ژوئن 24, 2024

کاهش وزن برای روز عروسی همیشه یکی از سخت‌ترین و چالش‌برانگیزترین کارهایی است که افراد باید انجام دهند. حال تصور کنید روز عروسی‌تان نزدیک است و استرس شما چندین برابر خواهد شد. از زمان نامزدی تا روز عروسی، لیست بلندی برای انجام کارها وجود دارد. کارهایی شبیه به پیدا کردن لباس مناسب، تهیه لیست مهمانان، پیدا کردن محل عروسی، میزان و رزرو غذا و… را تا قبل از روز عروسی باید به پایان برسانید. برخی باورها باعث می‌شود تا نگرانی شما برای داشتن وزن و ظاهری مناسب با لباسی که انتخاب کرده‌اید چند برابر شود.

اگر شما هم می‌خواهید تا روز عروسی‌تان به وزن ایدئال خود برسید و بدن بهتری داشته باشید، به راه‌کارهایی برای کاهش وزن در این روز خاص که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم توجه کنید.

چه کارهایی نباید برای کاهش وزن برای روز عروسی انجام دهیم؟

برنامه‌ریزی برای روز عروسی به اندازه‌ی کافی استرس‌زا است. استرس بیش از اندازه می‌تواند بدن و ذهن شما تحت تاثیر ناخوشایندی قرار دهد. این فشارها می‌تواند باعث بروز مشکلاتی مانند اختلال پرخوری شود. شما می‌توانید با برنامه‌ریزی برای انجام کارهای خود آرامش خود را حفظ کرده و به کارهای خود برسید. برای کاهش وزن در روز عروسی باید از انجام بعضی از کارها پرهیز کنید.

رژیم غذایی برای کاهش وزن برای عروسی

۱. بالا‌بردن توقعات‌تان

در انتظار روز عروسی بودن و انجام لیست کارهایی که باید انجام دهید، به اندازه‌ی کافی استرس‌زا است. با بالابردن انتظارتان در مورد کاهش وزن، تنها و تنها فشار بیشتری به خودتان وارد می‌کنید. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که سعی کنیم در طول یک هفته به اندازه ۰.۵ الی ۱ کیلوگرم وزن خود را کاهش دهیم. انجام این کار با داشتن یک رژیم غذایی مناسب و حرفه‌ای، کار دشواری نخواهد بود. اگر به برنامه‌ی غذایی خود متعهد باشید می‌توانید در طول یک ماه تا ۴ کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید.

داشتن یک هدف واقع‌بینانه، انگیزه‌ی بیشتری برای رسیدن به وزن مناسب به شما می‌دهد. برای داشتن رژیم غذایی متناسب با بدن خود حتما با یک متخصص تغذیه مشورت کنید و برنامه‌ی غذایی بگیرید.

۲. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

ساختار بدن هر کسی منحصربه‌فرد است، در نتیجه سرعت سوزاندن چربی در هر بدن با دیگری متفاوت است. سرعت سوزاندن چربی در هر بدن می‌تواند به عوامل بسیار زیادی مانند ژنتیک، سن، جنسیت و… وابسته باشد.

از مقایسه‌ی خود با افراد دیگری که ممکن است سال‌ها ورزش کرده باشند یا ژنتیک متفاوتی داشته باشند خودداری کنید. سعی کنید سبک زندگی خود را تغییر دهید، به طور مداوم ورزش کنید و آن را به عادتی روزانه و سبکی از زندگی برای خود تبدیل کنید.

۳. در کاهش وزن برای روز عروسی وسواس بیش از حد نداشته باشید

می‌توانید برای شروع کاهش وزن که مانند یک دوی ماراتون است، از ترازو برای محاسبه‌ی میزان کاهش وزن خود استفاده کنید. هدف شما رسیدن به وزن ایدئال خود برای روز عروسی است. اما نکته‌ی جالبی در مورد وزن وجود دارد این است که وزن ما می‌تواند در طول روز نوسانی حدود ۲.۵ کیلوگرم را تجربه کند. عواملی که مؤثر بر این نوسانات شامل هورمون، زمان روز و تغذیه روزانه شما هستند.

با انجام برخی تمرینات قدرتی و مقاومتی می‌توانید متابولیسم بدن خود را افزایش داده و سریع‌تر چربی‌های بدن خود را بسوزانید. به جای تمرکز بر کاهش وزن، می‌توانید به تغییر و کم کردن سایز تمرکز کنید. این تغییرات را می‌توانید با اندازه‌گیری مداوم دور‌ کمر، دور بازو و… انجام دهید و تغییرات خود را زیرنظر داشته باشید. گشاد شدن لباس‌هایتان نشان‌دهنده این است که شما در مسیر درستی قرار گرفته‌اید.

۴. کالری که بدن‌تان دریافت می‌کند را کاهش ندهید

به‌خاطر داشته باشید که با کاهش وزن به طور سریع بدن خود را در معرض خطر قرار خواهید داد. نخوردن غذای کافی می‌تواند باعث خستگی، بی‌حالی و آسیب‌دیدگی در زمان تمرینات شود. در درازمدت نیز می‌تواند باعث اختلال در متابولیسم بدن شما شود.

برخلاف تصور عموم، وقتی به بدن خود غذای کافی نرسانید و آن را در معرض گرسنگی قرار دهید سوزاندن چربی سخت‌تر می‌شود. به جای کاهش کالری دریافتی، سعی کنید غذاهای سالم‌تری را وارد رژیم غذایی خود کنید. غذای سالم به میزان انرژی و احساس سیری که بدن شما تجربه ‌می‌کند کمک زیادی می‌کند. درست غذا خوردن می‌تواند بیشتر از ورزش فشرده به شما کمک کند.

۵. دچار اختلال پرخوری اضطرابی نشوید

همه‌ی ما قبول داریم که برنامه‌ریزی برای مراسم عروسی بیش از اندازه استرس به بدن وارد می‌کند. بسیاری از افراد در مواقع استرس با خوردن غذاهای فست‌فودی، دسرها و غذاهای پرکالری و مضر سعی بر کاهش اضطراب و آرام کردن ذهن خود دارند.

خوردن شکر و کربوهیدارت‌ها دوپامین در مغز آزاد می‌کند که باعث ایجاد لذت و حس خوب در بدن می‌شود. به همین دلیل است که در مواقع اضطراب یا فشار روحی به طور طبیعی هوس خوردن این مواد را در بدن احساس می‌کنیم. خوردن دونات ممکن است در کوتاه‌مدت احساس خوبی به ما بدهد، اما همین کار می‌تواند تمام تلاش شما در کاهش وزن برای روز عروسی از بین ببرد و رسیدن به هدف‌تان را سخت‌تر کند.

انتخاب غذاهای ناسالم می‌تواند باعث ایجاد شرم و گناه شود و بعدها ما را از نظر روحی بیشتر تحت فشار قرار دهد. در عوض، با می‌توانید این هوس را با غذاهای سالمی مانند یک تکه شکلات تلخ یا مقداری ماست یونانی همراه با میوه برطرف کنید.

چه کارهایی باید برای کاهش وزن برای روز عروسی باید انجام دهیم؟

تعیین یک هدف برای کاهش وزن می‌تواند ابتدا دلهره‌آور و سخت باشد، اما با پیروی از دستورالعمل‌های ساده و تغییر سبک زندگی خود می‌توانید به راحتی وزن خود را برای روز موعود کاهش دهید. کاغذ و قلم خود را آماده کنید و هدف و راه تغییر خود را تعیین کنید.

۱. مشخص کردن هدف و وزن ایدئال خود در مسیر کاهش وزن برای روز عروسی

قبل از اینکه روز عروسی شما برسد، برای خودتان مشخص کنید که چند کیلوگرم نیاز است تا به وزن ایدئال خود برسید. به جای اینکه یک برنامه سخت و هدف دور‌دست برای کاهش وزن خود داشته باشید، برنامه‌ای داشته باشید که هر هفته چند کیلوگرم نیاز است وزن خود را پایین بیاورید. رسیدن به اهداف کوچک در هفته از نظر روحی مناسب و مؤثرتر خواهد بود. تمرکز بر کارهایی که می‌توانید انجام دهید به شما کمک می‌کند تا با پیش‌رفت تدریجی، باانگیزه در مسیر خود باقی بمانید.

اگر فورا نتیجه مورد نظر خود را مشاهده نکردید، تسلیم نشوید. اگر ورزش می‌کنید کاهش وزن و عضله‌سازی برای همه ما با سرعت‌های متفاوتی اتفاق می‌افتد. همچنین معمولا کاهش وزن اولیه، اغلب وزن آبی است که از دست می‌دهید. استفاده راهنمایی‌های یک مربی حرفه‌ای تناسب اندام یا یک متخصص تغذیه می‌تواند تفاوت فوق‌العاده‌ای ایجاد کند.

۲. تعیین میزان کالری که باید سوزانده شود

حقیقت ساده این است که برای کاهش وزن، باید بیش‌تر از کالری دریافتی خود، کالری بسوزانید. بهتر است برنامه خود را طوری تنظیم کنید که ترکیبی از رژیم غذایی کم کالری و افزایش فعالیت روزانه خود از طریق ورزش باشد. اپلیکشن‌های بسیار زیاد و متنوعی وجود دارد که می‌تواند کالری دریافتی روزانه شما رو ثبت و به شما در مسیر لاغری کمک کند. با استفاده از ساعت‌های هوشمند نیز می‌توانید میزان کالری که از طریق ورزش یا فعالیت‌های روزانه می‌سوزانید را محاسبه کنید.

۳. تغییر سبک زندگی، قدمی مثبت در مسیر کاهش وزن در روز عروسی

کاهش وزن در روز عروسی

یکی از روش‌هایی که این روزها بسیار در دنیای سلامت و تندرستی موج ایجاد کرده است، رژیم غذایی فستینگ است. این رژیم غذایی شامل دوره‌های متناوبی از غذا خوردن و نخوردن می‌شود و می تواند به شما در سوزاندن چربی بیشتر کمک کند. تحقیقی که در سال ۲۰۱۵ انجام شده نشان می‌دهد که روش ۱۶/۸ یکی از ساده‌ترین روش‌های این رژیم غذایی است. نحوه‌ی انجام آن به این صورت است که شما ۱۶ ساعت هیچ غذایی به جز آب، چای و قهوه سیاه (بدون افزودنی و شکر) وارد بدن خود نمی‌کنید. در طول ۸ ساعت بعدی شما می‌توانید غذای مورد نیاز خود را میل کنید. این چرخه ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد. اما به مرور روش زندگی و حتی میل غذایی شما نیز دچار تغییر می‌شود.

۴. رژیم غذایی یک دستورالعمل برای رسیدن به موفقیت

برنامه‌ریزی برای خوردن وعده‌های غذایی یک راه عالی برای تقسیم میزان کالری است که وارد بدن شما می‌شود. با خوردن غذاهای خانگی، به راحتی می‌توان غذاهای فرآوری‌شده که معمولا کالری بالایی دارند را حذف و موادی مغزی با کالری کمتری را جایگزین آن‌ها کنیم. کمک این مواد مغذی به مرور در رفع گرسنگی بیشتر به چشم می‌آید. با متعادل کردن میزان پروتئین، کربوهیدرات و چربی دریافتی، می‌توان قدمی مؤثر به سوی موفقیت برداشت.

افزایش مصرف پروتئین

با زیاد کردن پروتئین در رژیم غذایی شما برای مدت بیشتری احساس سیری می‌کنید و متابولیسم بدن‌تان نیز افزایش می‌یابد. سعی کنید به دنبال مصرف پروتئین‌های بدون چربی مانند مرغ، بوقلمون، ماهی و حبوبات باشید و مصرف گوشت قرمز را محدود کنید.

مصرف کربوهیدارت و چربی سالم

کربوهیدارت‌های فرآوری‌شده مانند نان سفید و شکر میزان قند خون را بالا می‌برند. به جای آن‌ها می‌توانید از غلات کامل، سیب‌زمینی شیرین و کدو حلوایی استفاده کنید.
آووکادو، روغن زیتون و آجیل می‌تواند به شما کمک کند تا احساس سیری کنید. مصرف این مواد غذایی را در حد اعتدال نگه دارید چرا که این مواد دارای کالری زیادی هستند. تهیه میان‌وعده‌های سالم به شما در طول روز کمک می‌کند تا کمتر احساس گرسنگی کنید.

۵. ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید

رژیم غذایی و ورزش هردو عواملی مرتبط به یک‌دیگر برای کاهش وزن هستند و به تنهایی کمک چندانی در این راه به شما نمی‌کنند. شاید شروع ورزش کردن برای بسیاری از ما دشوار باشد اما با انتخاب فعالیت‌های سرگرم‌کننده‌ای مانند پیاده‌روی، دوچرخه سواری، رقص یا اسکیت می‌تواند شما را سرشار از انرژی کند. به هرحال داشتن یک برنامه روتین برای ورزش روزانه بسیار مهم است. سعی کنید برنامه ورزشی خود را طوری تنظیم کنید که همیشه به آن پایبند باشید.

۶. مدیریت استرس قبل از عروسی

استرس می‌تواند باعث افزایش هورمون کورتیزول شود. این هورمون باعث افزایش وزن، نفخ و ایجاد هوس‌های غذایی می‌شود. روش‌های متنوع و سالمی برای کاهش استرس وجود دارد. پیاده‌روی سریع، یوگا، مدیتیشن و… علاوه بر کاهش استرس به شما در سوزاندن کالری و کاهش اشتها و افزایش هورمون اندورفین کمک می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهد که نوشیدن آب می‌تواند باعث افزایش متابولیسم بدن و کاهش وزن شود. همچین نوشیدن مقدار مناسبی از آب به شما در داشتن روحیه بهتر نیز کمک می‌کند.

نتیجه‌گیری

کاهش وزن برای روز عروسی نباید باعث ایجاد استرس و اضطراب در شما شود. با پیروی از یک رژیم‌غذایی متعادل (که توسط متخصص تغذیه به شما داده شده)، ورزش کردن و مدیریت استرس، می‌توانید به اهداف خود در تناسب اندام و وزن ایدئال برسید. اعتماد به نفس داده باشید و مطمئن باشید که در روز عروسی‌تان خواهید درخشید.

فنر تقویت مچ مدل MY شماره انداز

لوازم تناسب اندام مدل PEDAL PULLER

۷۰۰,۰۰۰

۴۴۸,۰۰۰

تومان

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت کیمیا فود را بخوانید.

منبع: on better living

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *