ژوئن 25, 2024

شاید برایتان جالب باشید که یکی از انواع رژیم‌های لاغری دنیا، چنگال درمانی یا لاغری با چنگال است که به تازگی باب شده است. جا افتادن یک سری عادت‌های ناسالم در دنیای امروز از جمله عدم تحرک کافی، غذا نخوردن یا کم‌خوری به مدت طولانی در طول روز، پرخوری بیش از حد و… سبب شده است که اکثریت افراد به چاقی، اضافه وزن و انواع بیماری‌ها دچار شوند.

از طرفی، تنوع رژیم‌های لاغری و کاهش وزن آن‌قدر زیاد است که انتخاب کردن بین این همه رژیم لاغری با توجه به شرایط جسمانی و سبک زندگی، کار بسیار سخت و دشواری می‌باشد. یکی از روش‌هایی که در چند سال گذشته برای لاغری و کاهش وزن مرسوم شده است، رژیم چنگال می‌باشد. در این مقاله به بررسی مفصل رژیم چنگال و تکنیک‌های صحیح غذا خوردن در یک رژیم می‌پردازیم. پس امروز هم با مجله سلامتی دکتر کرمانی همراه باشید.

چنگال درمانی یا رژیم چنگال چیست؟

روش فورکینگ یا لاغری با چنگال اولین بار توسط یک فرانسوی به اسم ایوان گاوریلوف در سال 2011 ابداع شد. در همان سال این رژیم با شعار اینکه گرفتن آن برای تمام افراد واقعا موثر و کارساز است به گوش تمام دنیا رسید. بالواقع، چنگال درمانی به رژیم غذایی‌ای گفته می‌شود که شما در آن برای غذا خوردن، تنها مجاز به استفاده از چنگال هستید و اجازه ندارید که از هیچ وسیله دیگری مثل قاشق یا چاقو در روی میز غذاخوری استفاده کنید.

رژیم چنگال توسط یک فرانسوی در سال 2011 ابداع شده و در هر سه وعده باید از چنگال استفاده کنید.

رژیم چنگال توسط یک فرانسوی در سال 2011 ابداع شده و در هر سه وعده باید از چنگال استفاده کنید.

این روش کمی عجیب و غریب به نظر می‌رسد؛ چرا که شما باید برای خوردن هر سه وعده غذایی اصلی از چنگال استفاده کنید. حال اگر غذای شما طوری باشد که نتوانید با چنگال آن را نوش جان کنید، هیچ چاره‌ای برای حل این مشکل نخواهید داشت. البته این موضوع فقط معطوف به وعده شام است و در وعده‌های دیگر تا حد کمی می‌توانید برای برش زدن از چاقو یا قاشق کمک بگیرید.

لاغری با چنگال؛ تکنیک لاغری بدون رژیم

در توصیف چنگال درمانی به مخاطبان آن گفته می‌شود که شما هر غذایی که دوست دارید را می‌توانید تنها با استفاده از یک چنگال مصرف کنید. اما بدیهی است که یک شخص نمی‌تواند هر نوع غذایی را با استفاده از این وسیله نوش جان کند. از طرفی، با این روش جدید لاغری، دیگر هیچ غذایی را کالری‌شماری و یا وزن نمی‌کنید! دو نوع نسخه برای استفاده از رژیم چنگال وجود دارد:

نسخه سخت

پیروی کردن از قوانین این نسخه بسیار دشوار است؛ اما کاهش وزن سریع‌تری دارد. در این نسخه از چنگال درمانی شما می‌توانید در آماده کردن غذای خود از چاقو یا قاشق استفاده کنید و حتی قبل از استفاده و آوردن سر میز با چاقو هرچه می‌خواهید برش بزنید. اما مطلقا  در سر میز و وعده شام استفاده از هر وسیله‌ای به جز چنگال کاملا ممنوع است! علاوه بر این، با محدودیت‌های غذایی بیشتری مواجه هستید.

نسخه ملایم یا راحت

در این نسخه از رژیم چنگال، هر غذایی که انتخاب می‌کنید را بایستی با استفاده از چنگال مصرف کنید و تمرکزتان فقط روی این وسیله باشد. محدودیت‌های غذایی این نسخه در مقایسه با نسخه سخت تا حدودی کمتر است.

چرا خوردن غذا با چنگال در مقایسه با قاشق به کاهش وزن کمک می‌کند؟

به ادعای برخی از محققان، ایجاد کردن تغییرات جزئی در الگوی غذایی می‌توانند به شما در حفظ و نگهداری از وزن ایده‌آل کمک کند. به علاوه، زمانی که افراد به جای قاشق از چنگال استفاده می‌کنند، از آنجایی که برای خوردن غذا زحمت زیادی می‌کشند، زودتر خسته می‌شوند و غذا خوردن را رها می‌کنند. همچنین، استفاده کردن از بشقاب‌های کاغذی نیز به عقیده محققان باعث می‌شود که افراد تمایل کمتری به خوردن غذا در این ظرف‌ها داشته باشند.

در چنگال درمانی شما مجبور می‌شوید تمرکز بیشتری بر روی نحوه غذا خوردن خود بگذارید و از برخی غذاها نیز بگذرید.

در چنگال درمانی شما مجبور می‌شوید تمرکز بیشتری بر روی نحوه غذا خوردن خود بگذارید و از برخی غذاها نیز بگذرید.

جالب است بدانید که اگر شما در جلوی آینه غذا بخورید هم دچار کاهش وزن خواهید شد؛ چرا که تماشای خودتان در حین غذا خوردن، طعم غذاهای ناسالم را در پیش چشم ما بدتر نشان می‌دهد. از آن گذشته، ما با استفاده از قاشق حجم بیشتری از غذا را بر‌می‌داریم و به طور ناخودآگاه تشویق می‌شویم که بیشتر غذا بخوریم.

علاوه براین، با قاشق می‌توانیم انواع دسرها، کیک‌ها و بستنی‌ها را میل کنیم؛ اما در زمان استفاده از چنگال چه بخواهیم و چه نخواهیم به ناچار مجبور خواهیم بود که با یک‌سری از غذاهای چرب، قندی، پیتزاها، بستنی و فست‌فودها در رژیم چنگال خداحافظی کنیم و همین موضوع به کاهش وزن ما کمک می‌کند.

قوانین لاغری با چنگال چیست؟

برای استفاده از این رژیم نکاتی وجود دارد که لازم است آن را رعایت کنید:

 • خوردن سه وعده غذایی در طول روز که در دو وعده اول مجاز هستید تا می‌توانید پرخوری کنید تا بتوانید کالری از دست رفته وعده شام را جبران نمایید، اما در وعده شام بایستی کالری کمتری مصرف کنید.
 • در وعده شام به هیچ عنوان مجاز نیستید که از چاقو، دست، قاشق و امثال آن استفاده کنید. بنابراین، بایستی غذایی را انتخاب کنید که بتوانید بدون استفاده از این وسایل آن را میل کنید.
 • در رژیم نوع سخت چنگال شما در وعده شام تنها مجاز به خوردن پاستا، غلات، ماهی و سبزیجات می‌باشید.
 • اما در رژیم نوع ملایم، شما می‌توانید از سالاد، گوشت سفید خرد شده، غذاهای دریایی و تخم مرغ هم استفاده کنید.
در وعده شام رژیم چنگال درمانی بایستی کالری کمتری مصرف کنید.

در وعده شام رژیم چنگال درمانی بایستی کالری کمتری مصرف کنید.

غذاهای مجاز در رژیم چنگال

 • غذاهای مجاز رژیم سخت چنگال: سبزیجات، برنج، ماهی، حبوبات(شامل نخود، لوبیا، عدس)
 • غذاهای مجاز رژیم ملایم چنگال: سالاد،گوشت سفید و تخم مرغ علاوه بر غذاهای مجاز رژیم سخت

غذاهای ممنوعه در رژیم چنگال

در وعده شام همه غذاهایی که شما با دست، چاقو و قاشق میل می‌کنید ممنوع است. اما در نسخه سخت چنگال درمانی شما در وعده شام مجاز به استفاده از نان، میوه، گوشت، پنیر و کره نیز نخواهید بود!!

آیا چنگال درمانی به تنهایی به کاهش وزن کمک می‌کند؟

اگر بخواهیم صادقانه به این سوال پاسخ دهیم، بایستی مزایا و معایب رژیم چنگال را مورد بررسی قرار دهیم. در رژیم چنگال شما دیگر دردسر کالری شماری و محاسبه وزن غذاها را نخواهید داشت. علاوه براین، با توجه به اینکه شما به ناچار تقریبا تمام چربی‌ها و قندها را حذف می‌کنید،کاهش وزن را تجربه خواهید کرد.

اما از طرفی، محدودیت غذایی در این رژیم و همیشه با چنگال خوردن بعد از مدت کوتاهی به خودی خود شما را خسته خواهد کرد. همچنین، با گذشت زمان پایبندی‌تان به این رژیم کاهش می‌یابد؛ چرا که یک شخص تا آخر عمر خود نمی‌تواند از این روش برای کنترل اشتهای خود استفاده کند و این کار توصیه غذایی سالمی نیست.

لاغری با چنگال به تنهایی امکان‌پذیر نیست و غذا خوردن با چنگال صرفا یک ترفند کمک‌کننده به این مساله است.

لاغری با چنگال به تنهایی امکان‌پذیر نیست و غذا خوردن با چنگال صرفا یک ترفند کمک‌کننده به این مساله است.

اگر این روش را امتحان کنید، خواهید دید که بعضی از غذاهای سبک مثل سوپ و آش، خوراکی‌های چرب و قندی مثل بستنی به چنگال نمی‌چسبند و بعضی از آن‌ها را باید به کلی از سبد غذایی خود حذف کنید!

درست است که بعضی افراد با برش زدن بستنی به تکه‌های کوچک و یا سخت فریز کردن آن مشکل را تا حدی حل می‌کنند. اما استفاده از چاقو هم برای برش دادن تکه‌های یخ‌زده بستنی باز هم مجاز نخواهد بود! بالواقع، ما برای کنترل وزن خود بایستی سالم خوری و ترک عادت‌های ناسالم را یاد بگیریم. هیچ کدام از ما نمی‌توانیم تا آخر عمرمان کیک، شیرینی، خوردن فست فود و تنقلات ناسالم را کنار بگذاریم؛ اما می‌توانیم مصرف آن‌ها را محدود کنیم!!

تکنیک‌های صحیح غذا خوردن برای لاغری با رژیم دکتر کرمانی

با یک نگاه اجمالی به مقاله امروز می‌توان این‌طور استنباط کرد که یک فرد تا آخر عمر خود نمی‌تواند با استفاده از چنگال یا رژیم‌های سخت و محدود غذایی، زندگی و لذت غذا خوردن را به کام خود تلخ کند. از طرفی، یک شخص نمی‌تواند تا آخر عمر خود رژیم بگیرد و نیمی از خوراکی‌های دوست داشتنی مثل کیک شکلاتی تازه و دسرها و.. را کنار بگذارد.

لاغری با چنگال به تنهایی امکان‌پذیر نیست و باید در کنار ورزش و یک برنامه غذایی متعادل انجام شود.

لاغری با چنگال به تنهایی امکان‌پذیر نیست و باید در کنار ورزش و یک برنامه غذایی متعادل انجام شود.

در رژیم دکتر کرمانی که مطابق با سفره خانواده‌های ایرانی است، شما می‌توانید هر غذایی که دوست دارید را نوش جان کنید و مصرف تنقلات ناسالم را به صورت محدود داشته باشید، اما در عین حال وزن کم کنید! در این رژیم:

 • شما قبل از هر وعده یک لیوان آب به همراه یک واحد میوه مصرف می‌کنید که حجم زیادی از معده شما را پر کرده و احساس ولع شما را نسبت به غذا کاهش می‌دهد.
 • محدود به استفاده از سه وعده غذایی اصلی و پرخوری نیستید و در طول روز برای رفع گرسنگی میان‌وعده دارید.
 • با توجه به تعیین شدن مقدار غذا بر حسب وزن و قد و سن‌تان، پس از مدتی میزان غذاها برای شما مشخص خواهد شد و یاد می‌گیرید که برای سیر شدن چه مقدار غذا برای شما کافی است.
 • لازم نیست که صرفا با چنگال غذا بخورید و با همان قاشقی که استفاده می‌کنید، لذت غذا خوردن را تجربه خواهید کرد.
 • محدود به استفاده از غذاهای خاص نیستید و می‌توانید کنار اعضای خانواده هر غذایی که دوست دارید را میل کنید.
 • یاد می‌گیرید که برای پر کردن حجم معده‌تان سبزیجات، هویج، سالاد و.. را در کنار بشقاب خود بگذارید و از پرخوری بیش از حد جلوگیری کنید.
 • کم کم برای شما عادت می‌شود که در فاصله بین صبحانه و ناهار، ناهار و شام و حتی بعد از شام در ساعت مشخص یک خوراکی برای خوردن میل کنید و با گرسنگی کشیدن در محل کار خداحافظی خواهید کرد.

در کلام آخر، سلامتی شما بزرگترین دارایی و نعمت است و کاهش وزن به هر قیمتی، می‌تواند شما را برای همیشه از این نعمت بزرگ محروم سازد.

campaign

رژیم دکتر کرمانی تنها رژیمیه که حسرت هیچ غذایی رو به دلت نمی‌ذاره کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که می‌خـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه آرزش رو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

ثبت نام و دریافت رژیم
مشاوره خرید رژیم

سوالات متداول رژیم رژیم چنگال

چنگال درمانی یا رژیم چنگال چیست؟

روش فورکینگ یا لاغری با چنگال اولین بار توسط یک فرانسوی به اسم ایوان گاوریلوف در سال 2011 ابداع شد و شما در آن برای غذا خوردن، تنها مجاز به استفاده از چنگال هستید و اجازه ندارید که از هیچ وسیله دیگری مثل قاشق یا چاقو در روی میز غذاخوری استفاده کنید.

قوانین لاغری با چنگال چیست؟

خوردن سه وعده غذایی در طول روز که در دو وعده اول مجاز هستید تا می‌توانید پرخوری کنید تا بتوانید کالری از دست رفته وعده شام را جبران نمایید، اما در وعده شام بایستی کالری کمتری مصرف کنید. در وعده شام به هیچ عنوان مجاز نیستید که از چاقو، دست، قاشق و امثال آن استفاده کنید.

غذاهای مجاز در رژیم چنگال چیست؟

غذاهای مجاز رژیم سخت چنگال شامل سبزیجات، برنج، ماهی، حبوبات(شامل نخود، لوبیا، عدس) و غذاهای مجاز رژیم ملایم چنگال، سالاد،گوشت سفید و تخم مرغ علاوه بر غذاهای مجاز رژیم سخت است.

آنچه از مقاله رژیم چنگال آموختیم:

چنگال درمانی یا رژیم چنگال یکی از جدیدترین روش‌های لاغری است که شما با استفاده از چنگال غذا می‌خورید و این‌طور گفته می‌شود که به دلیل سخت بودن آن زودتر از غذا دست می‌کشید. اما این روش یعنی لاغری با چنگال توصیه علمی و سالمی نیست و برای همیشه کارساز نخواهد بود. از طرفی مجبور هستید که با بعضی از خوراکی‌های ناسالم و حتی سالم برای همیشه خداحافظی کنید.

بالواقع، یک فرد چاق باید رژیمی را انتخاب کند که بعد از مدتی سالم خوری و میزان مشخص غذا خوردن را یاد بگیرد و جدا از آن، با هوس و محدودیت غذایی روبرو نباشد. با رژیم دکتر کرمانی تکنیک صحیح غذا خوردن را یاد می‌گیریم و در عین حال کاهش وزن را تجربه خواهیم کرد!

منابع:

امتیاز کاربرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *