جولای 24, 2024


معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در بیست و چهارمین کنگره پژوهش و فناوری علوم پزشکی کشور، گفت: همگرایی دانشگاهیان و پژوهشگران یکی از راه‌های کارآمدسازی است.

به گزارش ایسنا، دکتر یونس پناهی در بیست و چهارمین کنگره پژوهش و فناوری دانشجویان علوم پزشکی کشور اظهار کرد: یکی از خواسته‌های حاکمیت از محققان دستیابی به مرجعیت علمی و ورود به عرصه سرآمدان علمی دنیا است. 

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در ادامه با بیان این که سازمان بهداشت جهانی علل ناکارآمدی نظام های سلامت را بررسی کرده و به ۱۰ عامل اصلی رسیدند، تصریح کرد: اولین نکته نیروی انسانی است؛ نبود نیروی انسانی توانمند و متخصص یکی از عوامل ناکارآمدی است. استفاده از داروهای با کیفیت پایین، تجویز غیرمنطقی دارو و داروهای با استاندارد پایین یا حتی تقلبی دیگر عوامل ناکارآمدی است. همین‌طور فساد و عدم رعایت اصول اخلاق است. کافی نبودن فضاهای بیمارستانی، کمبود تخت و … که خیلی به پژوهش مربوط نیست، هم در این فهرست دیده می‌شود.

دکتر پناهی با اشاره به اینکه برای کارآمدسازی نظام سلامت ابتدا باید تهدیدات نظام سلامت مانند مسائل مربوط به آب و هوا و اقلیم، اعتیاد، جمعیت، بیماری‌های نوظهور و بازپدید و غیره مدیریت شود، اظهار کرد: همگرایی دانشگاهیان و پژوهشگران یکی از راه‌های کارآمدسازی است. همگرایی یکی از اهداف مستتر در برگزاری تمامی این کنگره‌هاست.

وی یادآور شد: جایزه مصطفی(ص) که اخیرا در اصفهان برگزار شد، نشان داد چه بزرگان علم و دانش مسلمان و مؤمنی در دنیا فعال هستند و باید برای ایجاد همگرایی با این بزرگان جهت رسیدن به مرجعیت علمی ضروری تلاش کرد.

دکتر پناهی با تاکید بر اینکه یکی از اصول دستیابی به مرجعیت علمی از طریق همگرایی اجزا رخ می‌دهد، تصریح کرد: تولید فناوری و ترجمان فناوری و تولید دانش و کاربست دانش بخش‌های محوری این همگرایی است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه دیپلمات سیاسی وقتی برای مذاکره به کشور دیگر مراجعه می‌کند، منافع کشور را باید در اولویت خود قرار دهد، خاطرنشان کرد: هنگامی‌که از کشور محقق یا پژوهشگری در کشورهای دیگر حضور دارند، باید مانند یک دیپلمات رفتار و عمل کنند. وگرنه ایجاد ارتباطات صرف با کشورهای دیگر منجر به مرجعیت علمی نمی‌شود.

وی با اشاره به سه اصل، اظهار کرد: جریان‌سازی پژوهش و همتاپروری پژوهش و بهره‌وری با مشارکت و حضور محققان جوان و دانشجو می‌تواند منجر به افزایش بهره‌وری علمی در کشور شود.

دکتر پناهی گفت: در جشنواره بزرگ رازی که از بزرگترین رویدادهای کشور است، برای دانشجویان کمیته جداگانه‌ای ترتیب داده شد تا دانشجویان با محققان باسابقه و کارکشته وارد رقابت غیرعادلانه نشوند.

به نقل از روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، وی تصریح کرد: حمایت‌های  مستقیم و بدون واسطه در راستای تحقیقات مساله‌محور از طریق کمیته ویژه دانشجویی در مؤسسه «نیماد» در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *