ژوئن 16, 2024

عاقل باشیم؛ هوش مصنوعی در راه است.

یکی از ساده ترین کارکردهای هوش مصنوعی دیپ فیک است. به وسیله ی دیپ فیک یا جعل عمیق میتوان تصاویر غیرواقعی را به صورت واقعی جلوه داد و جعل و منتشر کرد.

یعنی می‌توان تصاویر و صداهایی ساخت که نشان می‌دهد فردی مشهور یا غیرمشهور رفتار و گفتاری داشته (که البته خلاف واقع و کذب است).

یعنی به سادگی میشود به دیگران تهمت های بسیار قوی و باورکردنی وارد کرد.

یا حتی میشود پدیده هایی همچون سیل و زلزله و جنگ و انفجار و … را ساخت و در آن حادثه جمعیت ها و یا مشاهیری را حاضر نشان داد و منتشر کرد،

در حالی که چنان صحنه و حادثه ای وجود نداشته. یا خیلی چیزهای دیگر….

که با خواندن این مطلب به عنوان ایده به ذهن شما بیناضمیران هم می‌رسد. اینک در آغاز دورانی هستیم که میشود انسانها را به سادگی علیه هم شوراند و کشتارها و آسیب های عظیم در سرتاسر جهان به راه انداخت.

با هوش مصنوعی میشود احساسات جمعیت های بزرگ را برانگیخت یا جریحه دار و یا تاثر و غمگین و یا حتی موجودات غیرانسانی (جماد،گیاه،حیوان…) را علیه انسان تجهیز و به کارگیری کرد.

بشریت در آغاز توفانهای عظیمی است که باعث میشود بتوان هر بیگناه یا هر بیگناهانی را در هرجای این سیاره ی خاکی مورد تهمت و خشم و میلیونها انسان قرار داد.

بنده و شما اما یادمان هست که به دنیا آمده ایم تا عاقل باشیم. می‌بایست در فرآیند “دریافت داده های محیطی” از امروز تا پایان عمر، وجود موجودی به نام هوش مصنوعی را از یاد نبریم. و البته هوش مصنوعی هم مانند بسیاری اختراعات بشر کارکردی دوگانه دارد. هم میشود کاربری سومند از آن داشت و هم کارکرد زیان آور. رفیقان! عزیزان! عاقل باشیم نه فقط باهوش. عباس موزون- دانشجوی دکتری مدیریت رسانه-خرداد ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *