می 20, 2024

رژیم کتوژنیک یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین رژیم‌های لاغری در جهان است که بر پایه پروتئین و چربی سالم بنا شده است. در دنیای رژیم‌های کاهش‌وزن، برنامه‌های غذایی کم‌کربوهیدرات و پروتئین بالا، اغلب توجه بیشتری را به خود جلب می‌کنند. رژیم‌های پالئو، ساوت بیچ و اتکینز همگی در این دسته قرار می‌گیرند که گاهی‌اوقات از آنها به‌عنوان رژیم‌های کتوژنیک یا  رژیم کتو یاد می‌شود.

اما یک رژیم کتوژنیک واقعی با آن چیزی که این روزها مد‌ شده است، کمی تفاوت دارد. رژیم کتوژنیک، یک رژیم “کم‌کربوهیدرات” و “پرچرب” است که اولین بار، برای درمان بیماران صرعی به کار گرفته شد؛ اما در حال حاضر، یکی از محبوب‌ترین رژیم‌های‌غذایی جهان، برای کاهش وزن است. در این مطلب همه چیز را راجع به این رژیم پرطرفدار و مشهور یاد خواهیم گرفت. همچنین به معرفی  رژیم کتوژنیک دکتر کرمانی خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید!

رژیم کتوژنیک چیست؟

به‌طور خلاصه، رژیم کتو رژیمی است که کربوهیدرات‌ها را محدود می‌کند و فواید زیادی برای سلامتی دارد. هنگامی که کربوهیدرات کمتری مصرف می‌کنید، بدن شما شروع به سوزاندن چربی برای سوخت می‌کند. این امر می‌تواند بدن شما را در یک حالت متابولیک به نام کتوز قرار دهد. در این حالت، کبد شما چربی را به مولکول‌های انرژی کوچکی به نام کتون تبدیل می‌کند که مغز و سایر اندام‌ها می‌توانند از آن به‌عنوان انرژی استفاده کنند.

در رژیم کتو شما باید میزان مصرف پروتئین خود را بالاتر ببرید.

در رژیم کتو شما باید میزان مصرف پروتئین خود را بالاتر ببرید.

برای اینکه رژیم کتو را بهتر درک کنید، یک ماشین دوگانه سوز را در نظر بگیرید:

این ماشین هم قابلیت روشن شدن با گاز را دارد و هم بنزین. اما این ماشین همیشه با گاز کار کرده است، حالا وسط راه گازش تمام و خاموش می‌‌شود. شما باشید چه کاری می‌کنید؟ خوب مشخص است که دکمه‌ بنزین را می‌زنید؛ چون می‌توانید از سوخت جایگزین استفاده کنید.

حتی با بنزین، ماشین‌تان بهتر و سریع‌تر هم کار می‌کند. بدن ما نیز، شبیه به همین ماشین است. دو نوع سوخت دارد:

کربوهیدرات و چربی. حالا وقتی کربوهیدراتش تمام شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

مطمئنا شما را وسط راه نمی‌گذارد؛ چون می‌تواند به جای کربوهیدرات، از کتون استفاده کند. کتون مولوکی حاوی چربی است که در زمان نبود قند در بدن تولید می‌شود تا به عنوان سوخت برای تامین انرژی استفاده شود.

شاید به نظرتان عجیب بیاید که یک رژیم غذایی با چربی بالا(منظور، چربی‌های سالم مثل روغن نارگیل، روغن زیتون و… است) چطور می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؛ در حالی که بارها و بارها شنیده‌ایم، برای لاغر شدن، نباید چربی مصرف کنیم؟ با ما همراه باشید تا این چالش را برای شما حل کنیم.

در رژیم کتوژنیک بدن به جای قند از چربی برای سوخت و ساز استفاده می‌کند.

در رژیم کتوژنیک بدن به جای قند از چربی برای سوخت و ساز استفاده می‌کند.

تاریخچه رژیم کتو

 رژیم کتو به‌عنوان درمانی برای صرع در دهه 1920 و 30 رایج شد. این رژیم به‌منظور ارائه جایگزینی برای رژیم فستینگ که به‌ عنوان یک درمان برای صرع موفقیت‌آمیز بود، ایجاد شد. با این‌ حال، رژیم غذایی کتو در نهایت به دلیل معرفی درمان‌های ضد‌تشنج جدید تا حد زیادی کنار گذاشته شد، اما همچنان به‌ویژه برای کودکان مبتلابه صرع، رژیم کتوژنیک به‌عنوان تکنیکی برای مدیریت این بیماری استفاده می‌شود. همچنین در سال‌های اخیر، استفاده از رژیم کتو برای بهبود سلامت بدن و کاهش وزن نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

سلبریتی‌های طرفدار رژیم کتو یا لوکرب دایت (low carb diet)

رژیم کتو برخی از سلبریتی‌ها را هم به خود جذب کرده و طرفداران زیادی در میان آن‌ها دارد. برخی از سلبریتی‌های طرفدار کتو، مثل هلی بری، کورتنی کارداشیان، ونسا هاجنز، کیم کارداشیان، جنا جیمسون و آل راکر معتقدند که خلاف تصور منفی مردم نسبت به چربی‌ها، رژیم کتو فوق‌العاده‌است. جنا جیمسون بعد از به دنیا آمدن دخترش حسابی وزن اضافه کرده بود که البته با رژیم کتو توانست ۴۰ کیلو از وزن‌اش را کم کند.

رژیم کتوژنیک زمانی در کاهش وزن اثرگذار است که به درستی انجام شود.

رژیم کتوژنیک زمانی در کاهش وزن اثرگذار است که به درستی انجام شود.

منظور از کتوزیس در رژیم کتو چیست؟

 سوخت اصلی بدن برای تامین انرژی، کربوهیدرات است(قند یا گلوکز)؛ اما در رژیم کتو که خبری از کربوهیدرات نیست، بدن برای تامین سوخت سراغ چربی‌ها‌ می‌رود. اسم علمی این تغییر وضعیت بدن، از حالت گلوکز‌سوزی به چربی‌سوزی، کتوزیس است.

با رژیم کتو چند کیلو می‌توان وزن کم کرد؟

برخی افراد با رژیم کتو فقط 3 الی 4 کیلوگرم و برخی دیگر بالای 50 کیلوگرم از وزن خود را از دست می‌دهند! به گفته محققان در مورد کاهش‌وزن هیچ عدد متوسطی وجود ندارد که آن را به همه نسبت دهیم، بلکه علاوه‌بر تفاوت در ویژگی‌های فیزیکی بدن هر فرد، نحوه پایبندی افراد و واکنش بدن آنها به رژیم غذایی نیز متفاوت است. مواردی مانند:

 • زمان شروع افزایش وزن،
 • سن،
 • قد،
 • درصد چربی بدن،
 • سطح فعالیت

و برخی شرایط دیگر، می‌توانند بر متابولیسم شما تأثیر بگذارند و همگی در میزان کاهش‌وزن شما نقش دارند.

رژیم کتو را می‌توانید 30 تا 50 روز اجرا کنید تا شاهد گاهش وزن موثر باشید.

رژیم کتو را می‌توانید 30 تا 50 روز اجرا کنید تا شاهد گاهش وزن موثر باشید.

مدت زمان رژیم کتو برای کاهش‌وزن

اگرچه خیلی از نتایج رژیم کتوژنیک برای کاهش‌وزن پس از 90 روز به خوبی مشخص می‌شوند، اما یک مدت زمان کلی برای استفاده از این رژیم برای همه وجود ندارد. با رژیم کتو، شما به‌ معنای واقعی کلمه به بدن خود یاد می‌دهید چگونه کاری را به خوبی انجام دهد و باید به آن به‌عنوان یک برنامه تمرینی برای سلول‌های خود فکر کنید.

همان‌طور که مدت‌ها طول می‌کشد تا شما از یک بدن ایده‌آل به یک فرد چاق تغییر موقعیت دهید، کاهش‌وزن هم نیاز به صبوری و استقامت دارد. بااین‌حال اما اگر فردی که از یک برنامه کتوژنیک پیروی می‌کند به مدت یک ماه وزن کم نکند، به او توصیه می‌شود تغییرات کوچکی در رژیم غذایی خود ایجاد کرده و با یک متخصص تغذیه برای ارزیابی دقیق رژیم غذایی خود صحبت کند. این کار می‌تواند به شما کمک کند مطمئن شوید و گام‌های مناسبی برای موفقیت در رژیم کتو بردارید.

انواع رژیم کتوژنیک کدام‌اند؟

به طور کلی ۴ نوع رژیم کتوژنیک وجود دارد:

 • رژیم کتوژنیک استاندارد،
 • رژیم کتوژنیک سیکلیکال یا دوره‌ای،
 • رژیم کتوژنیک هدفمند
 • و رژیم کتوژنیک با پروتئین بالا

 که در ادامه درباره آن‌ها توضیح خواهیم داد. در تعریف انواع این رژیم با عبارت درشت مغذی‌ها روبه‌رو خواهید شد که باید ابتدا آن را توضیح بدهیم. مواد غذایی که ما به صورت روزانه مصرف می‌‌کنیم، شامل دو دسته‌اند:

 • ریزمغذی‌ها(ویتامین‌ها و املاح معدنی)
 • و درشت‌مغذی‌ها(چربی، پروتئین و کربوهیدرات)

بیشتر بخوانید: منظور از ریزمغذی‌ها و درشت‌ مغذی‌ها چیست؟

حال به معرفی 4 نوع رژیم کتوژنیک می‌پردازیم:

رژیم کتوی استاندارد (SKD): مناسب برای تازه کارها


کربوهیدرات

۵ درصد

پروتئین

۲۰ درصد

چربی

۷۵ درصد

 

در رژیم کتوژنیک استاندارد، تمام وعده‌های اصلی و میان وعده‌ها، بر اساس چربی‌هایی مثل:

 • آووکادو،
 • کره،
 • روغن‌های سالم،
 • ماهی‌های چرب
 • گوشت‌ها،
 • زیتون و روغن زیتون تنظیم می‌شوند.

در این رژیم روزانه، میزان چربی مصرفی باید چیزی معادل سه چهارم فنجان روغن زیتون باشد. بهتر است که از سبزی‌های غیر نشاسته‌ای، مثل:

 • هویج،
 • اسفناج،
 • کلم بروکلی و … ،
 • میوه‌های کم کربوهیدرات، مثل توت و ملون استفاده کنید.

همچنین، مقدار مصرف پروتئین متوسط است؛ یعنی، چیزی حدود ۱۱۲ گرم گوشت، ماهی یا مرغ در هر وعده.

رژیم کتوی سیکلیکال یا دوره‌ای (CKD): مناسب برای ورزشکاران


کربوهیدرات

۵ تا ۱۰ درصد

پروتئین

۱۵ تا ۲۰ درصد

چربی

۷۵ درصد

 

رژیم سیکلیکال یا دوره‌ای راه آسان‌تری، برای اضافه کردن چربی‌ها، به برنامه غذایی است. باعث می‌شود در روزهای آزاد، رژیم متعادل‌تری داشته باشید.

یکی از انواع این رژیم دوره‌ای، شامل پنج روز رژیم کتوژنیک استاندارد و دو روز رژیم غیرکتوژنیک، در طول هفته‌ است. بعضی‌ها ترجیح می‌دهند روزهای آزادشان را برای مناسبت‌های خاصی، مثل تعطیلات، تولد و عروسی نگه دارند. توصیه‌ی ما این است که برای نتیجه‌ بهتر، در روزهای آزاد از کربوهیدرات‌های سالم، مثل میوه‌ها، سبزی‌های نشاسته‌ای، لبنیات و غلات کامل (به جز غذاهای فرآوری شده یا شیرین) استفاده کنید.

رژیم کتوی هدفمند (TKD): مناسب برای بدنسازها


کربوهیدرات

۱۰ تا ۱۵ درصد

پروتئین

۲۰ درصد

چربی

۶۵ تا ۷۰ درصد

 

رژیم کتوژنیک هدفمند، در بین ورزشکاران و افراد فعالی متداول است که رژیم کتو را انتخاب کرده‌اند و به کربوهیدرات بیشتری نیاز دارند. در این رژیم، افراد اجازه دارند قبل و بعد از ورزش، ۲۰ تا ۳۰ درصد کربوهیدرات مصرف کنند تا بتوانند شدت ورزش‌شان را افزایش بدهند(مقدار کربوهیدرات مصرفی در کل روز ۷۰ تا ۸۰ گرم است).

رژیم کتو با پروتئین بالا: مناسب برای افرادی که فعالیت بدنی شدید دارند


کربوهیدرات

۵ تا ۱۰ درصد

پروتئین

۳۰ درصد

چربی

۶۰ تا ۶۵ درصد

 

در این نوع رژیم کتو، لازم است روزانه ۱۲۰ گرم پروتئین یا چهار وعده ۱۱۵ گرمی گوشت قرمز، ماهی یا مرغ و حدود ۱۳۰ گرم چربی مصرف کنید. کربوهیدرات‌ها همچنان محدودند و کمتر از ۱۰ درصد کالری روزانه را به خود اختصاص می‌دهند.

بسیاری از مردم، این رژیم را ترجیح می‌د‌هند؛ زیرا می‌توانند نسبت به رژیم کتو استاندارد، پروتئین بیشتر و چربی کمتری مصرف کنند. البته ممکن است این نوع رژیم، منجر به کتوز نشود؛ چون پروتئین هم درست مثل کربوهیدرات، می‌تواند به گلوکز و سوخت تبدیل شود. با این حال به طور کلی، این نوع رژیم کتو هم منجر به کاهش وزن می‌شود.

کدام رژیم کتو موثرتر است؟

پاسخ به این سوال را باید به‌طور ویژه از یک متخصص تغذیه بخواهید! زیرا با توجه به شرایط بدنی شما هر کدام از رژیم‌های کتو می‌توانند فواید بیشتری برایتان داشته باشند. بااین‌حال، تاکنون تنها رژیم‌های کتوژنیک استاندارد و با پروتئین بالا به‌طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. رژیم‌های کتوژنیک چرخه‌ای یا هدفمند روش‌های پیشرفته‌تری هستند و عمدتاً توسط بدنسازان یا ورزشکاران از آنها استفاده می‌شود. اما برای کاهش وزن معمولا نوع استاندارد رژیم کتو به افراد پیشنهاد می‌شود.

رژیم کتوژنیک چگونه باعث کاهش‌وزن می‌شود؟

رژیم‌های کتوژنیک برای کاهش‌وزن و کاهش عوامل خطر بیماری‌های خاص موثر هستند، درحالی‌که رژیم‌های کم‌چرب به‌طور سنتی برای کسانی که به‌دنبال کاهش‌وزن هستند توصیه می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد کتو درواقع یک رویکرد برتر برای کاهش‌وزن است.

 • برخلاف بسیاری از رژیم‌های غذایی، کتو پس از خوردن مقدار کالری از پیش تعیین‌شده در روز، احساس گرسنگی در شما ایجاد نمی‌کند. کتو یک روش و یک رژیم غذایی رضایت‌بخش و سیر‌کننده است. درواقع، شما می‌توانید وزن خود را بدون پیگیری کالری کاهش دهید؛ چیزی که بسیاری از افراد را از پایبندی به رژیم‌های دیگر بازمی‌دارد.
 • دلایل متعددی مانند افزایش مصرف پروتئین وجود دارد که نشان می‌دهد کتو نسبت به رژیم غذایی کم‌چرب کارآمدتر است. مصرف بیشتر پروتئین برای کاهش‌وزن و سلامت متابولیک مفید است.
چند روز پس از اجرای رژیم کتو، بدن وارد فاز کتوزیس و تغییرات اساسی متابولیسمی می‌شود.

چند روز پس از اجرای رژیم کتو، بدن وارد فاز کتوزیس و تغییرات اساسی متابولیسمی می‌شود.

 • کتو دارای ویژگی‌هایی است که یادآور رژیم اتکینز و سایر برنامه‌های کم‌کربوهیدرات می‌باشند. رژیم کتو شامل کاهش چشمگیر مصرف کربوهیدرات و جایگزین‌کردن چربی به‌جای آن است. این تغییر رژیم غذایی بدن، شما را در یک وضعیت متابولیک به نام کتوز قرار می‌دهد. کتوز یک عملکرد متابولیک کاملاً طبیعی است.

اساساً وقتی بدن شما گلوکز کافی برای انرژی نداشته باشد، در عوض چربی ذخیره‌شده را می‌سوزاند. گلوکز زمانی ایجاد می‌شود که کربوهیدرات‌ها داخل بدن شما تجزیه می‌شود. حذف کربوهیدرات‌ها از رژیم غذایی به‌معنای گلوکز کمتر برای سوزاندن در بدن است. جایگزینی کربوهیدرات‌ها با چربی‌ها باعث می‌شود اسیدهایی به نام کتون در بدن شما تجمع پیدا کنند. در مجموع در رژیم کتوژنیک هدف این است که بدن را وادار کنیم تا سوخت خود را به‌جای کربوهیدرات از چربی به‌دست آورد.

فواید رژیم کتو چیست؟

رژیم غذایی کتوژنیک فواید زیادی دارد. کمک‌تان می‌کند تا:

 • کمتر احساس گرسنگی کنید
 • عملکرد هورمون‌هایتان بهبود پیدا کند
 • پوست زیباتری داشته باشید
 • چربی بیشتری بسوزانید
 • بافت عضلانی‌تان حفظ شود
 • ذهنتان هوشیارتر و متمرکزتر باشد

حتما بخوانید: تاثیر رژیم کتوژنیک بر روی دیابت چیست؟

اکنون مطالعات نشان داده‌اند که این رژیم غذایی می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از شرایط مختلف سلامت فواید داشته باشد:

بیماری قلبی

رژیم کتوژنیک می‌تواند به بهبود عوامل خطر، مانند: چربی بدن، سطح کلسترول HDL (خوب)، فشارخون و قندخون کمک کند.

سرطان

 در حال حاضر، این رژیم به‌عنوان یک درمان جدید برای سرطان در حال بررسی است، زیرا ممکن است به کند‌کردن رشد تومورها کمک کند.

یکی از ویژگی‌های سلول‌های سرطانی این است که برای رشدشان، از کربوهیدرات یا قند خون تغذیه می‌کنند. وقتی رژیم کتو یا لو کرب دایت می‌گیرید، به دلیل کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها، قند خونتان هم پایین می‌آید. به این حالت، گرسنگیِ سلول‌های سرطانی می‌گویند. زمانی که سلول‌های سرطانی تغذیه نشوند یا به اصطلاح گرسنه بمانند، احتمال پیشرفت تومورها هم به حداقل می‌رسد.

برنامه غذایی رژیم کتوژنیک برای بهبود برخی از بیماری‌های مزمن مانند سرطان و صرع بسیار مفید و کارآمد است.

برنامه غذایی رژیم کتوژنیک برای بهبود برخی از بیماری‌های مزمن مانند سرطان و صرع بسیار مفید و کارآمد است.

 بیماری آلزایمر

 رژیم کتو ممکن است به کاهش علائم بیماری آلزایمر و کند‌کردن پیشرفت آن کمک کند.

صرع

تحقیقات نشان داده است که رژیم کتو می‌تواند باعث کاهش قابل توجه تشنج در کودکان صرعی شود.

بیماری پارکینسون

 اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است، اما یک مطالعه نشان داد رژیم کتو به بهبود علائم بیماری پارکینسون کمک می‌کند.

 سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

 رژیم کتو می‌تواند به کاهش سطح انسولین که نقش کلیدی در سندرم تخمدان پلی‌کیستیک دارد، کمک کند. زیرا یکی از دلایل ایجاد سندروم تخمدان پلی کیستیک، افزایش سطح انسولین است. وقتی سطح انسولین بالا برود، تخمدان از حد معمولی خود، بزرگ‌تر می‌شود و کیست‌هایی در اطرافش به وجود می‌آیند.

رژیم غذایی کتوژنیک سبب کاهش سطح انسولین(به علت کاهش مصرف کربوهیدرات و در نتیجه کاهش سطح قند خون) در بدن می‌شود؛ بنابراین نقش مهمی در درمان این بیماری دارد.

رژیم کتو به درمان بیماری تخمدان پلی کیستیک کمک می‌کند.

رژیم کتو به درمان بیماری تخمدان پلی کیستیک کمک می‌کند.

صدمات مغزی

برخی تحقیقات نشان می‌دهند رژیم غذایی می‌تواند نتایج آسیب‌های مغزی را بهبود بخشد.

بهبود ظاهر پوست

طرفداران کتو معتقدند رژیم کتو تاثیر مثبتی بر پوست دارد، چون با مصرف چربی‌های سالم و کاهش مصرف قند، التهاب و استرس اکسیداتیو کاهش می‌یابد و ظاهر پوست را هم بهبود می‌بخشد. رژیم کتو همچنین می‌تواند از سرطان پوست جلوگیری کند، آکنه را بهبود بخشد و ظاهر رگ‌های واریسی را کاهش دهد.

درست است که رژیم کتو تاثیر مثبتی بر روی پوست دارد؛ چرا که باعث تولید کتون در بدن می‌شود، که ارتباط ضعیفی با ایجاد بیماری‌های پوستی مانند آکنه، روزاسه(قرمزی صورت) و حتی بثورات پوستی دارد. به همین دلیل باید تعادل در هر کاری را الگو قرار داد و به دستورات این رژیم به درستی عمل کرد تا مشکلی پیش نیاید. مصرف بیش از حد غذاهای موجود در این رژیم ممکن است موجب ایجاد آکنه نیز بشود.

کمک به کاهش وزن

رژیم کتو روش موثری برای کاهش وزن است. در این روش، بدون کالری شماری، به راحتی می‌شود وزن کم کرد. یکی از تحقیق‌ها نشان داد، افرادی که رژیم کتو داشتند، ۲/۲ برابر بیشتر از کسانی وزن کم کردند که رژیم کم‌چرب و کم کالری داشتند.

مواد غذایی مجاز و غیر مجاز در رژیم کتو کدامند؟

در رژیم غذایی کتوژنیک، مصرف یک سری از غذاها و میوه‌ها مجاز نیست. منظور از این خوراکی‌ها، آن‌هایی است که درصد کربوهیدرات بالایی دارند. در ادامه لیستی از این غذاها بیان شده:

غذاهای غیرمجاز در رژیم کتوغذاهای شیرین

انواع کیک و بستنی، آب نبات و …

نشاسته

گندم، برنج، ماکارانی، غلات و…

حبوبات

نخود فرنگی، لوبیا، عدس، نخود و…

نوشیدنی‌ها

نوشابه، آب میوه، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، اسموتی، میلک شیک، آبجو، شیر سویا، شیر نارگیل

 

دیگر مواد غذایی ممنوع در رژیم غذایی کتو

 • محصول‌های رژیمی یا کم چرب: این غذاها فراوری شده‌اند و کربوهیدرات بالایی دارند
 • چاشنی‌ها و سس‌ها: این غذاها دارای شکر و چربی‌های ناسالم‌اند
 • چربی‌های ناسالم: روغن‌های گیاهی فراوری شده
 • بیشتر میوه‌ها: به جز بخشی از توت‌ها

غذاهای مجاز در رژیم کتو

انواع پروتئین

گوشت قرمز، استیک، ژامبون، سوسیس، مرغ و بوقلمون ماهی قزل‌آلا، ماهی تن، ماهی خال مخالی، انواع تخم مرغ

لبنیات

کره و خامه پنیرهای فرآوری نشده

روغن‌های MCT(تری گلیسرید با زنجیره متوسط است که هضم آنها نسبت به اسیدهای چرب طولانی زنجیر آسان‌تر است.)

روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن آووکادو

برخی ادویه‌ها

نمک، فلفل، پودر سیر، پاپریکا، زردچوبه، پودر کاری، پودر زنجبیل، دارچین و نعناع

برخی سبزی‌ها

سبزی‌های سبز، گوجه فرنگی، پیاز، فلفل

نوشیدنی‌ها

آب، چای، قهوه، نوشابه رژیمی

 

مکمل‌های رژیم کتوژنیک

از آنجایی که در رژیم کتو تعدادی از غذاها حذف می‌شوند، ایده خوبی است که برخی مکمل‌ها را همراه با آن مصرف کنید. ناگفته نماند برخی از مکمل‌ها می‌توانند به رژیم‌گیرندگان کمک کنند تا اثرات نامطلوب جانبی رژیم کتو را کاهش دهند و حتی عملکرد ورزشی را هنگام تمرین با رژیم کم‌کربوهیدرات افزایش دهند. این مکمل‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • افرادی که از رژیم کتو پیروی می‌کنند، ممکن است درمعرض خطر بیشتری برای ابتلا به کمبود منیزیم باشند. مصرف مکمل منیزیم یا خوردن بیشتر غذاهای کم‌کربوهیدرات و غنی از منیزیم، می‌تواند به شما در رفع نیازهای روزانه کمک کند.
 • روغن MCT نوعی چربی زود هضم است که می‌تواند برای کمک به رژیم کتو برای افزایش مصرف چربی و ماندن در شرایط کتوز استفاده شود. مکمل‌های اسید چرب امگا 3 می‌توانند التهاب و عوامل خطر بیماری قلبی را کاهش دهند و به اطمینان از تعادل سالم امگا 3 و امگا 6 کمک کنند.
میزان کربوهیدرات رژیم کتو کم است، بنابراین مصرف برخی مکمل‌ها، زیر نظر پزشک، ضروری خواهد بود.

میزان کربوهیدرات رژیم کتو کم است، بنابراین مصرف برخی مکمل‌ها، زیر نظر پزشک، ضروری خواهد بود.

 • از آنجایی که کمبود ویتامین D شایع است، افرادی که از رژیم کتو پیروی می‌کنند باید سطح ویتامین D خود را بررسی کرده و بر اساس آن مکمل دریافت کنند.
 • مصرف مکمل‌های گوارشی حاوی آنزیم‌های پروتئاز و لیپاز که به ترتیب پروتئین و چربی را تجزیه می‌کنند، ممکن است به تسکین علائم گوارشی مربوط به تغییر رژیم غذایی به رژیم کتو کمک کند.

رژیم کتو مناسب چه کسانی است؟

همه افراد می‌توانند از رژیم کتوژنیک استفاده کنند به جز:

 • افراد مبتلا به دیابت که وابسته به انسولین هستند
 • افرادی که اختلالات خوردن دارند
 • کسانی که بیماری کلیوی یا پانکراتیت دارند
 • زنان در دوران بارداری و شیردهی

این رژیم برای افرادی که قصد کاهش وزن سریع دارند یا مبتلا به بیماری‌های خاص مانند سرطان هستند، بسیار مناسب است؛ البته در یک بازه زمانی کوتاه که در رژیم کتو دکتر کرمانی تعیین شده است.

آیا رژیم کتوژنیک در دوران شیردهی مجاز است؟

دوران شیردهی یک دوران بسیار حساس است که باید مادر علاوه بر خود مراقب نیازهای تغذیه‌ای فرزندش نیز باشد. به همین دلیل هر رژیمی در این دوران توصیه نمی‌شود، در مورد رژیم کتوژنیک در شیردهی نیز بحث‌های زیادی به میان آمده و برخی از افراد با آن موافق و برخی دیگر موافق هستند.

 به طور کلی توصیه می‌شود بریا گرفتن چنین رژیم‌هایی باید با پزشک مشورت کرد. اگر به اطلاعاتی در مورد این رژیم در دوران شیردهی علاقه‌مندید، توصیه می‌کنم این مقاله را مطالعه کنید.

رژیم کتوژنیک دکتر کرمانی

رژیم کتو دکتر کرمانی بر اساس اصول رژیم کتوی اصل طرح ریزی شده است با این تفاوت که میزان مصرف هر ماده غذایی برای هر روز از ۵۰ روز رژیم، دقیقا معین شده و حتی امکان روز منو بودن برای رژیم‌گیرنده ایجاد شده است و در دو هفته اول رژیم شاهد کاهش وزن سریع خواهید بود. در ادامه مهمترین ویژگی‌های رژیم کتوی دکتر کرمانی را مشاهده می‌کنید.

ویژگی‌های رژیم کتوژنیک دکتر کرمانی

اگر این رژیم دقیق و درست اجرا شود، بعد از چند روز از ابتدای رژیم، بدن وارد مرحله کتوزیس و آمادگی برای تغییر سوخت از قند به چربی می‌شود. همچنین این مزایا را به همراه خواهد داشت:

رژیم کاهش وزن بدون گرسنگی!

گرسنگی زیاد در طول رژیم کاهش وزن مهم ترین علت رها کردن رژیم در بین افراد است. استفاده کمتر از کربوهیدرات و مصرف بیشتر پروتیین‌ها و چربی‌ها بر عکس باور عموم باعث سرکوب اشتها می‌شود. رژیم کتوژنیک با افزایش مصرف این دو گروه غذایی متابولیسم و ترشح هورمون‌های سیری را در بدن افزایش می‌دهد.

کاهش وزن بیشتر به خصوص در هفته های ابتدایی

رژیم کتوژنیک حتی از رژیم‌های بسیار محدود در کالری در کاهش وزن موثر تر است. مقایسه این دو رژیم غذایی نشان می‌دهد افرادی که رژیم کتوژنیک داشته‌اند، دو تا سه برابر کاهش وزن بیشتری را تجربه کرده‌اند.

بسیار موثر در کاهش چربی شکمی

محل ذخیره چربی در پیامدهای سلامتی تاثیر به سزایی دارد. دو نوع اصلی چربی عبارتند از چربی زیر پوستی که در زیر پوست شما قرار دارد و چربی احشایی که در حفره شکم شما جمع می‌شود. چربی بیش از حد احشایی با التهاب و مقاومت به انسولین مرتبط است که ریسک بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع 2 را افزایش می دهد.

رژیم‌های کم کربوهیدرات در کاهش این چربی مضر شکمی بسیار موثر هستند. در واقع، به نظر می‌رسد درصد بیشتری از چربی‌هایی که از طریق رژیم کتوژنیک از دست می‌ رود، از حفره شکم می‌آیند.

اگر قصد کاهش وزن سریع دارید یا مبتلا به یک بیماری خاص هستید، رژیم کتو دکتر کرمانی برنامه غذایی متعادل و مغذی را ارائه می‌دهد.

اگر قصد کاهش وزن سریع دارید یا مبتلا به یک بیماری خاص هستید، رژیم کتو دکتر کرمانی برنامه غذایی متعادل و مغذی را ارائه می‌دهد.

افزایش تمرکز و انرژی در طولانی مدت

افرادی که رژیم کتوژنیک دارند در مقایسه با افرادی که رژیم های کم کالری می‌گیرند از سطح انرژی و تمرکز بیشتر(به جز در روز های ابتدایی رژیم غذایی) برخوردارند و در کل کیفبت زندگی بالاتری دارند.

کاهش سطح تری گلسیرید خون شما

یکی از عوامل اصلی افزایش تری گلیسیرید به خصوص در افراد کم تحرک، مصرف کربوهیدرات به ویژه کربوهیدرات های ساده و فروکتوز(قند میوه) است. هنگامی که افراد کربوهیدرات را کاهش می دهند، تری گلسیرید خون به صورت چشمگیری کاهش می یابد. از سوی دیگر، رژیم‌های کم چرب اغلب باعث افزایش تری گلیسیرید می‌شوند.

افزایش سطح کلسترول خوب و کاهش کلسترول بد خون

هر چه سطح HDL یا کلسترول خوب نسبت به LDL یا کلسترول بد در خون شما بیشتر باشد احتمال ابتلای شما به بیماری‌های قلبی عروقی پایین‌تر است. در رژیم کتوژنیک با افزایش مصرف چربی‌های سالم، سطح این دو چربی در بدن به مقدار مطلوب می‌رسد.

آکنه را بهبود می‌بخشد

آکنه دلایل مختلفی دارد و ممکن است در برخی افراد با رژیم غذایی و قند خون ارتباط داشته باشد. خوردن یک رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات‌های فرآوری شده و تصفیه شده ممکن است تعادل باکتری‌های روده را تغییر دهد و باعث نوسان قابل توجه قند خون شود که هر دو می‌توانند بر سلامت پوست تأثیر منفی بگذارند.

پشتیبان همراه در طول دوره رژیم کتوژنیک دکتر کرمانی

در طول ۵۰ روز رژیم، هر ۱۰ روز یک بار، پشتیبان‌‌های موسسه طراوت به اندام دکتر کرمانی، با کاربر تماس گرفته و به سوالات او پاسخ می‌دهند و بر روند اجرای رژیم نظارت خواهند داشت.

نکته مهم در رابطه با رژیم کتو

رژیم کتو می تواند عوارض جانبی ایجاد کند که بسیاری از مردم آن را به عنوان آنفولانزای کتو می‌شناسند. این علائم به ویژه در ابتدای رژیم غذایی رایج است و به مرور زمان بدن با منبع انرژی جدید خود سازگار می شود. برخی از این علايم نشان دهنده این است که بدن شما وارد فاز کتوزیس شده است که البته با رعایت چند دستور غذایی ساده می‌توان با این علائم مقابله کرد:

 • حالت تهوع
 • سردرد
 • خستگی
 • قند خون پایین
 • تحمل کم برای ورزش
 • یبوست

همچنین رژیم کتوژنیک گاهی می‌تواند باعث بوی بد دهان( بوی استون به دلیل متابولیسم چربی‌ها در بدن) و راش‌های پوستی شود. بوی بد نفس در رژیم کتوژنیک موقتی است و بعد از چند روز اول از بین می‌رود. برای به حداقل رساندن این مشکل می‌توانید از نکات زیر بهره ببرید:

 • استفاده از آدامس‌های بدون قند
 • مصرف بیشتر آب در طول روز برای دفع کتون(می‌توانید  برای بهتر شدن بوی دهان در لیوان آب خود چند برگ نعنا یا یک تکه لیمو ترش یا زنجبیل بیندازید.)

 • اهمیت بیشتر به بهداشت دهان و دندان(استفاده از دهان شویه علاوه بر مسواک و نخ دندان)
اگر رژیم کتو را به درستی پیروی کنید و بدن‌تان به سوخت جدید عادت کند، به طور چشمگیری کاهش وزن را تجربه خواهید کرد.

اگر رژیم کتو را به درستی پیروی کنید و بدن‌تان به سوخت جدید عادت کند، به طور چشمگیری کاهش وزن را تجربه خواهید کرد.

نکته دیگر آنکه راش‌های پوستی از عوارض نادر رژیم کتوژنیک هستند که به صورت بثورات خارش دار و قرمز که عمدتاً در قسمت بالایی پشت، قفسه سینه و شکم ایجاد می شود دیده می‌شوند. 

برای برطرف شدن هر چه سریع‌تر این مشکل می‌توانید با مشورت پشتیبان خود مقدار کربوهیدرات مصرفی خود را افزایش داده یا از مکمل ویتامین‌های A،C  و B12  استفاده نمایید. اگر این علایم پوستی بعد از یک هفته برطرف نشدند، لازم است به پزشک مراجعه کنید.

نکته آخر آنکه بروز این علايم در روزهای ابتدایی رژیم کتوژنیک کاملا طبیعی است و شما باید اجازه بدهید که بدن شما با رژیم غذایی جدید سازگاری پیدا کند.

مهم است که به اندازه کافی استراحت کنید و در هفته اول از ورزش‌های سنگین خودداری کنید. در عوض و ورزش‌های سبک‌تر مانند یوگا یا حرکات کششی را انجام دهید. هنگامی که احساس بهتری داشتید، می‌توانید به روال عادی ورزش خود بازگردید.

راهکار‌های بهبود علايم ورود به فاز کتوزیس در رژیم کتو

بیشتر آب بنوشید

بدن شما قند اضافی را در مولکولی به نام گلیکوژن ذخیره می‌کند. گلیکوژن به طور کلی همراه با مقدار زیادی آب در سلول‌های شما نگهداری می‌شود. وقتی وارد کتوز می‌شوید، بدن شما آبی را که همراه با گلیکوژن ذخیره شده است دفع می‌کند و به طور بالقوه منجر به کم‌آبی بدن می‌شود.

هنگامی که رژیم کتو را شروع می‌کنید، برای جلوگیری از این امر حتما آب زیادی بنوشید.

۰ تا ۱۰۰ رژیم کتوژنیک + معرفی رژیم کتو دکتر کرمانی - 11 - رژیم کتوژنیک - رژیم لاغری

به اندازه کافی الکترولیت دریافت کنید

هنگامی که بدن شما آب را از دست می‌دهد، اغلب الکترولیت‌ها را نیز دفع می‌کند.بسیاری از علائم آنفولانزای کتو ممکن است ناشی از واکنش بدن شما به سطوح پایین الکترولیت‌ها باشد. اگر متوجه علائمی مانند خستگی، گرفتگی عضلات یا ضعف بدن هستید، الکترولیت‌ها ممکن است راه حل باشند. برای تامین بهتر الکترولیت‌های بدن رعایت موارد زیر ضروری است:

افزودن نمک بیشتر به غذا 

نمک را به اندازه مصرف کنید تا دچار افزایش فشار خون نشوید.

استفاده کامل از وعده‌ها و میان وعده‌های رژیم غذایی

 زیرا برخی مواد غذایی منبع خوبی از این ریزمغذی‌ها هستند مانند اسفناج، کدو حلوایی، آواکادو، شکلات تلخ و…(دقت شود به اندازه‌ای که در رژیم غذایی شما ذکر شده است، باید از این مواد غذایی استفاده شود نه بیشتر).

۰ تا ۱۰۰ رژیم کتوژنیک + معرفی رژیم کتو دکتر کرمانی - 13 - رژیم کتوژنیک - رژیم لاغری

دریافت مکمل ویتامین

 • استفاده از قرص مولتی ویتامین مینرال یک عدد در روز به همراه وعده ناهار
 • استفاده از قرص جوشان منیزیوم یک عدد در روز

کالری کافی دریافت کنید

بخشی از هدف رژیم کتو کاهش اشتها و سهولت در مصرف کالری کمتر در روز است. با این حال ممکن است کاهش اشتهای حاصل از کتوز و حالت تهوع ناشی از آنفولانزای کتو  باعث شود دریافت کالری کافی در روز دشوار باشد.

اطمینان حاصل کنید که کالری کافی روزانه  خود را دریافت می‌کنید.  این امر باعث افزایش سطح انرژی شما می‌شود و حالت تهوع شما بهبود می‌یابد.

۰ تا ۱۰۰ رژیم کتوژنیک + معرفی رژیم کتو دکتر کرمانی - 15 - رژیم کتوژنیک - رژیم لاغری

پرسش‌های رایج درباره‌ی رژیم کتوژنیک دکتر کرمانی

1- رژیم کتو را برای چه مدت می‌توان ادامه داد؟

از آنجا که این رژیم بسیاری از غذاها را محدود می‌کند و این محدودیت برای طولانی مدت موجب آسیب به بدن می‌شود، نمی‌توان آن را برای مدت طولانی ادامه داد. پیشنهاد می‌شود تنها به مدت 1 نهایتا 3 ماه از این رژیم استفاده کنید.

2- بعد از کاهش وزن با رژیم کتو چه کنیم تا دچار بازگشت وزن نشویم؟

بعد از رژیم کتوژنیک نیاز دارید برای ثابت ماندن وزن خود به سراغ رژیم تثبیت وزن بروید. در رژیم تثبیت وزن بعد از رژیم کتو، ممکن است چند کیلویی اضافه کنید که اصلا نگران کننده نیست و به زودی وزن شما پایین آمده و ثابت خواهد ماند.

3- میزان کاهش وزن در رژیم کتو چقدر است؟

اغلب افرادی که رژیم کتو می‌گیرند، در هفته‌ی اول نیم الی 2.5 کیلو وزن کم می‌کنند. البته به خاظر داشته باشید که این وزن کم شده اغلب از آب ذخیره شده در بدن شماست، نه وزن چربی‌ها.

4- آیا در رژیم کتو مجاز به نوشیدن قهوه هستم؟

اگر قهوه را به صورت ساده و بدون شکر میل کنید، نوشیدن آن در رژیم کتو مانعی ندارد.

5- آیا در رژیم کتو می‌توان برنج و نان مصرف کرد؟

از آنجا که این رژیم، یک برنامه غذایی کم‌کربوهیدرات است، بهتر است مصرف برنج و نان کنار گذاشته شود و از گوشت کم چرب یا چربی‌های سالم (مثل روغن زیتون، روغن نارگیل و …) استفاده کرد.

kermany

آنچه از مقاله رژیم کتوژنیک آموختیم:

آنچه که درباره رژیم کتوژنیک خواندید نشان می‌دهد درمجموع، این رژیم می‌تواند برای افرادی که اضافه‌وزن یا دیابت دارند یا به ‌دنبال بهبود سلامت متابولیک خود هستند، بسیار مفید باشد. زیرا رژیم کتو بر مبنای کربوهیدارت کم و پروتئین بالا است و بدن برای متابولیسم و سوخت و ساز خود به جای قند از چربی بدن استفاده می‌کند. در بین رژیم‌های کتویی که در ایران مطرح شده است، رژیم کتوژنیک دکتر کرمانی همان رژیم کتوژنیک اصلی است با این تفاوت که مقدار مصرف تمام مواد غذایی این رژیم مشخص شده است و زیر نظر پشتیبان‌ اجرا می‌شود تا این رژیم ۵۰ روزه بدون مشکل و به راحتی اجرا شود تا بعد از این مدت شاهد کاهش وزن 12 تا 13 کیلوگرم باشید.

منابع:

3.3/5 – (158 امتیاز)


این مطالب را از دست ندهید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *