دسامبر 2, 2023


دولت آمریکا در واکنش به بازداشت «محمد بازوم» رئیس‌جمهور نیجر توسط نیروهای گارد ریاست جمهوری این کشور، خواستار آزادی فوری او شد.

به گزارش ایسنا، کاخ سفید اعلام کرد که «ما تضعیف عملکرد دولت منتخب دموکراتیک نیجر به ریاست محمد بازوم را محکوم می کنیم».

کاخ سفید افزود: «ما خواستار آزادی فوری رئیس جمهور نیجر و پایان دادن به استفاده از روز و خشونت هستیم».

همزمان وزارت امور خارجه اعلام کرد که «ما نگران تحولات نیجر هستیم و قویا از رئیس جمهور منتخب دموکراتیک حمایت می کنیم».

وزارت خارجه ایالات متحده افزود: «ما خواستار آزادی فوری رئیس جمهور بازوم و احترام به حاکمیت قانون و امنیت عمومی در نیجر هستیم».

طبق گزارش‌های محلی نیجر، رئیس‌جمهور این کشور صبح امروز توسط نیروهای وابسته به گارد ریاست جمهوری که گفته می‌شود قصد کودتا دارند، در داخل کاخ ریاست جمهوری بازداشت شده است.

دفتر ریاست جمهوری نیجر نیز پیشتر با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد که عناصر وابسته به گارد ریاست جمهوری «شورشی» آغاز کرده‌اند و اگر به این اقدام ادامه دهند، با برخورد ارتش نیجر مواجه خواهند شد.

در پیام دفتر ریاست جمهوری نیجر آمده است: وضعیت سلامتی محمد بازوم، رئیس‌جمهور نیجر و خانواده او خوب است. عناصر وابسته به گارد ریاست جمهوری به خود نیایند، ارتش و گارد ملی آماده حمله هستند.

گفته می‌شود پشت این اقدام به کودتا ژنرال عمر چیانی قرار دارد. چیانی حدود ۱۰ سال است به‌عنوان فرمانده گارد ریاست جمهوری نیجر خدمت می‌کند. گزارش‌ها حاکی از آن است که بازوم قصد داشت چیانی را از سمت خود برکنار کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *