دسامبر 10, 2023


ایسنا/خراسان شمالی مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی از واکسیناسیون بیش از شش میلیون راس دام در استان علیه بیماری‌های مختلف خبر داد.

دکتر حمید رمضانی ۱۶ مهر ماه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: در حوزه مبارزه با بیماری‌ها شش میلیون و ۳۴۹ هزار راس دام در استان واکسینه شدند.

وی افزود: در حوزه بیماری‌های مشترک دام و انسان یک میلیون و ۴۹۸ هزار راس دام علیه بیماری‌هایی نظیر سیاه زخم و تب مالت واکسینه شده‌اند.

وی با بیان اینکه ۱۴ هزار و ۳۰۰ قلاده سگ نیز علیه بیماری هاری واکسینه شده‌اند، ادامه داد: به بیش از چهار میلیون و ۸۲۴ هزار راس دام نیز علیه بیماری‌های اختصاصی دام از قبیل تب برفکی، و غیره واکسن تزریق شده است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی بیان کرد: در خصوص بیماری تب برفکی نیز باید ۹۰ درصد دام سنگین و ۷۰ درصد دام سبک استان واکسینه شوند که تاکنون ۹۶ درصد از دام سنگین و ۸۰ درصد از دام سبک تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

وی به خرید مکمل نهاده‌های دامی نیز اشاره کرد و گفت: تاکنون بیش از دو میلیارد تومان برای خرید مکمل نهاده‌های دامی در استان هزینه شده است و از سوی دیگر نیز تخصیص اعتبارات تملک در دولت سیزدهم بسیار بهتر از قبل شده که بهبود ارائه خدمات توسط دامپزشکی را به دنبال داشته است.

وی هم چنین اظهار کرد: با تکمیل آزمایشگاه دامپزشکی در استان به یکی از قطب‌های کشور در تب مالت تبدیل شده ایم و اکنون نمونه‌های پنج استان در آزمایشگاه خراسان شمالی بررسی می‌شود.

دکتر رمضانی به حوزه بهداشت و نظارت بر مواد غذایی نیز اشاره کرد و افزود: طی شش ماه گذشته ۲۷ هزار و ۸۰۰ مورد بازرسی در سطح استان انجام شده که به دنبال آن بیش از ۱۹۶ هزار کیلوگرم فرآورده که به صورت غیر مجاز نگهداری یا تولید شده بود، کشف، و ۹ هزار و ۸۰۰ کیلوگرم از آن ها معدوم شدومابقی آن‌ها نیز صرفا اجازه پیدا کرد به صورت مشروط مصرف شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *