جولای 20, 2024


ایسنا/کرمانشاه رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه از برنامه‌ریزی برای افزایش سطح گلخانه‌های فعال کرمانشاه تا ۲۲۰ هکتار طی سه سال آینده خبر داد.

علی چاله چاله در جلسه کارگروه اقتصاد، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان کرمانشاه که عصر امروز (۲۲ مهر) برگزار شد از وضعیت کنونی گلخانه‌های استان کرمانشاه یاد کرد و افزود: در حال حاضر مجموع گلخانه‌های اجرا شده یا در دست اجرای استان کرمانشاه ۶۲۵ مورد به وسعت ۲۹۵ هکتار است که از این میزان ۱۲۶ هکتار اجرا شده و حدود ۱۶۹ هکتار در دست اجرا می‌باشد.

وی ادامه داد: از وسعت گلخانه‌های اجرا شده استان حدود ۴۶ هکتار راکد بوده و ۸۰ هکتار وسعت مفید گلخانه‌های فعال است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: سال ۱۴۰۰ از نظر وسعت گلخانه‌ها جایگاه ۲۴ و در سال گذشته جایگاه ۱۹ کشور را داشتیم.

چاله چاله از هدفگذاری برای افزایش سطح زیر کشت گلخانه‌های فعال استان به ۲۲۰ هکتار تا سه سال آینده خبر داد و یادآور شد: در صورت افزایش سطح زیر کشت گلخانه‌ها، میزان تولید محصولات خارج از فصل استان نیز از هفت هزار تن در سال به ۳۰ هزار تن، گل شاخه بریده از ۵.۵ میلیون شاخه به ۱۶ میلیون شاخه و تولید نشا نیز از ۲۳ میلیون عدد به ۴۰ میلیون خواهد رسید.

وی معتقد است، با افزایش سطح زیر کشت گلخانه‌ها برای ۲۸۶۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغالزایی خواهد شد و در مصرف آب نیز سالانه ۲۰ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی می‌شود.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه توسعه گلخانه‌ها را نیازمند تامین مالی دانست و عنوان کرد: هر هکتار گلخانه به نرخ امروز ۳۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

چاله چاله از مزایای کشت گلخانه‌ای نیز یاد کرد و افزود: میزان تولید گلخانه‌ها سه تا ۱۰ برابر و اشتغالزایی آن نیز چندین برابر است، همچنین امکان تولید محصولات با کیفیت بیشتر، ارگانیک و افزایش صادرات را فراهم می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *