ژوئن 20, 2024


معاون درمان وزارت بهداشت از ورود داروی «پکسلووید» به دستورالعمل کشوری درمان کرونا خبر داد و گفت: البته این دارو هنوز وارد فارماکوپه دارویی کشور نشده است و سازمان غذا و دارو باید درباره آن اظهار نظر کند.

دکتر سعید کریمی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ورود داروی پکسلووید به دستورالعمل درمان کرونا به عنوان دارویی موثر برای مقابله با این بیماری، گفت: داروی پکسلووید به آخرین دستورالعمل درمانی که برای کووید در ایران تدوین شده، وارد شده است، اما ورود این دارو به دستورالعمل درمانی، به این معنا نیست که هر کس که علائم سرماخوردگی داشت، بتواند از این دارو استفاده کند، بلکه استفاده و تجویز این دارو شرایطی دارد.

وی درباره شرایط تجویز و مصرف پکسلووید در بیماران مبتلا به کرونا، گفت: بیمار باید های‌ریسک باشد و در عین حال ابتدای ابتلایش به کرونا باشد و …؛ چرکه این دارو فعلا گران‌قیمت است و مقداری عوارض هم دارد. به طوری که اگر کسی بخواهد به صورت غیرعلمی و خودسرانه استفاده کند، دچار عوارض می‌شود. با این حال دارویی است که در بررسی‌های جهانی مشخص شده که در برابر کرونا موثر است؛ البته نه برای همه بیماران، بلکه برای بیماران خاصی که پرخطر بوده و بیماری‌های زمینه‌ای جدی دارند و در عین حال ابتدای ابتلایشان به کرونا باشد.  

کریمی گفت: در صورتی که بیمار مبتلا به کرونایی شرایط استفاده از پکسلووید را  داشته باشد، پزشک متخصص عفونی می‌تواند این دارو را برایش تجویز کند. همچنین میزان اثربخشی آن وابسته به این است که در چه گروهی مورد استفاده قرار گیرد.  

وی با بیان اینکه البته هنوز پکسلووید وارد فهرست دارویی کشور نشده است، گفت: سازمان غذا و دارو دارد بررسی می‌کند که اگر به نتایج مناسبی برسند، آن را وارد فهرست دارویی کشور خواهند کرد. البته این دارو در کشور تولید شده است، اما هنوز خیلی در دسترس و با قیمت مناسب نیست. از نظر اینکه که تاثیرات این دارو  در گروه‌های خاص مبتلا به کرونا، به لحاظ علمی ثابت شده بود، در دستورالعمل درمانی به آن اشاره شد، اما هنوز مصرف آن متدوال نشده است.

وی مجددا تاکید کرد: این دارو به صورت محدود در دسترس است، اما هنوز وارد فارماکوپه دارویی نشده است و سازمان غذا و دارو باید درباره آن اظهارنظر کند.

انتهای پیام 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *