آوریل 13, 2024


دو منبع مطلع اعلام کردند، آمریکا و ویتنام درباره معامله احتمالی فروش جنگنده‌های اف-۱۶ آمریکایی به هانوی در حال گفت‌وگو هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، مذاکرات که هنوز در مراحل اولیه به سر می‌برد، موضوع اصلی گفت‌وگوها بین مقام‌های آمریکایی و ویتنامی در یک ماهه گذشته در واشنگتن، نیویورک و هانوی بوده است.

یکی از مقام‌های آمریکایی مطلع گفت:‌ بخشی از آنچه که ما در داخل به عنوان دولت ایالات متحده روی آن کار می‌کنیم، خلاقیت در مورد چگونگی ارائه گزینه‌های مالی بهتر به ویتنام است تا چیزهایی را که ممکن است واقعا برای آنها مفید باشد، متوجه شویم.

روابط بین دو کشور در پی لغو تحریم‌های ۱۹ ساله علیه هانوی که از ۱۹۹۴ وضع شده بود، به سوی عادی شدن می‌رود. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اوایل ماه جاری میلادی به هانوی رفت و گفت که دو کشور که زمانی دشمن هم بودند حالا شرکای مهمی برای یکدیگر تلقی می‌شوند.

این مذاکرات در حالی انجام می‌شود که واشنگتن چین را به تهدید و ارعاب ویتنام و سایر همسایگان که پکن با آنها در دریای چین جنوبی اختلافات آبی دارد، متهم می‌کند.

ماه گذشته میلادی، وزارت امور خارجه آمریکا فروش قطعات یدکی و تجهیزات جنگنده‌های اف-۱۶ به تایوان را تایید کرد که در حال ارتقای ناوگان جنگنده‌های خود است. دولت تایپه در ماه مه ۲۰۲۳ اعلام کرده بود که انتظار می‌رود ۶۶ فروند جنگنده جدید F-۱۶V که از ایالات متحده سفارش داده شده بود، تا سال ۲۰۲۶ وارد کشور شود.

چین ایجاد تنش در منطقه را رد و ایالات متحده را به داشتن “ذهنیت جنگ سرد” متهم کرده است. پکن همچنین قاطعانه با کمک نظامی خارجی به تایوان که آن را بخشی از قلمروی خود می‌داند، مخالف است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *