ژوئن 25, 2024

امروز می‌خواهیم در مورد نحوه هدف گذاری برای لاغری صحبت کنیم. گاهی در زندگی برای خودمان هدفی را در نظر می‌گیریم که می خواهیم به آن برسیم ولی در حد رویا و آرزو باقی می‌ماند.  با خودمان فکر می‌کنیم رسیدن به تناسب اندام خیلی سخت است و در کنار مشکلات و گرفتاری‌های زندگی رسیدن به اندام مناسب غیر ممکن است.

اصلا یادتان نمی‌آید که از چه زمانی دچار اضافه وزن شدید و چندبار به حرف افراد غیرمتخصص رژیم، گوش کردید و  گرسنگی کشیدید و حتی اشتهای شما بیشتر هم شده است. اما نگران نباشید. کار نشد ندارد! در این مقاله به نحوه هدف گذاری درست برای کاهش وزن  می‌پردازیم تا ببینیم چگونه می‌توان با برنامه به کاهش وزن ادامه داد:

هدف گذاری برای لاغری یعنی چه؟

می‌دانید بدتر از نرسیدن به یک هدف چیست؟ این است که برای خود هدف‌گذاری کنید و به خاطر عدم تمرکز روی روند کار، به اهداف‌تان نرسیدید، چون تلاش کردن را متوقف کردید. اجازه ندهید یک چیز بسیار احمقانه و قابل تصحیح، باعث نرسیدن‌تان به هدف شود. کاهش وزن از آنچه فکرش را می‌کنید، با اهمیت‌تر است چون مستقیما روی سلامت شما تاثیر دارد:

  • اضافه وزن مشکلات بسیاری را از جمله دیابت و بیماری‌های قلبی برای بدن‌تان به همراه می‌آورد و سلامت مستقیما روی همه کارهایی که در زندگی انجام می‌دهید، تاثیر دارد.
  • ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت و بیماری‌های قلبی منجر به از دست دادن چیزهایی مانند بازی کردن با فرزندتان، رفتن به گردش و خیلی چیزهای دیگر می‌شود که دوست دارید.
هدف گذاری برای لاغری باید قابل دستیابی باشد تا بتوانید به آن برسید.

هدف گذاری برای لاغری باید قابل دستیابی باشد تا بتوانید به آن برسید.

هدفگذاری برای لاغر شدن یعنی اینکه اجازه ندهید زندگی تمرکزتان را از روی اهداف کاهش وزن‌تان منحرف کند و تاثیر منفی بگذارد. به جای تحت تاثیر قرار گرفتن، اهداف کاهش وز‌ن‌تان را مقابل چشم خود ببینید و نشان دهید رئیس کیست. به تمام کسانی که در موفقیت‌تان شک داشتند نشان دهید اشتباه می‌کردند و به شادترین ورژن خودتان تبدیل شوید. اما در ادامه می خواهیم به شما بگوییم چگونه می‌توانید روی اهداف خود متمرکز بمانید.

حتما بخوانید:
برای انگیزه لاغری باید خودتان را دوست داشته باشید

شکست در رژیم چه عواقبی به دنبال دارد؟

وقتی وزن بالا می‌رود از تلاش کردن هم ناامید می‌شوید و فرصتی برای برگشت به عقب نیست در نتیجه از لحاظ روحی بهم ریخته می‌شوید و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهید. در حقیقت رسیدن به تناسب اندام تنها رویا باقی می‌ماند.

با گذشت زمان متوجه خواهید شد دیگر انرژی قبلی را ندارید و هنگام راه رفتن به نفس نفس می‌افتید. دیگر مثل همیشه لباس‌های مورد علاقه تان را نمی خرید و باید منتظر باشید که فروشنده سایز لباس را داشته باشد گاهی اوقات هم خجالت می‌کشید که بگویید این لباس سایزتان نیست.

 

new-year-old-price

هدف خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

زمانی که برای رسیدن به تناسب اندام بر اساس هدف‌تان پیش بروید کم کم مشکلات بار سفر بسته و از شما دور می‌شوند. دیگر مجبور نیستید به دلیل پادرد، کبد چرب و ناراحتی قلبی دارو مصرف کنید و حتی در خواب احساس خفگی کنید بلکه با این برنامه ریزی کم کم پرانرژی‌تر از قبل می‌شوید. حس بهتری نسبت به خود پیدا می‌کنید و دیگر خبری از ناامیدی نیست. این امر مستلزم داشتن یک هدفگذاری اصولی و درست برای کاهش وزن است:

  • هدف‌تان قابل اندازه‌گیری باشد مثلا می‌خواهم به وزن ایده آلم برسم، پس برای دستیابی به آن بهتر است طبق نظر پزشک، در ماه 2 تا 4 کیلو وزن کم کنم.
  • هدف‌تان قابل دستیابی باشد؛ مثلا تصمیم دارید وزن‌تان را از 105کیلوگرم تا 95 کیلوگرم کاهش دهید. وقتی به این وزن رسیدید برای مرحله بعدی یعنی وزن پایه تلاش کنید. کم کم پیش بروید تا به هدف‌تان برسید.
  • هدف‌تان منطبق با توانایی‌هایتان باشد. مثلا خیلی وقت است که ورزش نکردید، پس یکباره وزنه‌ای سنگین را بلند نکنید چون آسیب زیادی به بدن وارد می‌کند.
  • برای هدف‌تان زمان تعیین کنید. مثلا با رعایت رژیم غذایی، هرماه از وزن اضافه شما کم شده است یا تا دو سال آینده به وزن ایده آل رسیده‌اید یا بدن‌تان خوش فرم و ورزشکاری شده است.
هدف گذاری درست برای کاهش وزن به معنای این است که مدت زمان مشخصی را برای رژیم گرفتن تعیین کنید.

هدف گذاری درست برای کاهش وزن به معنای این است که مدت زمان مشخصی را برای رژیم گرفتن تعیین کنید.

 دارن هاردی در کتاب اثر مرکب می‌گوید: اگر شما برای خودتان اهدافی تعیین کنید و هرروز گام‌های کوچکی در راه رسیدن به آن‌ها بردارید مطمئناً بعد از مدتی به آن‌ها می‌رسید.

و به یاد داشته باشید:

موفقیت با انجام کارهای زیاد به دست نمی‌آید؛ بلکه موفقیت حاصل انجام کارهای کمتر اما به صورت متمرکز و با کیفیت بالاست.

حال ببینیم برای هدفگذاری کاهش وزن دقیقا چه کنیم:

هدف ‌گذاری درست برای کاهش وزن چگونه انجام می‌شود؟

برای خودتان هدف‌های روزانه یا هفتگی مشخص کنید. برای مثال روزانه 30 دقیقه پیاده‌روی کنید یا هنگام گرسنگی به جای خوردن خوراکی‌های چرب، شیرین و پرکالری، یک عدد سیب یا هویج بخورید که کالری آنها صفر است. همچنین نکات زیر را نیز حتما در نظر بگیرید:

پیشرفت‌تان را دنبال کنید

دنبال کردن روند پیش رفت، شاید یکی از مهم‌ترین کارهایی باشد که برای متمرکز ماندن روی روند کاهش وزن‌تان باید انجام دهید. برای پیگیری مقدار پیشرفت خود، خلاقیت زیادی به خرج دهید هر چند که ممکن است بیشتر ما میل داشته باشیم این کار را با عکس گرفتن انجام دهیم.

نگاه کردن به تفاوت بین عکس‌های قدیم و جدید، باعث انگیزه فوق العاده‌ای می‌شود. این کار کمک‌تان می‌کند به یاد بیاورید چه مسیری را آمده‌اید و تلاش‌هایتان نتیجه‌بخش بوده است. بنابراین دوباره این تلاش‌ها را ادامه می‌دهید تا بهتر و بهتر شوید.

در هدف گذاری برای لاغری میزان پیشرفت خود را دنبال کنید تا به شما انگیزه بدهد.

در هدف گذاری برای لاغری میزان پیشرفت خود را دنبال کنید تا به شما انگیزه بدهد.

اهداف‌تان را بنویسید

به قرار دادن اهدافی فکر کنید که می‌دانید به آنها خواهید رسید تا اعتماد بنفس‌تان تقویت شود اما بیشتر آنها واقعا چالش‌برانگیز باشند تا وقتی به آن‌ها می‌رسید بیشتر به خود افتخار کنید:

  • این اهداف را جایی یادداشت کنید تا دیده شوند.
  • زمانی که به آن ها دست یافتید، لیست را چک کنید و جلوی آنچه بدست آورده‌اید یک تیک بزنید.

وقتی چنین لیستی را چک می‌کنید و می‌بینید به برخی از اهداف رسیده‌اید احساس قدرت می‌کنید. همچنین می‌توانید:

  • اهداف را روی یک کاغذ بنویسید و هرجا می روید همراه خودتان ببرید، مثلا آن‌ها را درون کیف پول خود بگذارید. با این کار پیوسته به یاد اهداف خود خواهید افتاد و در نتیجه تلاش‌تان را ادامه می دهید تا به آن‌ها برسید. وقتی به خرید می‌روید و زمانی که می خواهید غذا بخورید نیز، دقیقا همین کار را تکرار کنید.

روی سلامت‌تان تمرکز کنید، نه ترازو

افراد معمولا در مسیر کاهش وزن خود، روی اعداد ترازو تمرکز می‌کنند. این کار نه تنها روشی غلط برای دنبال کردن پیشرفت است، بلکه پیشرفت را کند نیز می‌کند. همین‌طور که به ورزش کردن ادامه می‌دهید، ساخت و افزایش عضلات نیز ادامه پیدا می‌کند.

از آنجا که عضله سنگین است، اضافه کردن آن باعث افزایش وزن می‌شود. این نوع افزایش وزن بسیار خوب است، چون به تناسب اندام‌تان کمک می کند. اگر عضله به دست بیاورید چربی از دست خواهید داد که باعث می‌شود احساس و ظاهری بهتر داشته باشید.

ترازو راهی برای اندازه‌گیری وزن، نه سلامت است، بنابراین نباید زیاد به آن توجه کنید. به جای یک سری اعداد روی ترازو، ببینید چه حسی دارید. اگر سبک‌تر، پر انرژی‌تر و شادتر از گذشته‌اید راه را درست آمده‌اید.

رژیم گروهی راهکار خوبی است!

گاهی تمرکز گروهی بر روی یک هدف مهم و بزرگ، روش قوی‌تری برای ادامه دادن است. در رژیم گروهی شما به همراه افرادی مانند خودتان که دچار اضافه وزن هستند، وزن خود را کاهش می‌دهید، با هم رقابت می‌کنید، به هم انگیزه می‌دهید و از تجربیات و راهکارهای یکدیگر بهره‌مند می‌شوید.

البته در رژیم لیگ لاغری دکتر کرمانی که یک رژیم کاهش وزن گروهی است، تمام افراد، عضو یک گروه تلگرامی می‌شوند تا در مدت زمان مشخص شده(60 روز)، زیر نظر کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی، اضافه وزن خود را کم کنند.

همچنین برنامه غذایی در این مدت به صورت روزمنو ارائه می‌شود و قدرت انتخاب بین مواد غذایی را خواهید داشت. به علاوه هیچ وعده غذایی از برنامه روزانه شما حدف نخواهد شد و به دلیل تنوع میان‌وعده‌ها در این رژیم، احساس گرسنگی نخواهید داشت. چند نفر از رکودداران کاهش وزن دکتر کرمانی نیز در گروه حضور دارند تا برای شما از تجربیات‌شان بگویند.

طی این 60 روز، حدود 6 تا 8 کیلوگرم کم خواهید کرد بدون آنکه به بدن‌تان فشار بیاید و دچار مشکل شوید.

برای عضویت در رژیم لیگ لاغری دکتر کرمانی از 3 الی 10 خرداد ماه امکان ثببت‌نام خواهید داشت تا کارشناسان به اندام دکتر کرمانی شما و دوستان‌تان را وارد گروه تلگرامی دکتر کرمانی کنند.

در هدف گذاری برای لاغری رژیم گروهی قدرت و انگیزه شما را برای ادامه مسیر دوچندان می‌کند.

در هدف گذاری برای لاغری رژیم گروهی قدرت و انگیزه شما را برای ادامه مسیر دوچندان می‌کند.

ورزش خود را دنبال کنید

دنبال کردن ورزشی که انجام می‌دهید مهم است – در یک دفترچه یادداشتش کنید یا در یک اپلیکیشن روی گوشی تان این کار را بکنید. مهم نیست چگونه دنبالش می‌کنید، چیزی که اهمیت دارد دنبال کردن است. انجام این کار نه تنها باعث می‌شود دستاوردهای خود را تشخیص دهید، بلکه متوجه ضعف‌ها نیز می‌شوید. بنابراین اهداف خود را روی بهبود بخشیدن به ضعف‌ها متمرکز کنید.

یکی از مزایای دنبال کردن ورزش این است که متوجه می‌شوید چه مقدار کالری سوزانده‌اید و می‌توانید آن را با برنامه غذایی‌تان تنظیم کنید. این کار باز هم تمرکزتان را روی رسیدن به آن هدف نهایی بیشتر می‌کند. نباید خود را از غذاهایی که بدن‌تان به آن ها نیاز دارد محروم کنید. فقط مطمئن شوید کالری‌هایی که دریافت می کنید، از نوع سالم باشند.

آنچه از مقاله هدف گذاری برای لاغری آموختیم:

خواندیم که هدف گذاری برای لاغری به چند عامل مهم بستگی دارد که باید قبل از ورود به مسیر کاهش وزن، با آنها آشنا شوید. اولین قدم این است که اهداف را بر اساس واقعیت در نظر بگیرید. مثلا  اینکه بخواهید 2 ماهه 20 کیلو کم کنید غیر ممکن است و ناامید می شوید. حتی خود را هم سرزنش می‌کنید. دوم اینکه درباره اهداف تان فکر کنید و آنها را بنویسید. با خودتان رو راست باشید و صحبت کنید.

هیچ کس از اضافه وزن و اندام نامناسب راضی نیست اما حقیقت این است که تا اراده، انگیزه قوی و برنامه‌ریزی هوشمندانه نداشته باشید به هدف اصلی خود نمی‌رسید. همانطور که تناسب اندام از بعد روانی و احساسی در ما اثر می‌گذارد، داشتن هدف گذاری درست برای کاهش وزن نیز سبب افزایش اعتماد به نفس و ادامه دادن مسیر می‌شود.

4.8/5 – (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *