جولای 20, 2024


ایسنا/خراسان رضوی رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست نیشابور گفت: با توجه به پدیده گرد و خاک و ریزگردها هوای نیشابور هم‌اکنون در شرایط اضطرار قرار دارد.

محمدمهدی نوربخش در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه هوای نیشابور هم‌اکنون در شرایط اضطرار قرار دارد، از شهروندان خواست به جد از حضور در اماکن رو باز و تردد غیرضروری در سطح شهر جدأ اجتناب کنند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون این شهرستان هم مانند برخی شهرهای دیگر استان درگیر پدیده گرد و غبار و توفان شدید شده است، اظهار کرد: از عصر امروز با هجوم ریزگردها در شهرستان مواجه هستیم.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست نیشابور عنوان کرد: با توجه به اینکه شعاع دید کاهش یافته است از رانندگان عزیز درخواست داریم ضمن رعایت نکات ایمنی به هشدارهایی که صادر می‌شود توجه کنند.

وی پوشش گیاهی ضعیف و رطوبت اندک ناشی از خشک‌سالی‌ها را عامل افزایش مناطق مولد ریزگرد دانست، گفت: با توجه به اینکه اکنون ذرات گرد و غبار بیشتر از ۲۵۰ میکرو گرم بر متر مکعب است از وضعیت خوبی برخوردار نیستیم و در شرایط اضطرار قرار داریم.

نوربخش با بیان اینکه هم‌اکنون شاهد وقوع طوفان شدید در شهرستان هستیم، افزود: امیدواریم برای مرتفع شدن این وضعیت بارش داشته باشیم.

وی گفت: خشک‌سالی‌های بی‌سابقه سال‌های اخیر و کاهش رطوبت خاک و فقر پوشش گیاهی مراتع موجب تشدید پدیده ریزگردها در سطح شهرستان نیشابور شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست نیشابور در ادامه از همه مردم تقاضا نمود که در زمان وقوع پدیده گرد و غبار به توصیه‌های اعلام شده با هدف تأمین سلامت توجه کنند و خود مراقبتی را در پیش بگیرند.

وی هم چنین از عموم مردم به خصوص افراد مسن و کودکان، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای، تنفسی، قلبی و عروقی و نیز مادران باردار خواست در زمان وقوع پدیده گرد و غبار از ترددهای غیرضروری خودداری و در صورت لزوم از ماسک مناسب استفاده کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست نیشابور خاطرنشان کرد: در شرایط ورود ریزگردها و آلودگی هوا از انجام ورزش‌های هوازی از جمله پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، کوهنوردی و … خودداری شود.

مطابق هشدار هواشناسی صادره تا پایان امشب شاهد شدت وزش باد، خیزش گرد و غبار و کاهش کیفیت هوا در شهرستان‌های نیشابور زبرخان فیروزه و میان‌جلگه خواهیم بود.

بر اساس اطلاعات رسیده هوای بسیاری از شهرهای خراسان رضوی به دلیل وقوع ریزگردها و توفان شدید از جمله نیشابور، سبزوار، بردسکن، فریمان، تربت‌حیدریه، خلیل‌آباد و کاشمر و… آلوده اعلام شده و شعاع دید به شدت کاهش یافته است.

هم چنین اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خراسان رضوی اعلام نموده است؛ در پی بارش باران و وقوع گردو خاک شدید، علاوه بر لغزندگی سطح جاده، رانندگان در محورهای غربی استان با کاهش دید شدید مواجه شده اند.علاوه بر بارش باران در جاده‌های نیشابور، درگز و قوچان، وقوع پدیده مه گرفتگی در جاده درگز-قوچان بویژه در محدوده گردنه تیوان، دید افقی رانندگان در این محور را کاهش داده است.همچنین وزش باد شدید همراه با گرد وخاک در مشهد، جاده مشهد-سرخس و مناطق غربی استان موجب کاهش شدید دید افقی رانندگان در جاده های سبزوار – نیشابور، سبزوار – شاهرود و سبزوار – خوشاب شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *