جولای 22, 2024


معاون علمی رئیس‌جمهوری در رویداد فن‌بازار و نمایشگاه ازدیاد درختان میوه با تاکید بر نقش راهبردی دانشگاه در تکامل زنجیره‌های ارزش غذا و کشاورزی، گفت: موضوع درختان مثمر و کشاورزی مدرن با آموزش، فناوری و نوآوری از پراهمیت‌ترین‌ها موضوعات در کشور محسوب می‌شود. امنیت دفاعی و سلامت در کشور وجود دارد و امنیت غذا و امنیت اجتماعی باید مورد اهتمام ویژه‌ای قرار گیرد. اگر این چهار امنیت به صورت ویژه‌ای شکل بگیرد، اقتصاد مقاومتی در کشور شکل خواهد گرفت که بستر را برای اقدامات بعدی فراهم می‌کند.

به گزارش ایسنا، روح‌الله دهقانی‌ فیروز آبادی در آیین افتتاحیه رویداد «فن‌بازار و نمایشگاه ازدیاد درختان میوه» که با حضور محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه آزاد در دوره مدیریت جدید دچار تحول پارادایمی شده است. این که دانشگاه آزاد، به سوی دانشگاهی که کارآفرینی می‌کند و فناوری را توسعه می‌دهد در حرکت است، نشان‌دهنده پویایی این دانشگاه است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، برخورداری دانشگاه آزاد اسلامی از اعضای هیئت علمی آشنا به زیست‌بوم صنعت و بازار را یکی از ویژگی‌های مهم این دانشگاه دانست و افزود: اولین ویژگی دانشگاه برخوردار بودن از استادان و دانشجویانی است که به مسایل اقتصاد دانش‌پایه می‌اندیشند و از همین حیث به مسایل توسعه فناوری علاقه‌مندتر هستند. استادان دانشگاه آزاد عموماً صاحبان کسب و کارهایی بوده‌اند که ارتباطاتی قوی با صنعت داشته و علاقه‌مند هستند که در فضای دانشگاه حضور داشته باشند. این مزیت اصلی دانشگاه آزاد، یعنی برخورداری از نیروی انسانی دارای توانمندی علمی و آشنا به کسب و کار.

وی با بیان این‌که تصور نمی‌کنم دانشگاهی را در خاورمیانه داشته باشیم که تا این حد از گستردگی و تنوع زیرساختی برخوردار باشد، ادامه داد: در هر گستره جغرافیایی که در نظر بگیریم، دانشگاه آزاد اسلامی از توانمندی زیرساختی برخوردار است. زیرساخت‌های عظیم دانشگاه آزاد که در خاورمیانه هیچ دانشگاهی به این میزان زیرساخت ندارد، فضای فیزیکی، زمین، املاک، زمین‌های کشاورزی و گستره جغرافیایی این دانشگاه فرصتی بی‌نظیر است و در واقع این امر منجر به ایجاد شبکه‌ای گسترده از امکانات و دستاوردها می‌شود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری عنوان کرد: موضوع درختان مثمر و کشاورزی مدرن با آموزش، فناوری و نوآوری از پراهمیت‌ترین‌ها موضوعات در کشور محسوب می‌شود. امنیت دفاعی و سلامت در کشور وجود دارد و امنیت غذا و امنیت اجتماعی باید مورد اهتمام ویژه‌ای قرار گیرد. اگر این چهار امنیت به صورت ویژه‌ای شکل بگیرد، اقتصاد مقاومتی در کشور شکل خواهد گرفت که بستر را برای اقدامات بعدی فراهم می‌کند.

وی تصریح کرد: مهم‌تر از اتفاقات بزرگ شکل‌گیری جریان‌های خوب است. اتفاقات بزرگ ممکن است زمان‌بر باشند اما جریان‌های بزرگ است که می‌توانند تحول بنیادین را شکل دهند و باقیات صالحات را به دنبال داشته باشند.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، افتتاحیه نخستین رویداد فن‌بازار و نمایشگاه ازدیاد درختان میوه با حضور محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، عبدالله قاسمی پیربلوطی دبیر علمی رویداد و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر قدس، اسماعیل اسلامی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت، محمدمهدی برومندی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی و جمعی از مسئولان برگزار شد.

در حاشیه این مراسم نیز تفاهم‍نامه همکاری میان معاونت تحقیقات فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد و معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی به امضا رسید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *