ژوئن 25, 2024


مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اجرای آزمایشی طرح «صندوق سبز» گفت: این طرح از نیمه دوم امسال در تعداد بیشتری از فروشگاه‌های شهروند و میادین میوه و تره‌بار شهرداری اجرا خواهد شد.

حلیا حسینی در گفت و گو با ایسنا افزود: طرح «صندوق سبز» پیرو مصوبه شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر کاهش تدریجی استفاده از کیسه‌های پلاستیکی در شهرداری تهران در شش میدان میوه تره و بار و پنج فروشگاه شهروند در پنج پهنه شهر تهران به‌صورت آزمایشی اجرا شد.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران درباره مبنای انتخاب میادین و فروشگاه‌های شهروند برای اجرای پایلوت طرح صندوق سبز گفت: در هر پنج پهنه شمال، جنوب، شرق، غرب و مرکز  تهران یک فروشگاه شهروند و میدان میوه و تره بار را پایلوت و تلاش کردیم بزرگترین و پرمراجعه‌کننده فروشگاه‌ و میدان هر کدام از این مناطق باشد تا بتوانیم نتیجه را به کل شهر تهران تعمیم دهیم. به عنوان مثال در منطقه ۱ میدان میوه و تره بار لواسانی را اننخاب کردیم. در واقع تعداد مراجعه کننده برای ما اهمیت داشت.

حسینی درباره استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد برای اجرای طرح «صندوق سبز» اظهارکرد: در تمام میادینی که این طرح اجرا شد و سه فروشگاه شهروند هم از مشارکت سمن‌ها و هم از همراهی داوطلبان استفاده کردیم. آموزشگران ما هم در میادین و هم شهروند حاضر بودند و به مردم آموزش چهره به چهره می‌داد. تلاش شد همه افرادی که دغدغه محیط زیستی دارند و می‌توانند در کارهای اجتماعی‌محور مشارکت کنند را دخیل کنیم حتی خیریه‌ها و تشکل‌هایی کیسه پارچه‌ای می دوختند و می‌خواستند در میادین و فروشگاه‌های شهروند حضور پیدا کنند و به مردم آموزش دهند تا از کیسه های پارچه‌ای استفاده کنند. استفاده از مشارکت مردمی برای ما خیلی مهم بود چون اگر مردم به مردم آموزش دهند، تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه چگونگی اجرای این طرح در فروشگاه‌های شهروند و میادین میوه و تره بار متفاوت بود، تصریح کرد: در فروشگاه‌های شهروند حتی کیسه‌های پارچه‌ای به عنوان جایگزین کیسه پلاستیکی به مشتریان ارایه نمی‌شد چراکه قصد نداریم مصرف کیسه‌های پارچه‌ای به‌حدی افزایش یابد که بعدها با مشکل دفع آن‌ها مواجه شویم. در مقطعی مصرف کیسه‌های پلاستیکی چندان زیاد نبود ولی اکنون استفاده بیش از حد از آن به یک معضل محیط زیستی تبدیل شده است بنابراین مشتریانی که در فروشگاه شهروند اصلا کیسه پلاستیکی نمی‌خواستند و یا آنقدر خریدش کوچک بود که در دست می‌گرفتند، هم در قرعه کشی شرکت داده و هم مشمول تخفیف در باشگاه مشتریان می‌شدند.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اضافه کرد: با توجه به متفاوت بودن ماهیت خرید در میادین میوه و تره‌بار، هم سبدهایی برای خرید مواد پروتئینی در نظر گرفتیم و هم کیسه پارچه‌ای توزیع کردیم.

حسینی در پایان درباره نتایج به دست آمده از اجرای طرح صندوق سبز گفت: آماری که از فروشگاه‌های شهروند به دست ما رسید، بسیار خوب بود. مصرف کیسه‌های پلاستیکی در میادین میوه و تره‌بار حدود ۱۳ درصد کاهش یافته بود البته این نتایج نیازمند بررسی بیشتری است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *