جولای 24, 2024

پنیر یکی از قدیمی‌ترین غذاهای بشریت است، تاریخچه دقیقی از اینکه پنیر چه زمانی و توسط چه کسی برای اولین بار تهیه شده است، نیست. اما از گذشته های دور پنیر جزو یکی از غذاهای محبوب در مصر باستان، روم و یونان باستان بوده است. داستان‌هایی در تاریخ برای چگونگی کشف پنیر وجود دارد. یکی از محتمل‌ترین داستان ها برای کشف پنیر به حدود ۱۰ هزار سال قبل می‌رسد.

در این روایت گفته می‌شود که چوپانانی در مناطق خاورمیانه، برای حمل شیر تازه از شکم خالی بزها استفاده می‌کردند. آن‌ها شیر را در شکم خالی بزها می‌ریختند و به دلیل وجود آنزیم‌های خاصی در شکم بز و همچنین گرمای هوا، باعث شده است که شیر حالت دلمه مانند به خود بگیرد و به پنیر تبدیل شود.

امروزه این ترکیب دلمه بسته که در آن زمان هنگامی که چوپانان خیلی گرسنه می‌شدند و مصرف می‌کردند، به یکی از غذاهای مهم و محبوب برای مردم سراسر دنیا تبدیل شده است. امروزه پنیر انواع مختلفی دارد، که شامل پنیر صبحانه، پنیر پیتزا و پنیر کباب می‌شود.

در ادامه شما را با ده نوع پنیر معروف خوشمزه آشنا خواهیم کرد در مجله اینترنتی اکالا بلاگ همراه ما باشید.

۱- پنیر فتا

خاستگاه پنیر فتا از یونان است و برای اولین بار حدود قرن هفدهم میلادی تهیه شده است. و از شیر گوسفند و بز تهیه می شود و در دسته ی پنیرهای شور قرار می گیرد.

پنیر فتا در ایران بسیار معروف است و سال ها در داخل کشور نیز تهیه می شود و در بین مردم به پنیر گچی نیز معروف است. پنیر فتا به شکل دایره ای و سفید رنگ تهیه می شود و بافت آن بسیار شکننده و ترد است. البته بافت آن را می توانند خامه ای و کشدار نیز تهیه کنند.

پنیر فتا را می توان به مدت ۳ ماه در داخل آب نمک و یا آب خود پنیر در یخچال نگه داشت. از مصارف پنیر فتا می توان به عنوان پنیر صبحانه استفاده شود، یا با میوه های فصل تابستان مانند هندوانه، درون سالاد، غذاهای سرد، ساندویچ ها و انواع پاستا مورد استفاده قرار گیرد.

پنیر فتا یکی از پنیرهای معروف جهان

مطالب مرتبط : طرز تهیه کیک پرتقال شکلاتی با لایه چیز کیک پنیری

۲- پنیر چدار

خاستگاه پنیـر چدار انگلستان است و زمان کشف و تولید آن به قرن ۱۲ میلادی باز می‌گردد. پنیر چدار از شیر گاو تهیه می‌شود. رنگ پنیر چدار نارنجی است و در دسته ی پنیرهای شیرین قرار می‌گیرد. پنیر چدار یک حالتی بین سفت و نیمه سفت را دارد ولی ماندگاری آن کم است، اما در عین حال بسیار ارزش غذایی بالایی دارد.

پنیر چدار به دلیل اینکه در تهیه آن از نمک کمتری استفاده می‌شود مزه نسبتاً شیرینی دارد و مقداری ترد و شکننده است. همچنین پنـیر چدار با گذر زمان مزه و طعم بهتری به خود می‌گیرد. رنگ پنیر چدار با توجه به فصل و نوع شیر گاوی که با آن پنیر را تهیه می‌کنند از طیف رنگ عاجی تا زرد متغیر است.

یک نوع خاص و بسیار گران‌تر از پنیر چدار وجود دارد که در تهیه آن عصاره یک گیاه گرمسیری به نام آناتو استفاده شده است، که باعث شده پنیر چدار به رنگ نارنجی در بیاید. از مصارف پنیر چدار می‌توان به مصرف آن به صورت خام در صبحانه، درون انواع ساندویج، خوراک‌ها و سوفله‌ها استفاده کرد.

پنیر چدار یکی از پنیرهای معروف جهان

۳- پنیر پارمزان

خاستگاه پنیر پارمزان از ایتالیا است و در قرن سیزدهم میلادی برای اولین بار تهیه شد. پنیر پارمزان از شیر گاو تهیه می‌شود و به دلیل اینکه هضم این پنیر راحت است، مصرف آن به کودکان و ورزشکاران توصیه می‌شود. پنـیر پارمزان را با نام‌های پارمسان، پارمژان و پارمانجو نیز می‌شناسند که یکی از گران قیمت‌ترین پنیرهای ایتالیایی است.

طرز تهیه پنیر پارمزان بسیار سخت است و قواعد و قوانین خاص خودش را دارد. پنیر پارمزان به دو صورت تازه و کهنه وجود دارد که پنیر کهنه پارمزان به مراتب گران قیمت‌تر است. هر چند که هزینه‌ی تهیه پنیر پارمزان بسیار بالا است، اما این پنیر ارزش غذایی بسیار بالایی دارد و منبعی سرشار از پروتئین، کلسیم و فسفر است.

پنیر پارمزان به دو دلیل بسیار راحت هضم می‌شود. دلیل اول این است که زمان تهیه آن بسیار طولانی است و دلیل دیگر اینکه میزان پروتئین در این پنیر بسیار بالا است. پنیر پارمزان به دو صورت ورقه ای و پودری وجود دارد. از موارد مصرف پنیر پارمزان به عنوان چاشنی در سوپ، برنج، سالاد، پاستا، ماکارونی، برای تهیه سس آلفردو، سس پستو و همچنین تهیه غذاهایی مانند پیتزا و لازانیا استفاده می شود.

پنیر پارمزان یکی از پنیرهای معروف جهان

مطالب مرتبط : طرز تهیه رول بادمجان با پنیر

۴- پنیر گودا

خاستگاه پنیر گودا، کشور هلند است. پنیر گودا از شیر گاو تهیه می‌شود و به چرخ طلایی معروف است. پنیر گودا یکی از پنیر‌های معروف در دنیا است و درصد چربی آن حدود ۴۰ تا ۵۲ درصد است. تهیه و عمل آوردن پنیر گودا تقریبا زمان بر است و بین یک ماه تا یک سال تهیه این پنیر خوشمزه که به خاطر حالت مدور و رنگ زردش، به چرخ طلایی معروف است.

عطر و طعم پنیر گودا می‌تواند متفاوت باشد، طعم‌های تند، تیز و ملایم برای این پنیر وجود دارد. همچنین بافت و ساختار آن می‌تواند، خامه‌ای یا ترد و شکننده باشد.

به دلیل اینکه میزان چربی که در ساختار پنیر گودا وجود دارد، نگهداری آن در یخچال محدود است. بهتر است آن را در فریزر نگهداری کنید. از موارد مصرف پنیر گودا می‌توان به پنیر صبحانه، ساندویچ، سالاد، چیزبرگر، سوفله و خوراک و همچنین در پیتزا و لازانیا نیز به صورت ورقه‌ای استفاده کرد.

پنیر گودا یکی از پنیرهای معروف جهان

۵- پنیر موتزارلا

خاستگاه پنیر موتزارلا کشور ایتالیا است و حدود قرن دوازدهم میلادی این پنیر خوشمزه برای اولین بار تهیه شده است. پنیر موتزارلا از شیر گاومیش و گاو تهیه می‌شود. پنیر موتزارلا به دلیل قابلیت کشسانی بالا در اثر حرارت، به پنیر پیتزا شناخته می شود.

بافت خارجی پنیر موتزارلا بسیار لطیف و ترد است و طعمی خامه‌ای مانند دارد. پنیر موتزارلا به دو صورت رنده‌ای و قالبی عرضه می‌شود. از مصارف پنیر موتزارلا می‌توان به پیتزا، پاستا، لازانیا، سوپ، ساندویچ و انواع خوراک‌ها اشاره کرد.

پنیر موتزارلا یکی از پنیرهای معروف جهان

۶- پنیر بلوچیز

خاستگاه پنیر بلوچیز کشور فرانسه است. پنیر بلوچیز از شیر گاو، بز و یا گوسفند تهیه می‌شود. از ویژگی‌های پنیر بلوچیز می‌توان گفت که بهترین پنیر برای تهیه سالاد است. نام بلوچیز برای این پنیر خوشمزه به دلیل وجود رگه‌های آبی رنگی در ساختار آن است که در اثر تزریق نوعی کپک خوراکی که بسیار برای تقویت دستگاه گوارش مفید است، وجود دارد.

پنیر بلوچیز بسیار خوشمزه و مقوی است و سرشار از مواد معدنی، کلسیم و فسفر است. موارد مصرف پنیر بلوچیز در سالاد، ساندویچ و پیش غذا است.

پنیر بلوچیز یکی از پنیرهای معروف جهان

مطالب مرتبط : طرز تهیه خوراک مرغ و سیب زمینی پنیری

۷- پنیر بوترکیزه

خاستگاه پنیر بوترکیزه کشور آلمان است و اولین بار این پنیر در سال ۱۹۲۷ میلادی تولید شد. پنیر بوترکیزه از شیر گاو تهیه می‌شود و از ویژگی‌های بارز این پنیر این است که طعم کره می‌دهد و ظاهر بسیار زیبایی دارد. طعم پنیر بوترکیزه بسیار عالی و بوی مطبوعی دارد. بافت پنیر بوترکیزه حالت خامه‌ای و کشسانی دارد.

ارزش غذایی پنیر بوترکیزه بسیار بالا است و هر یک کیلو از این پنیر خوشمزه معادل ۱۱ کیلو گرم شیر گاو است. هنگام خوردن پنیر بوترکیزه، طعم کره را به طور واضح حس خواهید کرد، اما در این پنیر هیچ گونه کره‌ای استفاده نشده است. ظاهر پنیر بوترکیزه هم بسیار جالب است، سطح بیرونی پنیر به رنگ قرمز است، اما درون آن به رنگ زرد کمرنگ است.

مدت زمانی که برای عمل آمدن پنیر بوترکیزه نیاز است حدود یک ماه است. این پنیر خوشمزه منبعی سرشار از ویتامین و پروتئین است. از مصارف پنیر بوترکیزه می توان به سوفله سبزیجات، املت، سوپ، سالاد و ساندویچ اشاره نمود.

پنیر بوترکیزه یکی از پنیرهای معروف جهان

۸- پنیر هالومی

خاستگاه پنیر هالومی به کشور قبرس باز می‌گردد. پنیر هالومی از شیر بز و گوسفند تهیه می‌شود. ارزش غذایی این پنیر در هر کیلو گرم آن معادل ۱۰ کیلو گرم شیر است. از ویژگی های منحصر به فرد پنیر هالومی این است که تنها پنیری است که می‌توان آن را کباب یا سرخ کرد. پنیر هالومی یک پنیر نیمه سفت به شمار می‌آید و از لحاظ ظاهری به خاطر لایه‌لایه بودن شبیه موتزارلا و از لحاظ سفتی شبیه پنیر فتا است.

دلیل اینکه می‌توان این پنیر را سرخ کرد، این است که در تهیه آن هیچ گونه اسید یا هیچ گونه باکتری به کار برده نمی‌شود. به همین دلیل این پنیر دمای نقطه ذوب بالایی دارد. از نکته‌های جالب این پنـیر این است که وقتی آن را کباب می‌کنید بوی ماهی کبابی می‌دهد.

امروزه این پنـیر خوشمزه بیشتر در مناطق لبنان و سوریه با شیر گاو تهیه می‌شود. بهترین روش نگهداری پنیر هالومی، گذاشتن آن در فریزر است. از مصارف پنیر هالومی می‌توان به استفاده در وعده‌های صبحانه و عصرانه، استفاده در انواع سالادها اشاره کرد.

پنیر هالومی یکی از پنیرهای معروف جهان

۹- پنیر فیلا فیلا

خاستگاه پنیر فیلا فیلا کشور انگلیس است. پنیر فیلا فیلا از شیر گاو تهیه می‌شود و در دسته‌‌ی پنیرهای غیر انجمادی قرار می‌گیرد. کلمه فیلا فیلا به معنای کشدار بودن است و به پنـیر پیتزای انگلیسی شهرت دارد. شکل ظاهری فیلا فیلا اسفنجی و نرم است.

پنیر فیلا فیلا شامل ۲۲ درصد چربی است و برای نگهداری باید آن را در یخچال در دمای بین ۴ تا ۸ درجه سانتی گراد قرار داد. فراموش نکنید که این پنیر نباید در فریزر قرار بگیرد، زیرا به خاطر بافت نرم و امولسیونی آن خراب می‌شود.

فیلا فیلا بسیار شبیه پنیر موتزارلا و پنیر پیتزا است اما نسبت به آن ها قدرت ذوب شوندگی بالاتری دارد، طول عمر بیشتری دارد و بسیار برای دستگاه گوارش و روده مفید است. از مصارف پنیر فیلا فیلا به استفاده در انواع پیتزاها، لازانیا، پاستا و سوپ اشاره کرد.

پنیر فیلا فیلا یکی از پنیرهای معروف جهان

۱۰- پنیر اسرم

خاستگاه پنـیر اسرم کشور دانمارک است که به پنیر دانش پورت سلوت نیز معروف است و در قرن شانزدهم میلادی برای اولین بار تهیه شده است. پنیر اسرم از شیر گاو تهیه می‌شود و هر کیلوگرم از آن ارزش غذایی معادل ۱۵ کیلوگرم شیر را دارد. ظاهر پنیر اسرم به رنگ زرد و روغنی است و بافت این پنیر خوشمزه کره‌ای و سوراخ دار است.

مدت زمانی لازم برای عمل آوردن پنیر اسرم حدود ۱۰ تا ۱۲ هفته است و برای نگهداری آن باید به صورت وکیوم در یخچال نگه داشت. از مصارف پنیر اسرم می‌توان به استفاده در صبحانه به صورت خام، استفاده در انواع خوراک‌ها، ساندویچ‌های گرم و سرد استفاده کرد.

پنیر اسرم یکی از پنیرهای معروف جهان

مطالب مرتبط : غذاهایی که با پنیر نباید بخوریم

در مقاله بالا به بررسی ۱۰ نوع پنیر پرداختیم، این ده نوع پنیر فقط ذره‌ای از دنیای عظیم پنیرها است. علاوه بر پنیرهای بالا بسیاری پنیر مختلف با طعم ها و مصارف مختلف مانند: کممبر، امنتل، کوتیجا، شوغ، مانگچو، مونتری جک، ریکوتا و تعداد زیادی دیگر پنیر وجود دارد که به بررسی آن ها نپرداخته ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *