ژوئن 6, 2023


وزیر امور خارجه در پاسخ به اظهارات نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی در موضوع اعدام تروریست حادثه اهواز گفت: برخی مقامات اروپا بجای اینکه در مقابله با تروریسم عزم راسخ خود را به نمایش بگذارند، متاسفانه با اتخاذ مواضع مداخله‌جویانه، به ترویج پدیده شوم تروریسم کمک می‌کنند.

به گزارش ایسنا، در گفت‌وگوی تلفنی «جوزف بورل» نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران آخرین تحولات مربوط به روابط با اروپا، گفت‌وگوهای ایران و اروپا و نیز تحولات اوکراین مورد تبادل نظر قرار گرفت.

در این گفت‌وگو، جوزف بورل ضمن استقبال از همکاری‌های در حال انجام میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تداوم آن را مفید و مثبت ارزیابی کرد.

نماینده عالی امور خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا گفت: برجام برای اتحادیه اروپا مهم است و برای بازگشت همه طرف‌ها به آن تلاش می‌کنیم.

بورل همچنین با اشاره به روند عادی‌سازی روابط میان تهران و ریاض، آن را گامی مهم در تقویت ثبات منطقه‌ای دانست.

امیرعبداللهیان نیز در این تماس، اصل گفت‌وگو براساس احترام متقابل را گامی مهم و تعیین‌کننده برای رفع موانع و حرکت به سمت جلو در مسیر مناسبات اروپا و جمهوری اسلامی ایران دانست و با اشاره به گفت‌وگوهای انجام شده اخیر ایران با اروپا اظهار کرد: برداشت ما این است که طرف‌های مقابل در مسیر برداشتن گام‌های مثبت قرار دارند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره از ابتکارات سازنده استقبال می‌کند.

امیرعبداللهیان در پاسخ به اظهارات بورل در موضوع اعدام تروریست حادثه اهواز، تصریح کرد: برخی مقامات اروپا بجای اینکه در مقابله با تروریسم عزم راسخ خود را به نمایش بگذارند، متاسفانه با اتخاذ مواضع مداخله‌جویانه، به ترویج پدیده شوم تروریسم کمک می‌کنند.

در این گفت‌وگو آخرین وضعیت تحولات اوکراین نیز بررسی شد.

امیرعبداللهیان از نحوه انتشار توییت گزینشی، ناقص و نادرست در پایان مذاکرات تلفنی از تیم رسانه‌ای بورل انتقاد کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *