جولای 14, 2024

شورای امنیت سازمان ملل امشب (سه شنبه) در پی نامه ایران و درخواست روسیه درباره حمله هوایی رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولی ایران در دمشق جلسه تشکیل داد.

به گزارش ایسنا، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور صلح خاورمیانه در ابتدای این جلسه ضمن محکومیت حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولی ایران در دمشق، بر لزوم حفاظت از هیئت‌ها تاکید کرد.

وی خواستار خویشتن‌داری و پرهیز از هرگونه تشدید تنش در خاورمیانه شد و خاطر نشان کرد هر گونه اشتباه محاسباتی منجر به درگیری گسترده تری در سوریه، لبنان، فلسطین و خاورمیانه خواهد شد.

پیشتر «دمیتری پولیانسکی» معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفته بود امروز، شورای امنیت سازمان ملل به درخواست روسیه جلسه‌ای برای بحث درباره حمله هوایی روز گذشته رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولی ایران در دمشق تشکیل می‌دهد.

خبرگزاری اسپوتنیک در این باره گزارش داد پولیانسکی در پستی تلگرامی نوشت: پس از حمله هوایی اسراییل  به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، ایرانی‌ها از شورای امنیت خواستند این اقدام را محکوم کند. پس از نامه ایران، ما خواستار تشکیل جلسه‌ علنی شورای امنیت شدیم.

روز گذشته (دوشنبه) رژیم صهیونیستی ساختمان کنسولی سفارت ایران در جنوب غربی دمشق را مورد حمله هوایی قرار داد که در نتیجه این حمله، بخشی از ساختمان کنسولی سفارت ایران و اقامتگاه سفیر هدف قرار گرفت.

افزون بر این، ۱۳ نفر از جمله سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی و سردار سرتیپ پاسدار محمدهادی حاجی رحیمی به شهادت رسیدند.

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز در این جلسه ضمن محکومیت این حمله تاکید کرد حمله به مقرهای دیپلماتیک هرگز قابل قبول نیست.

وی همچنین حملات مداوم به خاک سوریه را محکوم و تاکید کرد که این اقدامات رژیم صهیونیستی تنها باعث تشدید درگیری‌ها خواهد شد.

نبنزیا همچنین از جامعه بین‌المللی خواست تا اقدامات بی‌پروای رژیم صهیونیستی در سوریه را محکوم کند.

وی تصریح کرد رژیم صهیونیستی با تشویق آمریکا که قطعنامه آتش‌بس شورای امنیت در غزه را غیر الزام آور خواند، این قطعنامه را نادیده می‌گیرد.

نماینده چین در سازمان ملل نیز حمله رژیم صهیونیستی در سوریه را محکوم کرد و آن را خلاف قوانین بین‌المللی خواند.

وی وضعیت خاورمیانه را خطرناک‌تر از هر زمان دیگری توصیف کرد و از کشورهای بانفوذ خواست رژیم صهیونیستی را برای توقف تجاوزات خود تحت فشار قرار دهند.

نماینده چین با انتقاد از  مصونیت رژیم‌ صهیونیستی در برابر مجازات تاکید کرد که این نوع مصونیت‌ها باعث ترویج تروریسم خواهد شد.

اما نماینده فرانسه در شورای امنیت از محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در خاک سوریه خودداری کرد.

نماینده الجزایر نیز حمله هوایی رژیم صهیونیستی علیه ایران در سوریه را نقض بزرگ قوانین بین‌المللی خواند و گفت: اسرائیل از عمد تعهدات خود به قوانین بین‌المللی را نادیده می‌گیرد.

نماینده سوئیس نیز با محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به نمایندگی ایران در سوریه، خواستار آتش‌بس فوری در نوار غزه شد.

نماینده آمریکا در شورای امنیت نیز مدعی شد کشورش در حمله به کنسولگری ایران نقشی نداشته و این را به ایران هم اعلام کرده است‌.

وی در ادامه بدون اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی و حمایت واشنگتن از این رژیم، گعت: از ۷ اکتبر به ایران مرتب هشدار دادیم که در کنار نیروهای نیابتی خود نباشد. ایران مرتب از حزب‌الله، انصارالله و گروه‌های عراقی حمایت می‌کند و این گروه‌ها مرتبا به منافع آمریکا حمله می‌کنند.

نماینده آمریکا در اظهاراتی تبلیغاتی ادعا کرد: ما حمله به اماکن دیپلماتیک را موجب نگرانی می‌دانیم و در مورد اقدامات منطقه‌ای ایران هم نگرانیم.

 

نکته:

نشست بدون هیچ تصمیمی پایان یافت.

این گزارش به روز رسانی می شود…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *