جولای 20, 2024

ایسنا/خراسان رضوی موقوفه عبدالله رضوی از بزرگترین موقوفات خراسان رضوی است که ۶۰ سال پیش توسط میرزای ناظر با نیت درمانی، رسیدگی به ایتام و اقامه عزای امام حسین(ع) در روز عاشورا به ثبت رسید.

واقف خیراندیش مرحوم عبدالله رضوی میرزای ناظر در سال ۱۲۷۵ در شهر مشهد متولد می‌شود و بعد از اتمام دوران تحصیلات اولیه در سال ۱۳۱۵ جهت کسب تحصیل به کشور  آلمان عزیمت کرده و در یکی از رشته‌های کشاورزی موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد شده و به ایران بازمی‌گردد.

واقف فردی حاذق، باهوش، علاقمند به آبادانی و کشاورزی بوده است. پدر بزرگوار مرحوم سال‌ها ناظر آستان قدس بوده و بعد از فوت پدر ایشان به این سمت منصوب می‌شود، در دوران حیاتش موفقیت‌های خوبی کسب کرده و نسبت به زیرساخت‌های مورد نیاز موقوفات اقدامات موثری که عموما بخش تامین و فراهم کردن آب جهت توسعه کشاورزی و زراعت مانند حفر قنوات و چاه بود انجام داده است.

میرزای ناظر در ابعاد ثبتی و حقوقی و حفظ موقوفات نیز تدابیر کارسازی به عمل آورده است و با توجه به استعداد و علاقه شدید وی به باغداری نسبت به کاشت انواع و اقسام گونه های درخت، جدیت تمام داشته است. سرانجام در سال ۱۳۶۶ پس از عمری تلاش و کوشش دار فانی را وداع گفته و به لقاء الله پیوسته و پیکرش در مقبره خانوادگی واقع در مزرعه سوران به خاک سپرده شده است. اکنون پس از گذشت حدود ۶۰ سال از وقف این موقوفه شاهد برکات زیادی در امور درمانی و سایر امور خیریه هستیم.

نگاهی به برکات ۶۰ ساله یک وقف

هاشم یوسفی، مدیر مجتمع موقوفه عبدالله رضوی، امروز ۱۷ مهرماه، در جریان بازدید از این موقوفه، اظهار کرد: عبدالله رضوی میرزای ناظر در سال ۱۲۷۵ در مشهد متولد شد و در سال ۱۳۶۶ وفات یافت این واقف خیراندیش وقفیات زیادی از خود برجای گذاشته اشت که شامل ۲۴ رقبه در شهرهای مشهد، طرقبه شاندیر، بندر انزلی و تهران و  عمده وقف آن مرحوم به تعداد ۱۸ هزار رقبه در طرقبه شاندیز است.

وی افزود: مرحوم میرزای ناظر در سال ۱۳۴۳ طبق وقف‌ نامه حدود ۶ هزار هکتار زمین وقف عام در حوزه‌ های مزبور  و از این طریق اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم داشته است.

یوسفی ابراز کرد: وی مزرعه سوران به طول ۴ کیلومتر را که وسعت فعلی آن ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار است و قبلا تا ۶ هزار هکتار نیز قید شده است در سال ۱۳۴۳ وقف می‌کند که این موقوفه ۴ رشته قنات دارد.

مدیر مجتمع موقوفه عبدالله رضوی گفت: در وقف‌نامه میرزای ناظر آمده است که همه درآمدهای موقوفه را استحصال کنید، درآمد آن ابتدا برای حفظ خود موقوفه صرف شود و در ادامه درآمد باقیمانده ۱۰ قسمت می‌شود۴ قسمت آن صرف امور درمانی، ۳ قسمت آن برای نگهداری ایتام، یک قسمت  آن برای اقامه عزا در روز عاشورا و اطعام عزاداران و ۲ قسمت آن سهم متولی است.

یوسفی اظهار کرد: در روز عاشورا بر اساس نیت واقف مراسم عزاداری در این مکان برگزار و همه عزاداران اطعام می‌شوند که در سال جاری حدود ۸۰۰۰ پرس غذا طبخ و بین عزاداران توزیع شد.

وی اضافه کرد: عبدالله رضوی هنگامی که در قید حیات بوده است درمانگاه و تیپ خانه بهداشت را در سال ۱۳۶۴ افتتاح کرده است، در حال حاضر این درمانگاه دارای داروخانه است و روزانه تا ۱۶۰ نفر مراجعه کننده دارد با حدود ۷ هزار پرونده از روستاهای این منطقه در درمانگاه وجود دارد که قبلا به صورت رایگان بود اما اکنون مبلغی اندک پول دریافت می‌شود که برای توسعه درمانگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

یوسفی در خصوص دارالایتام میرزای ناظر گفت: ۳ بخش از ۱۰ بخش بر اساس نیت واقف برای ایتام وقف شده که این دارالایتام با تاسیس آموزشگاه در سال ۱۳۷۴ به یک فضای آموزشی تبدیل شده است و پذیرش در این آموزشگاه  فقط از افرادی است که از نعمت پدر محروم  هستند و تاکنون موفقیت های بسیار خوبی توسط دانش آموزان کسب شده است.

نگاهی به برکات ۶۰ ساله یک وقف

مدیر مجتمع موقوفه عبدالله رضوی بیان کرد: در این مدرسه با نظام آموزشی آموزش پرورش و انتخاب نیروهای زبده از جمله مشاور در مسائل پرورشی با توجه به اینکه شبانه روزی است مهارت‌های زندگی و تعامل سازنده را می آموزند.

وی گفت: آموزش یکی از فنون و حرفه آموزی از دیگر فعالیت‌های این مدرسه است که اگر به هر دلیل از طریق تحصیل نتوانند شغل مناسبی پیدا کنند بتوانند بر اساس حرفه ای که آموزش دیده اند به بازار کار ورود کنند و آینده خود را تضمین کنند.

یوسفی ادامه داد:. این مدرسه با امکانات بسیار مناسب در سطح کشوری نیز برجسته است و در سال ۱۳۹۳، نشان تعالی مدیریت کیفیت مدار را دریافت کرده است و ظرفیت پذیرش ۱۲۰ تا ۱۵۰ دانش آموز را دارد.

مدیر مجتمع موقوفه میرزای ناظر با تاکید بر اینکه در این مدرسه سعی بر پرورش دانش آموزان است نه صرفاً آموزش دروس گفت: عقیده ما این است که این مدرسه باید چمران پرور باشد و می‌شود. کادر مدرسه همگی جوان، نخبه و از بهترین‌ها هستند که هم در مسائل اعتقادی و پرورشی و هم در مسائل آموزشی و علمی ید طولایی دارند.

یوسفی ادامه داد: فعالیت‌های دیگر در این موقوفه شامل کشاورزی، باغداری و زراعت، پرورش ماهی، تولید برق در نیروگاه خورشیدی، دامداری و کارهای متفرقه دیگری چون گلابگیری است.

وی تصریح کرد: از سال ۹۱ به بحث شیلات ورود کردیم و در حال حاضر سالانه بین ۴۰ تا ۵۰ تن ماهی قزل‌آلا برداشت می‌کنیم و از فضولات ماهی برای فرآوری باغ و زراعت استفاده می‌کنیم.

یوسفی اضافه کرد: یکی از مهمترین ضرورت‌های پرورش ماهی قزل‌آلا تامین بچه ماهی با کیفیت و به اندازه کافی در زمان مورد نظر است. تهیه بچه ماهی از مراکز تکثیر از مشکلات مهم پرورش‌دهندگان به خصوص در مزارع خرد است. به عنوان مثال می‌توان به دوری مسافت، پراکندگی واحدهای خرد، هزینه های حمل و استرس وارده به بچه ماهیان در زمان حمل اشاره کرد. با این شرایط نیاز بود در این مجتمع سالن حد واسط ماهی قزل آلا احداشود. این سالن در ابعاد ۱۴ در ۳۶ متر و دارای ۴.۵ متر ارتفاع است که به زودی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

وی در مورد نیروگاه خورشیدی گفت: ۹ نیروگاه خورشیدی با ۸۰۰ کیلوات در موقوفه عبدالله رضوی وجود دارد که با فروش برق برای موقوفه درآمد کسب می‌شود.

مدیر مجتمع موقوفه عبدالله رضوی در خصوص پرورش دام در موقوفه افزود: در سال ۹۸ تعداد ۴۰۰ راس دام خریداری کردیم و الان حدود ۱۴۰۰ راس گوسفند داشتی و مولد داریم.

یوسفی گفت: واقف این مجموعه با ذوق و علاقه‌ای که به آبادانی کشور داشته و تجربه‌ای که از سال‌ها نظارت بر آستان قدس اندوخته بود، اتفاقات ویژه‌ای رقم زده است. از جمله احداث ۴ رشته قنات و ایجاد فضای سبز و درختکاری در منطقه. در این موقوفه ۶۰ هکتار باغ میوه و ۸۰ هکتار زمین زراعی وجود دارد که برای مثال سالانه ۱۶۰۰ تن ذرت از آن برداشت می‌شود. 

یوسفی تاکید کرد: با تلاش‌های صورت گرفته ، اتفاقات بسیار روشنی رقم خورده و بارها دست معجزه خداوند را در امور مختلف دیده‌ایم. امیدواریم این سفره‌ای که پهن شده و جمع کثیری از آن بهره‌مند هستند،  روز به روز گسترده‌تر شود.

نگاهی به برکات ۶۰ ساله یک وقف

گردش مالی موقوفه عبدالله رضوی تا پایان سال ۸۵ میلیارد تومان تعیین شده است

ذبیح‌الله ابراهیمی، رئیس موقوفات میرزای ناظر با اشاره به اینکه گردش مالی مجموعه در سال گذشته ۲۸ میلیارد تومان بوده گفت: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۴۵ میلیارد تومان بوده است. برنامه‌ای که از طرف اداره کل تا پایان سال تعیین شده ۸۵ میلیارد تومان است.

وی در ادامه اظهار کرد: از ۳۵۰۰ هکتار موقوفه عبدالله رضوی حدود ۴۰۰ هکتار آن فاقد سند اجاره است و در حال پیگیری هستیم تا روز به روز بر تعداد رقبه‌ها افزوده شود.

ابراهیمی در خصوص گردش مالی موقوفه اظهار کرد: گردش مالی مجموعه موقوفات میرزای ناظر در سال گذشته ۲۸ میلیارد تومان و از ابتدای سال‌جاری تاکنون بیش از ۴۵ میلیارد تومان بوده است. 

وی اضافه کرد: برنامه‌ای که برای گردش مالی موقوفه از طرف اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تا پایان سال تعیین شده ۸۵ میلیارد تومان است.

ابراهیمی ادامه داد: تلاش ما بر این است تا عرصه‌های تولید را کامل کنیم. در حوزه آبیاری با توجه به مشکلات کم آبی که به زودی جنگ آب را شاهد خواهیم بود مزارع و باغات، در تمام موقوفه از سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده می‌شود چرا که علی رغم وجود ۴ رشته قنات، به واسطه وسعت زمین، سطح آب کم شده است. 

رئیس موقوفات میرزای ناظر گفت: علاوه بر این نیز بخشی از آب مشهد از دشت سوران تأمین می‌شود و بالغ بر ۱۵۰ حلقه چاه در این منطقه حفر شده است. ضمن اینکه استخر تازه تأسیس مجموعه با ظرفیت ۳۲۷ هزار مترمکعب باغات و مزارع را از خشکسالی نجات داده است.

نگاهی به برکات ۶۰ ساله یک وقف

در ادامه مهدی رحیمی، مدیر  امور مالی و درمانگاه موقوفه میرزای ناظر بیان کرد: در این موقوفه ما دو هدف بهره‌وری و کمک به تولید و اشتغال را دنبال می‌کنیم که به خوبی محقق شده و رو به پیشرفت است.

وی با بیان اینکه موقوفه میرزای ناظر در اشتغالزایی پیشرو است، ادامه داد: در یک سال گذشته ۱۵۰ تن انواع میوه، ۵۰ تن گوشت قرمز و سفید و ۱۶۷۰ تن محصولات زراعی تولید شده و برای ۳۸ هزار و ۷۰۰ نفر روز اشتغال ایجاد شده است. به طور میانگین نیز در طول سال روزانه صد نفر به طور مستقیم در موقوفه مشغول به کار هستند. 

مدیر  امور مالی و درمانگاه موقوفه میرزای ناظر با اشاره به اینکه ۱۲ نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ۸۰۰ کیلووات تأسیس شده است اظهار کرد: در بحث انرژی خورشیدی نیز ۱۳۷۱ کیلووات تولید و تزریق به شبکه برق در یکسال گذشته اتفاق افتاده است. 

وی در خصوص معرفی درمانگاه این موقوفه بیان کرد: در این درمانگاه ۴ پزشک، ۴ دندانپزشک و تعدادی پرستار در دو شیفت مشغول به کار هستند. همچنین داروخانه مجموعه نیز به تازگی تأسیس شده و فعال است.

رحیمی در خصوص جزئیات بیان کرد: حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر تحت پوشش هستند و واحد مددکاری ما فعال است. ما از روستاها و شهرهای اطراف هم مراجعه کننده داریم و این درمانگاه جزو معدود مراکزی است که خدمات و داروها را رایگان در اختیار بیمار می‌گذارد.

مدیر  امور مالی و درمانگاه موقوفه میرزای ناظر گفت: بخش دندانپزشکی مرکز در سال جاری با تجهیزات جدید مجهز شده و در طول یکسال گذشته حدود ۶۲ هزار نفر از خدمات درمانی این مرکز بهره‌مند شدند که اغلب بهصورت رایگان و خیریه بوده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *