می 20, 2024


ایسنا/کرمان بیمارستان آیت‌الله کاشانی جیرفت به عنوان تنها مرکز تخصصی زنان در جنوب کرمان است که قدمت آن به سال ۱۳۴۲ برمی‌گردد و علاوه بر مشکلات فیزیکی و بهداشتی فاقد دو زیرساخت مهم از جمله ماموگرافی و هیستروسکوپی است.

رئیس بیمارستان تخصصی زنان جیرفت ۲۷ شهریورماه در جمع بانوان خبرنگار با اشاره به اقدامات انجام شده گفت: وقتی که چندین سال پیش وارد بیمارستان شدم از نظر بهداشتی و آمار مرگ و میر نوزادان، وضعیت خیلی نگران کننده بود اما با تلاش‌های صورت گرفته توانستیم از برخی مشکلات عبور کنیم.

دکتر لیلا عارفی تعداد تخت مصوب را ۱۲۰ عدد عنوان کرد که در حال حاضر به ۱۰۴ تخت خدمات ارائه می‌شود و افزود: قدمت این بیمارستان به سال ۱۳۴۲ برمی‌گردد که تا سال ۱۳۶۸ به عنوان بهداری همه بخش‌ها را داشته و از ۱۳۷۲ به بعد به عنوان مرکز  تخصصی زنان فعالیت می‌کند که با طرح تحول سلامت زیرساخت‌هایی از جمله اورژانس زنان احداث و به بهره برداری رسید.

وی تعداد پزشکان مقیم متخصص و زنان را ۱۰ نفر عنوان کرد و گفت: متخصص بی هوشی هم داریم که از این جهت مشکل نداریم اما بار کاری و مراجعان بیمارستان خیلی زیاد است.

عارفی برگزاری دوره‌های آموزشی زایمان فیزیولوژیک را از دیگر اقداتی برشمرد که در راستای ترویج زایمان طبیعی از هفته ۲۰ بارداری برگزار می شوند و اظهار کرد: برای ترویج زایمان طبیعی این دوره ها در دستور کار قرار دارند و و وزارت بهداشت هم الزام به  انجام زایمان طبیعی دارد زیرا سزارین همواره با عوارض جدی روبرو است.

رئیس بیمارستان آیت‌الله کاشانی جیرفت کمبود نیروی انسانی را از دیگر مشکلاتی عنوان کرد که در ارائه خدمات تأثیرگذار هستند و افزود: در حال حاضر تعداد ۳۴۶ نیرو داریم که از این تعداد ۲۳۴ نفر کادر درمانی هستند.

عارفی راه اندازی بخش NICU کودکان را  با ۱۰ تخت در بیمارستان کاشانی در راستای رفاه حال مادر و کودک دانست و گفت: متخصص اطفال هم داریم و  ترویج استفاده از  شیر مادر  را نیز در دستور کار داریم و از طرفی به عنوان دوستدار مادر و  ترویج زایمان طبیعی مورد تقدیر قرار گرفتیم.

وی اعتبار بخشی سالیانه را در تغییر جایگاه بیمارستان آیت‌الله کاشانی یادآور شد و افزود: گرید سه از درجه اعتبار خارج است و بیمارستان کاشانی گرید یک شناخته شده و همچنین زایمان بدون درد را از یک سال قبل راه اندازی کردیم.

عارفی در پاسخ به انتقادات مطرح شده نسبت به حضور نگهبانان مرد در بیمارستان زنان و بخش‌های بستری گفت: تعداد هشت نگهبان زن هم داریم که در زایشگاه و بخش‌های داخلی مشغول به کار هستند.

وی در پاسخ به انتقادات نسبت به بنای بیمارستان آیت‌الله کاشانی که برخی قسمت‌ها در حال ریزش است، گفت: بخش مراقبت‌های بعد از زایمان با ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی و با  زیربنای بیش از ۱۰۰۰ مترمربع با  ۳۰ تخت در حال احداث است که با افتتاح این بخش برخی از مشکلات رفع خواهد شد.

 عارفی درباره معطلی بیماران در پذیزش و نحوه برخورد برخی از پرسنل گفت: با کمبود نیرو و تخت روبرو هستیم و شرایط موجود جوابگوی جنوب کرمان نیست. اگر چه کار بازسازی و بهسازی را انجام دادیم اما هنوز در زمینه سیستم  برق و فاضلاب مشکل جدی وجود دارد.

رئیس بیمارستان کاشانی جیرفت از نبود دستگاه‌های هیستروسکوپی و ماموگرافی سخن به میان آورد و افزود: بالاترین انتقال در سطح کشور  از بیمارستان کاشانی  به بیمارستان  امام جیرفت با  ۴۸۰ انتقال طی شش ماه انجام شده که با راه اندازی بخش مراقبت های ویژه نوزادان در بیمارستان کاشانی کمک بزرگی صورت گرفت و تخت ویژه مادران هم وجود دارد که اورژانس زنان مدت شش ماه راه اندازی شده است.

خانم دکتر سونیا احمدی، متخصص زنان و زایمان به نمایندگی از پزشکان زنان در این جلسه در پاسخ به سئوالات مطرح شده نسبت به  اصرار بر زایمان طبیعی گفت: باید با فرهنگسازی فواید زایمان طبیعی بیان شود.

وی از عدم پرداخت کارانه‌های پزشکی با گذشت ۹ ماه گله کرد و در ادامه با نکوهش برخوردهای دور از انتظار برخی از پرسنل با زنان باردار و همراهان گفت: توجیهی برای بی اخلاقی‌ها ندارم اما شاید خستگی و فشار کار باعث بروز برخی از رفتارها بشود.

احمدی دریافت زیرمیزی را رد کرد و به خبرنگاران این اطمینان را داد که لیست همه بیماران را با شماره تماس در اختیار آنها قرار ار بدهد که خودشان این مسئله را جویا شوند.

این پزشک متخصص زنان سلامت کار دستگاه سونوگرافی بیمارستان آیت‌الله کاشانی را تایید کرد و گفت: روزانه باید حداقل ۳۰ مریض سونو بشود، در حالی که فرصت انجام سونوهای جانبی و زمان‌بر نمی‌شود، لذا بیماران به مراکز خصوصی ارجاع داده می‌شوند.

وی در بخش دیگر سخنانش عفونت‌های زخم و بیمارستانی را امری طبیعی دانست که متاسفانه زنان مبتلا می‌شوند و تنها راه گریز از این وضعیت را تسریع روند ساخت بیمارستان جایگزین بیمارستان تخصصی زنان دانست.

به گزارش ایسنا،  خانم گیلانی، رئیس اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نیز در این نشست گفت: دانشگاه حل مسئله کمبود نیروی انسانی را پیگیر است و  با وجود همه کمبودها و مشکلات  آمار عوارض مادری در جنوب کرمان نزدیک به متوسط کشوری  است.

وی همچنین با اشاره به توجه به زایمان‌های بدون درد در راستای جوانی جمعیت، از برگزاری دوره‌های آموزشی خبرداد که مورد استقبال قرار گرفته‌اند و افزود: شغل افراد روی اخلاقیات تاثیر مستقیم دارد. پرسنل ما به تقویت روحی نیاز دارند و عمده برخوردهای مطرح شده بخاطر استرس و فشار کاری است.

فرزانه برخوری، مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در امور زنان با دلجویی از خبرنگارانی که در راستای پیگیری و مطرح کردن مشکلات بیمارستان آیت الله کاشانی جیرفت مورد بی مهری قرار گرفتند، گفت: خلق خو و رفتار پرسنل ذاتی و اکتسابی است و  شرایط بیمار هم موارد را تشدید می کند و منکر مشکلات نیستیم لذا باید با تعامل و همدلی برای هدفی مشترک گام برداریم.

وی از برگزاری دوره‌های آموزشی با ارائه گواهی پایان دوره برای پرسنل خبر داد که در زمینه‌های کاهش اضطراب و استرس، بالا بردن سعه صدر و … در دستور کار است و افزود: قطعا این دوره ها تأثیر خواهد داشت.

برخوری علت بخشی از وضعیت بهداشتی بیمارستان کاشانی را قدمت و فرسودگی آن دانست و گفت: احداث بیمارستان جایگزین را به صورت جدی پیگیر هستیم و قول‌هایی داده شده که امیدواریم شاهد تحول در حوزه بهداشت و درمان زنان بخصوص بیمارستان تخصصی باشیم.

رئیس سابق مرکز بهداشت شهرستان جیرفت با پذیرش کمبود نیروی انسانی، افزود: دانشگاه علوم پزشکی جیرفت تیپ سه است و  در بخش ساختاری و نیروی انسانی مشکل داریم اما به آینده روشن امید داریم که با تکمیل طرح‌ها و پروژه‌ها نتیجه خواهیم گرفت.

 وی طرح جوانی جمعیت را  در جذب نیرو ی انسانی و امکانات موثر دانست.

 مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در امور زنان دغذغه‌های مطرح شده  را در حوزه سلامت قابل تقدیر دانست و گفت: وجه اشتراک همه افراد، دغذغه‌ مردم است و  رسالت خبرنگاران و مسئولان یکی است و مشکلات  پیگیری خواهند  شد و این جلسات باید ادامه داشته باشند.

وی در پایان با یادآوری همکاری رسانه‌ها با کادر بهداشت و درمان در دوران اپیدمی کرونا  گفت: یکسری کاستی‌ها و مشکلات وجود دارد اما بحث سهل انگاری‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت.

به گزارش ایسنا، اگر چه این نشست چند ساعته می‌تواند نوید بخش حل بخشی از مشکلات در حوزه بهداشت و درمان زنان باشد اما تسریع روند ساخت بیمارستان جایگزین و همچنین تقویت مدیریت‌ها به عنوان مطالباتی است که می طلبد با توجه به تاکید مسئولان نظام جمهوری اسلامی بر جوانی جمعیت و فرزندآوری، در اولویت کار مسئولان دانشگاه علوم پزشکی جیرفت قرار بگیرند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *