ژوئن 25, 2024


معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه پایان وضعیت اضطرار کووید ۱۹، به معنای پایان کرونا نیست، گفت: ممکن است در آینده، جهشی در کرونا اتفاق افتد که هم سرایت‌پذیری و هم کشندگی‌اش بالاتر رود.

دکتر بابک عشرتی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اعلام سازمان جهان بهداشت مبنی بر پایان وضعیت اضطرار کووید ۱۹ در جهان، گفت: اعلام سازمان جهانی بهداشت مبنی بر پایان وضعیت اضطرار کووید ۱۹، به معنای پایان کرونا نیست، بلکه همچنان نیاز داریم آمادگی‌مان حفظ شود. بحث آمادگی هم این است که پژوهش درباره واکسن، تولید واکسن‌های جدید و تدوین دستورالعمل‌های جدید باید ادامه پیدا کند. 

وی افزود: به هر حال برای مردم عادی هم بحث‌های خود مراقبتی مانند رعایت بهداشت فردی، قرنطینه کردن خود در صورت داشتن علامت و… را توصیه‌ می‌کنیم. باید توجه کرد که در حال حاضر به طور کلی روند کرونا در جهان یا به صورت کاهشی بوده یا به صورت نسبتا ثابتی شده است.

عشرتی تاکید کرد: با این حال کرونا ویروسی است که می‌تواند جهش‌های متعدد داشته باشد و ممکن است در آینده، جهشی در کرونا اتفاق افتد که هم سرایت‌پذیری و هم کشندگی‌اش بالاتر رود. برهمین اساس نمی‌توانیم اعلام کنیم که کرونا پایان یافته و باید همچنان آمادگی‌مان را به ویژه از نظر سیستم‌های بهداشتی حفظ کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *