آوریل 25, 2024

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت سازمان ملل در واکنش به لغو سفر برنامه‌ریزی شده هیات اسرائیلی به واشنگتن به دلیل وتو نکردن قطعنامه شورای امنیت از سوی آمریکا، آن را «ناامید کننده» خواند.

به گزارش ایرنا؛ جان کربی، یک سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا درباره لغو سفر هیات اسرائیلی به واشنگتن دی سی برای گفتگو درباره جنگ غزه و عملیات نظامی رژیم اسرائیل درباره رفح گفت: «این ناامیدکننده است. ما بسیار ناامیدیم که آن‌ها به واشنگتن دی سی نخواهند آمد تا به ما اجازه دهند گفتگوی کامل با آن‌ها در مورد جایگزین‌های مناسب برای حضور در رفح داشته باشیم.»

این مقام ارشد کاخ سفید و یکی از سخنگویان دولت جو بایدن تصریح کرد: «ما گفتگو با اسرائیلی‌ها در مورد جایگزین‌های با دوام را در برنامه‌های خود حفظ خواهیم کرد.»

به نقل از خبرگزاری سما، دفتر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اسرائیل در این باره اعلام کرد: سفر هیات اسرائیل به واشنگتن که قرار بود درباره عملیات در رفح رایزنی کند، لغو شد. دفتر نتانیاهو در این بیانیه اعلام کرد: آمریکا از مواضع قاطع خود عقب نشینی کرده است و هیات اسرائیلی به واشنگتن نخواهد رفت.

در ادامه بیانیه، ادعا شده است: این اقدام آمریکا به تلاش‌ها برای آزادی اسرا لطمه می‌زند؛ زیرا حامل پیامی برای حماس است که فشار‌های بین‌المللی اجازه دستیابی به توافق آتش‌بس بدون آزادی اسرا را خواهد داد.

در همین راستا، رادیو ارتش رژیم اسرائیل نیز گزارش داد: علی‌رغم تهدید‌های نتانیاهو، آمریکا از حق وتوی خود علیه قطعنامه شورای امنیت استفاده نکرد. رسانه‌های اسرائیلی اعلام کرد: درامی در سازمان ملل اتفاق افتاد و آمریکا از وتو به نفع «اسرائیل» استفاده نکرد. این به معنای اوج بحران با آمریکا است؛ چراکه کاخ سفید برای اولین بار در کنار «اسرائیل» نایستاد.

قطعنامه آتش‌بس فوری در غزه، سرانجام پس از نزدیک به ۶ ماه جنگ در غزه روز دوشنبه به وقت محلی، ۶ فروردین ماه ۱۴۰۳ برابر با ۲۵ مارس ۲۰۲۴ در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید.

به گزازش سازمان ملل، ۱۴ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه ارائه شده توسط اعضای غیردائم این شوای برای برقراری آتش بس فوری در غزه رای مثبت دادند و از آن حمایت کردند و ایالات متحده آمریکا به عنوان عضو دائم این شورا، رای ممتنع داد و به این ترتیب قطعنامه برقراری آتش بس در غزه به تصویب رسید.

آمریکا پیش‌تر سه قطعنامه آتش‌بس را وتو کرده بود، اما این بار به این قطعنامه رای ممتنع داد و به این ترتیب بدلیل عدم مخالفت اعضای دائم شورای امنیت و بدون هیچ مخالفتی این قطعنامه به تصویب رسید.

این قطعنامه را ۱۰ عضو غیردائمی شورای امنیت تنطیم کرده بودند. شورای امنیت ۱۵ عضوی خواستار آتش‌بس فوری بین اسرائیل و گروه فلسطینی حماس در غزه و آزادی فوری و بدون قید و شرط همه اسرا شده است. این قطعنامه همچنین خواسته است: آتش بس فوری در ماه رمضان توسط همه طرف‌ها رعایت شود که منجر به آتش بس پایدار می‌شود.

این قطعنامه آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان‌ها و تضمین دسترسی بشردوستانه برای رفع نیاز‌های پزشکی و سایر نیاز‌های بشردوستانه آن‌ها می‌شود. این قطعنامه از طرفین می‌خواهد به تعهدات خود تحت قوانین بین المللی در رابطه با تمام افراد بازداشتی، عمل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *