دسامبر 11, 2023


ایسنا/خراسان رضوی همزمان با ۲۸ سپتامبر، روز جهانی «هاری»،
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی از واکسیناسیون ۶۰ هزار قلاده سگ صاحبدار در شهرستان‌های استان علیه این بیماری خبر داد.

محمدرضا بهروزیان با اعلام این خبر اظهار کرد: عملیات یادشده از ابتدای سال جاری در جمعیت سگ‌های صاحبدار انجام شده و طی آن سگ‌های صاحبدار شهرستان‌های استان علیه بیماری خطرناک و مشترک هاری ایمن می‌شوند تا بر این اساس، ایمن‌سازی جامعه انسانی نیز علیه این بیماری صورت گیرد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان یادآورشد: نظر به اهمیت موضوع و بر اساس آمار اعلام شده، از ابتدای سال، عملیات واکسیناسیون هاری از پیش بینی سالانه این اداره کل نیز فراتر رفته است.

وی ادامه داد: هاری از جمله مهمترین این بیماری‌ها است که در صورت ابتلا انسان یا حیوان مرگ حتمی را به دنبال دارد و گوشتخواران اهلی و وحشی نظیر سگ، روباه و شغال مخزن این بیماری هستند که می‌توانند به انسان نیز منتقل نمایند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی، بیماری هاری یکی از بیماری‌های ویروسی کشنده و مشترک بین انسان و کلیه حیوانات خونگرم (بجز پرندگان)است که در صورت گزش فردی توسط حیوان هار و یا مشکوک به هاری (حیوانی که تغییر رفتار دارد به عنوان حیوان مشکوک به هاری تلقی می‌شود) بایستی سریعأ به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه تا نسبت به کنترل و پیشگیری از بیماری، اقدامات لازم جهت فرد مشکوک انجام شود.

انتهای پیام 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *