول تولید استخوان در بدن است، به کنترل قند خون کمک می‌کند و با رادیکال‌های آزاد می‌جنگد.

به علاوه منگنز برای سلامت پوست نیز مفید است و نقش مهمی در تولید کلاژن دارد. پس خواص سرکه سیب برای پوست هم موضوعی است که باید به آن اشاره کرد، حتی اگر به دیتاکس کردن بدن کمک نکند!

اما خواص سرکه سیب تنها به مصرف خوراکی آن محدود نمی‌شود. اگر مزه‌ی سرکه سیب را دوست ندارید، می‌توانید از برخی از فواید آن که در ادامه آورده‌ایم بهره‌مند شوید.

۱۴. مواد غذایی را تمیز می‌کند

خواص سرکه سیب برای لاغری

همان‌طور که گفته شد سرکه به دلیل داشتن خاصیت آنتی‌باکتریال برای تمیز کردن نیز استفاده می‌شود.

مطالعات نشان داده است سرکه می‌تواند باکتری سالمونلا و دیگر عوامل بیماری‌زا را کاهش دهد. محققین از آب لیمو و سرکه رقیق‌شده برای تمیز کردن سبزی و پیاز خرد شده استفاده کردند. این مطالعه نشان داد برای رسیدن به بهترین نتیجه در واقع بهتر است هر دوی این ماده را با هم ترکیب کنید. با استفاده از محلولی با نسبت مساوی از آب لیمو و سرکه، باکتری سالمونلا تقریبا به طور کامل از بین رفت.

برای استفاده، یک بطری اسپری را با سرکه سیب رقیق‌شده پر و سپس آن را پیش از شستن و سرو کردن روی مواد مورد نظر اسپری کنید. البته این نکته به آن معنی نیست که سالادهای حاوی سرکه سیب عاری از میکروب هستند، برای تایید این موضوع مطالعات بیشتری لازم است. برخی متخصصان می‌گویند که حضور ماده دیگری در سس سالاد می‌تواند این اثر را خنثی کند.

۱۵. خواص سرکه سیب شما را از شر بوی پا خلاص می‌کند

خواص سرکه سیب برای پوست

خبر خوب این که اگر بوی بد پا آزارتان می‌دهد، با استفاده از سرکه می‌توانید مشکل خود را حل کنید. کافی است در انتهای روز یک دستمال حوله‌ای را با سرکه سیب مرطوب کنید و آن را چند بار روی پا‌های خود بکشید.

۱۶. محل گزش عروس دریایی را التیام می‌بخشد

افراد کمی مورد حمله و گزش عروس دریایی قرار می‌گیرند ولی اگر این اتفاق برای شما افتاد، سرکه رقیق‌شده به کمتان می‌آید.

بر اساس گفته WebMD سرکه سلول‌های گزنده را غیرفعال می‌کند. اگر سرکه در دسترس نبود، از جوش شیرین استفاده کنید. بعد از شست‌وشو با سرکه، محل آسیب دیده را در آب داغ یا میان کیسه‌های یخ قرار دهید.

البته بر اساس نتایج یک تحقیق اگر بلافاصله پس از گزیده شدن به آب داغ دسترسی داشته باشید، بهتر است از همان ابتدا به سراغ آب داغ بروید.

۱۷. خواص سرکه سیب برای پوست سر

خواص سرکه سیب برای پوست

شوره سر یکی از مشکلات رایج ولی آزاردهنده‌ی پوست سر است. این مشکل ممکن است به دلیل پوست چرب یا پوست خشک یا به دلیل وجود قارچ مالاسزیا ایجاد شود.

برای درمان شوره سر به دنبال شامپو و محصولاتی باشید که حاوی مواد زیر هستند.

 • پیریتیون روی (Pyrithione zinc): قارچ را کاهش می‌دهد.
 • قطران زغال سنگ (Coal tar): روند مرگ و پوسته پوسته شدن سلول‌های سر را کم می‌کند.
 • اسید سالیسیلیک (Salicylic acid): پوسته‌ها را از بین می‌برد.
 • سولفید سلنیوم (Selenium sulfide): روند مرگ سلول‌های پوست سر را کند می‌کند و مالاسزیا را از بین می‌برد.
 • کتوکونازول (Ketoconazole): ضدقارچ است.

البته علاوه بر این محصولات، روش‌های خانگی نیز در دسترس هستند.

برخی از متخصصان مصرف سرکه سیب را برای درمان شوره سر پیشنهاد می‌کنند. سرکه سیب برای مو مفید است، pH پوست سر را تغییر می‌دهد و در کنار آن خواص آنتی‌باکتریال هم دارد.

سرکه سیب رقیق شده با مقدار مساوی از آب را درون بطری اسپری بریزد. محلول را به طور مساوی روی بخش‌های مختلف سر خود اسپری کنید و سرتان را با حوله بپیچید. بعد از حداقل ۱۵ دقیقه، موها را مثل همیشه بشویید. برای این که نتایج بهتری حاصل شود این مراحل را هفته‌ای دو بار تکرار کنید.

نکات مهم در مورد مضرات و خواص سرکه سیب

مضرات سرکه سیب

 

علی‌رغم تمام فواید سرکه سیب که گفته شد، فراموش نکنید این ماده بسیار اسیدی است. پس برای مصرف باید حتما آن را رقیق کنید. از آنجا که سرکه سیب می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند، استفاده از نی راهکار خوبی است. اجازه ندهید عوارض سرکه سیب به شما آسیب برساند.

اسید همچنین می‌تواند به پوست آسیب بزند؛ خصوصا اگر سوختگی یا زخم داشته باشد. درست است که سرکه سیب آنتی باکتریال است، ولی هرگز آن را برای درمان آکنه و جوش یا برای تمیز کردن زخم و سوختگی استفاده نکنید.

تأثیرات سرکه سیب ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. شاید برخی از ادعاها در مورد خواص سرکه سیب درست از آب درنیاید. ولی در هر حال شکی نیست که این ماده فواید زیادی برای ما دارد.

منبع: Longevity Live

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *