جولای 20, 2024


سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که توافق تهران و واشنگتن برای تبادل زندانی میان دو کشور در ازای آزادسازی و انتقال پول بلوکه شده ایران از کره جنوبی، هیچ ارتباطی به حمله وحشتناک علیه رژیم صهیونیستی ندارد.

به گزارش ایسنا، متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) به موضع‌گیری برخی نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ علیه دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پاسخ داد که از توافق اخیر تهران و واشنگتن انتقاد کرده‌اند.

بر اساس این توافق که به تازگی اجرا شده است، شش میلیارد دلار از وجوه مسدود شده ایران در حساب‌های بانکی کره جنوبی در ازای تبادل تعدادی زندانی میان ایران و ایالات متحده، آزاد و به بانک مرکزی قطر منتقل شد تا ایران بتواند از این دارایی خود برای انجام معاملات بشردوستانه استفاده کند.

متیو میلر تلاش کرد در پیام خود فضاسازی‌ها برای مرتبط دانستن عملیات «طوفان الاقصی» نیروهای مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی با آزاد شدن پول ایران را رد کند.

وی نوشت: بگذارید واضح بگویم: «توافق برای بازگرداندن شهروندان آمریکایی از ایران به خانه هیچ ارتباطی با حمله وحشتناک به اسرائیل ندارد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ادامه داد: حتی یک پنی هم خرج نشده است و در صورت خرج کردن، فقط می‌تواند برای نیازهای بشردوستانه مانند غذا و دارو هزینه شود. هر چیزی که برعکس باشد، نادرست است.

همچنین برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در پیامی در ایکس نوشت: تمام وجوهی که در حساب‌های محدود در دوحه به عنوان بخشی از توافق آزادی پنج آمریکایی در ماه سپتامبر سپرده شده، در دوحه باقی می‌ماند. یک پنی نیز از این پول خرج نشده است.

وی در پیامی دیگر افزود: این دارایی‌های محدود شده نمی‌تواند به ایران منتقل شود و فقط در آینده می‌تواند برای اهداف بشردوستانه هزینه شود. هر اظهارنظری خلاف این، نادرست و گمراه کننده است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شوند که در پی عملیات «طوفان الاقصی» از سوی مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی که از روز شنبه آغاز شده است، تاکنون حدود ‌۳۰۰ صهیونیست کشته و ۱۵۹۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا پس از وقوع این حمله گسترده علیه شهرک‌ها و شهرهای صهیونیستی عصر روز شنبه با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تماس گرفت و تاکید کرد: «ایالات متحده در کنار اسرائیل ایستاده است.»

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین در این گفت‌وگوی تلفنی بر حمایت کامل کشورش از آنچه «حق اسرائیل برای دفاع از خود» خواند، تاکید کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *