ژوئن 18, 2024

برای آشنایی با مراحل سرمایه گذاری جهت احداث باغ گردو بهتر است از مشاوران و متخصصین در این زمینه کمک بگیرید، امروزه باغات گردو را بر اساس آخرین اطلاعات گیاه پزشکی و کشاورزی طبق قوانین جهانی احداث می‌کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از برترنهال، همین امر باعث شده تا هزینه سالانه مربوط به نگهداری و مراقبت از باغ ها تا ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده در عوض درآمد مربوط به آن افزایش چشمگیری داشته است، ولی برای رسیدن به این هدف نباید تنها به تجربه شخصی یا اندوخته آبا و اجدادی خود متکی باشید، بهتر است از مشاوران و کارشناسان گیاه‌پزشکی در این زمینه اطلاعات لازم را کسب کنید.

احداث باغ گردو راهی آسان به سوی سرمایه‌گذاری

وقتی صحبت از راهی آسان برای سرمایه گذاری روی احداث باغ گردو می‌شود، منظور این نیست شما امسال سرمایه خود را روی باغات انجام داده و سال بعدی انتظار درآمد داشته باشید، گاهی تبلیغات فریبنده باعث می‌شود تا کشاورزان انتظارات بیهوده از احداث باغ گردو داشته باشند، همین امر باعث می‌شود در سال‌های اولیه ناامید شده و به رسیدگی و مراقبت باغ  خود ادامه ندهند.

اگر باغداران اطلاعات کافی و کاملی از نژاد اصلاح شده گردو به دست بیاورند مطمئنا علاقه بیشتری به احداث باغ گردو ژنوتیپ پیدا خواهند کرد، کشاورزان قبل از خرید نهال گردو (bartarnahal.ir/walnut-seedlings) این را بدانند که احداث باغ گردو یک پروسه زمان‌بر بوده و حداقل ۳ الی  4 سال طول می‌کشد تا یک باغدار سرمایه اولیه خود را جمع کند، البته در گذشته این پروسه زمانی حداقل بین ۱۲ تا ۱۵ سال بود.

البته قابل ذکر است، هزینه مربوط به نگهداری و مراقبت از باغ گردوی ژنوتیپ بسیار کمتر از باغ گردو سنتی است، همچنین بیماری و آفاتی که درختان گردو را مورد تهدید قرار می‌دهند کمتر است، چون سیستم دفاعی نهال گردو ژنوتیپ قوی تر بوده و به راحتی می‌تواند با ناملایمتی‌های هوا، کم آبی و بیماری‌های مختلف مقابله کند.

آشنایی با نهال ژنوتیپ و اصلاح شده گردو

مهمترین وظیفه کشاورزان شناخت ویژگی‌های محیط زیستی منطقه احداث باغ گردو است تا بر اساس آن بتوانند یکی از نژادهای دیرگل یا زود گل گردو را انتخاب کنند، گردو هایی که در ارتفاعات باروری مناسبی از خود نشان می‌دهند، در مناطق شرجی و ساحلی کاشت آنها نامناسب است.

همچنین گردو های زود گل را به هیچ عنوان نمی توان در مناطق سردسیری و نیمه سردسیری کاشت کرد، چون زمستان دیررس باعث صدمه به شکوفه درختان می‌شود، در مرحله بعدی با آنالیز خاک شرایط ایده آل را برای بستر سازی خاک‌ مهیا کرده و به ریشه نهال گردو کمک کند تا به راحتی بتوانند عناصر مغذی را از خاک اطراف ریشه جذب کند، هرچه خاک اطراف درخت مغذی باشد به همان اندازه درختان برای سال بعد بهتر مستقر شده و از سال دوم یا سوم باروری خود را آغاز خواهند کرد.

ارقام پیوندی و ژنوتیپ گردو در دهه ۱۹۸۰ توسط دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا تولید و به جهان معرفی شدند، دارای بیوگرافی خاصی هستند که باعث متمایز شدن نهال گردو پیوندی از ارقام سنتی و بذری شده است، این مشخصات عبارتند از:

 • ارقام نهال پیوندی و اصلاح شده گردو جزو ارقام تجاری قرار گرفته و میوه های بازارپسندی بالایی دارد چون مغز گردو ها درشت‌تر سفید و درصد روغن بیشتری دارد.
 • ارقام ژنوتیپ گردو از ارتفاع ۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا قابل کشت هستند در واقع محدودیت ارتفاعی ندارند.
 • این ارقام خود باروری و خود سازگاری بالایی دارند ولی جهت احداث باغ تجاری باغدار باید از رقم گرده افشان مناسب استفاده کند که همزمان با درخت هدف گلدهی خود را آغاز کند.
 • مهمترین مزایای پر فروش نهال گردو اصلاح شده پایه کوتاه بودن آن است، ارتفاع این ارقام بین ۵ تا ۷ متر بوده و همین موضوع باعث شده تا رسیدگی به باغات گردو برای کشاورزان کار سخت و مشکلی نباشد.
 • از دیگر ویژگی‌هایی که باعث محبوبیت میوه گردو اصلاح شده در بین مصرف کنندگان شده است، جدا شدن راحت پوست از مغز گردو شده همچنین نسبت وزن مغز گردو به نسبت غلاف چوبی آن عکس است، یعنی مغز گردو ها درشت تر و پوست آن ها به صورت کاغذی رشد می‌کند.

ژنوتیپ؛ ویژه احداث باغ و درآمد دلاری

سرمای زمستان و مشکلات باغداری

درخت گردو برای اینکه بتواند خواب زمستانی خود را سپری کنند باید یک دوره سرمایی را پشت سر بگذرانند، در واقع سرمای زمستان برای عملکرد بهتر درخت گردو در فصل بهار ضروری است، همچنین درختان گردو بذری و سنتی تا دمای منفی ۱۵ درجه را به راحتی می‌توانند تحمل کنند.

گاهی اتفاق می‌افتد در فصل زمستان برودت هوا و یخبندان باعث افت شدید دما تا منفی ۳۰ درجه می‌شود مخصوصاً در ارتفاعات، یا مناطق کویری که اختلاف دمای شب و روز آنها بیشتر از ۳۰ الی ۴۰ درجه است، مشکلات زیادی برای کشاورزان به وجود می‌آورد.

باغداران با خرید نهال پیوندی و اصلاح شده گردو بر پایه ژنوتیپ به راحتی می‌توانند این مشکلات را برطرف سازند، چون تحمل این درختان در برابر سرما و یخبندان بسیار بالا بوده و شاخه های آن‌ها می تواند تا دمای منفی ۳۰ درجه را به راحتی تحمل کند، از طرف دیگر گرمای ۴۰ درجه سانتیگراد نیز تاثیر منفی بر روی عملکرد باغ گردوی ژنوتیپ نمی‌گذارد به شرطی که آبیاری آن را به صورت صحیح و اصولی انجام دهند.

از همه مهمتر ارقام ژنوتیپ اکثراً دیر گل هستند و اواخر فروردین ماه شکوفه دهی خود را آغاز می‌کنند همین امر باعث شده تا درختان گردو در مناطقی که زمستان دیر رس دارند یا در ماه فروردین تغییرات جوی زیادی تجربه کنند، آسیب ندیده و شکوفه خود را حفظ کنند.

فروش نهال گردو ژنوتیپ و اصلاح شده در نهالستان‌های کشور

وقتی صحبت از نهال گردو ژنوتیپ می‌شود اکثر کشاورزان به فکر خرید نهال از نهالستان‌های خارجی هستند، در حالی که تعداد معدودی از مراکز تولید کننده و مجوزدار در کشور ایران هستند با کمک مهندسین کشاورزی توانستند انواع نهال خارجی و داخلی را به صورت ژنوتیپ و اصلاح شده تکثیر و در اختیار کشاورزان قرار دهند، با این کار قیمت نهال گردو بسیار کاهش پیدا کرده و کشاورزان باغ تجاری و مدرن گردو را به صورت کاملا اقتصادی احداث می‌کنند، انواع نهال گردو ژنوتیپ پرفروش در کشور ایران عبارتند از:

 • نهال گردو پالیز ژنوتیپ تیپ ۹
 • نهال اصلاح شده و پیوندی چندلر
 • نهال گردو فرانکت
 • نهال گردو فرنور
 • نهال گردو اسرائیلی خوشه ای
 • نهال گردو پدرو

ژنوتیپ؛ ویژه احداث باغ و درآمد دلاری

کلام آخر

کشاورزان به هنگام تهیه درخت گردو تنها قیمت نهال گردو را مورد بررسی قرار ندهند، آنها دقت داشته باشند تا گردوی اصیل از نهالستان قدمت دار و با اعتبار تهیه کنند، فاکتور خرید و گواهی سلامت، همچنین نهال شناسه دار تاثیر خیلی زیادی بر روی درآمد سالانه باغ گردو دارد.

یکی از شهر های مهم که دارای باغات گردو زیادی می باشد شهر تهران می‌باشد که برای کرمان می باشد و برای خرید نهال گردو کرمان می توانید با کارشناسان مشاوره رایگان بگیرید.

 اگر شما نهال تضمینی از یک نهالستان تولید کننده و مجوزدار مانند برتر نهال خریداری کنید مطمئن باشید حداقل ۸۰ الی ۱۲۰ سال متوالی خود و فرزندانتان می‌توانند از باردهی گردو نو درآمد حاصل از آن نهایت استفاده را ببرند، کارشناسان نهالستان در هر ساعات از شبانه روز آماده خدمت رسانی و ارائه مشاوره رایگان به کشاورزان هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از روش‌های ارتباطی زیر با کارشناسان مرکز معتبر برتر نهال در ارتباط باشید.

تماس با برتر نهال: ۰۹۱۴۱۸۳۲۳۹۳

تماس با پالیز نهال: ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۳

انتهای رپرتاژ آگهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *