ژوئن 20, 2024

خستگی مداوم، احساس افسردگی و خستگی عضلات می‌توانند نشانه‌ای از کمبود یک ویتامین باشند.

چهار نشانه کمبود ویتامین D

پزشکان از بیماری به عنوان سمفونی‌ای از هر آنچه در بدن می‌گذرد یاد می‌کند. اگر یکی از سازها (در اینجا ویتامین D) خاموش باشد می‌تواند کل سمفونی را از بین ببرد. در ادامه مجله اینترنتی دلتا به چهار نشانه کمبود ویتامین D اشاره می‌کند.

چهار نشانه کمبود ویتامین D

مدت‌هاست که می‌دانیم ویتامین D برای سلامت استخوان‌ها مهم است. یکی از وظایف ویتامین D کمک به روده شما برای جذب کلسیم و فسفر از طریق رژیم غذایی است. این مواد معدنی به نوبه خود به ساخت و حفظ استحکام استخوان‌های شما کمک می‌کنند. سطوح پایین ویتامین D با شکستگی و سایر مشکلات مرتبط است. با این وجود، ویتامین D عملکرد بسیار دیگری نیز دارد. در ادامه به چهار نشانه کمبود ویتامین د اشاره می‌کنیم:

خستگی عضلانی

مطالعات متعدد نشان می‌دهند که ویتامین D پایین می‌تواند منجر به خستگی عضلانی شود از جمله پژوهشی صورت گرفته در دانشگاه نیوکاسل که اسکن افراد دارای کمبود ویتامین D را پیش و پس از درمان مورد مقایسه قرار داده است.

با بررسی گروه کوچکی از بیماران مبتلا به کمبود ویتامین که علائم خستگی را تجربه کردند مشخص شد افرادی که سطح ویتامین بسیار پایین داشتند زمانی که سطح ویتامین D آنان بهبود یافت با تقویت قابل توجه کارایی عضلانی مواجه شده بودند.

افسردگی

پزشکان هشدار می‌دهند که کمبود ویتامین D می‌تواند باعث تغییرات خُلقی شود. سطوح پایین ویتامین D با طیفی از مشکلات سلامتی مرتبط است و مطالعات متعدد نشان داده‌اند که کمبود ویتامین D با افسردگی نیز مرتبط است.

استخوان‌هایی که به راحتی شکسته می‌شوند

شکستگی‌ها و آسیب‌های استخوانی در افراد مبتلا به کمبود ویتامین D به‌ویژه کودکان شایع است.

درد استخوان

استئومالاسی (نرمی استخوان) یکی از علائم رایج کمبود ویتامین D است. از منظر نقش ویتامین D در دردهای اسکلتی عضلانی فرض بر این است که این فرآیند با کمبود کلسیم در گردش (هیپوکلسمی) به دلیل کمبود ویتامین D آغاز می‌شود و این امر مجموعه‌ای از واکنش‌های بیوشیمیایی را موجب می‌شود که بر متابولیسم و سلامت استخوان تاثیر منفی می‌گذارد.

بنابراین، کارشناسان توصیه می‌کنند که کمبود ویتامین D و پتانسیل آن برای استئومالاسی مرتبط باید در تشخیص افتراقی همه بیماران مبتلا به درد مزمن اسکلتی- عضلانی، ضعف یا خستگی عضلانی، فیبرومیالژیا (از جمله اختلالات مرتبط با دردهای مزمن است که بر روی بافت‌های همبند از جمله عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها تاثیر می‌گذارد) یا سندرم خستگی مزمن در نظر گرفته شود.

چهار نشانه کمبود ویتامین D

چه مقدار ویتامین D نیاز دارم؟

طبق گفته کلینیک کلیولند بزرگسالان به ۶۰۰ واحد بین المللی ویتامین D در روز نیاز دارند. ویتامین D به طور طبیعی در برخی غذاها عمدتا در ماهی‌های روغنی مانند سالمون و ساردین، زرده تخم مرغ، قارچ و جگر یافت می‌شود. همچنین ویتامین D به برخی از غذاهای غنی شده از جمله شیر و غلات اضافه می‌شود. برای بسیاری از افراد مصرف مکمل ممکن است، بهترین راه برای دریافت ویتامین D مورد نیاز آنان باشد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب از شر کبد چرب خود فقط با یک روش خلاص شوید! را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *