ژوئن 16, 2024


آفتاب‌‌نیوز :

برخلاف سابقه بدی که دارد، کلسترول در واقع برای ساختن سلول‌ها و هورمون‌های سالم ضروری است و تنها زمانی مشکل ساز می‌شود که سطح ماده مومی شکل بالا باشد، که می‌تواند منجر به رسوبات چربی یا پلاک در رگ‌های خونی شود و جریان خون آسان در شریان‌ها را محدود کند.

در حالت ایده آل، کلسترول کل شما باید کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد. اما اگر به ۲۴۰ میلی گرم در دسی لیتر رسید یا از آن فراتر رفت، مهم است که با یک متخصص مشورت کنید. اصلاح شیوه زندگی و دریافت دارو‌ها ممکن است به کنترل سطح کلسترول کمک کند، اما اثر آن ممکن است فوری نباشد.

کلسترول بد در مقابل کلسترول خوب

کلسترول بالا یکی از عوامل شایع بیماری‌های قلبی مانند حمله قلبی و سکته است. در واقع، این بیماری مسئول یک سوم بیماری‌های ایسکمیک قلبی در سراسر جهان است. با این حال، مهم است که بدانید دو نوع کلسترول اصلی وجود دارد:

لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) که به کلسترول “بد” معروف است.

لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) که به کلسترول “خوب” معروف است.

در حالی که کلسترول LDL بیش از حد می‌تواند منجر به رسوب در امتداد دیواره رگ‌های خونی شود و خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد، کلسترول HDL رسوبات اضافی را از بین می‌برد و آن‌ها را برای دفع به کبد منتقل می‌کند.

سطوح بالاتر HDL برای محافظت در برابر بیماری‌های قلبی مانند حمله قلبی و سکته مفید است و افزود که تری گلیسیرید، نوع دیگری از چربی، می‌تواند در بدن شما انباشته شود که همراه با کلسترول HDL پایین، خطر بیماری قلبی و دیابت را افزایش می‌دهد.

استراتژی‌های مدیریت کلسترول

افراد مختلف ممکن است از استراتژی‌های مختلف مدیریت کلسترول سود ببرند.

برای برخی افراد، دستیابی به سطح قابل قبول کلسترول فقط مستلزم ایجاد تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی است. برای دیگران، ممکن است دارو‌هایی برای کاهش کلسترول تجویز شود. در مواردی که میزان کلسترول فرد خیلی بالا است، پزشکان اغلب استاتین‌ها را به عنوان داروی اولیه برای کاهش تولید کلسترول و کاهش التهاب در رگ‌های خونی تجویز می‌کنند.

مواردی که می‌توانید برای رساندن کلسترول به سطح مطلوب رعایت کنید:

مصرف غذا‌های گیاهی که سرشار از ویتامین و فاقد کلسترول هستند را افزایش دهید.

فیبر بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، زیرا نه تنها از سلامت گوارش حمایت می‌کند بلکه به جلوگیری از جذب کلسترول نیز کمک می‌کند.

مصرف چربی‌های ترانس و اشباع شده مانند غذا‌های سرخ شده و پخته را محدود کنید.

سیگار و دخانیات را ترک کنید.

ورزش هوازی منظم را انجام دهید، زیرا به کاهش کلسترول LDL کمک می‌کند.

چه مدت طول می‌کشد تا کلسترول پایین بیاید؟

وقتی صحبت از مدت زمان کاهش کلسترول می‌شود، دوره زمانی مشخص و واحدی وجود ندارد.

تعدیل رژیم غذایی و سبک زندگی نقش مهمی در دستیابی به تغییرات پایدار در سطح کلسترول دارد. در حالی که اثرات آن ممکن است به سرعت دارو‌ها نباشد، افراد می‌توانند با پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل و برنامه سبک زندگی خاص، کاهش سطح کلسترول خود را طی هفته‌ها یا ماه‌ها مشاهده کنند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، مدت زمانی که فرد می‌تواند کاهش سطوح کلسترول را مشاهده کند، می‌تواند از ۶ تا ۸ هفته متغیر باشد، اما می‌تواند حدود سه ماه و بیشتر نیز حتی طول بکشد.

در آخر

طبق گفته انجمن قلب آمریکا (AHA) مهم است که هر چهار تا شش سال یکبار، از سن ۲۰ سالگی به بعد، سطوح کلسترول خود را چک کنید. هر چه تعداد دفعات آزمایش بیشتر باشد، شانس تشخیص زودهنگام و مدیریت موثر بیشتر است. در موارد شدید کلسترول بالا، پزشکان ممکن است مصرف دارو‌هایی مانند استاتین‌ها را توصیه کنند. با این حال، اصلاح شیوه زندگی و اتخاذ عادات غذایی سالم کلید مدیریت این بیماری می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *