جولای 25, 2024

احتمالا فکر می‌کنید ابتلا به یبوست و مشکلات گوارشی در هنگام روزه‌داری امری طبیعی است، اما به‌هیچ‌وجه این‌گونه نیست!

معده درد در ماه رمضان

در ماه مبارک رمضان، برخی افراد دچار مشکلاتی در معده مانند نفخ، آروغ زدن، بدهضمی و ری فلاکس اسید می‌شوند. این مشکلات فقط برای کسانی ایجاد نمی‌شود که از قبل مشکلات گوارشی دارند، بلکه افرادی که هرگز مشکلات گوارشی نداشته‌اند نیز ممکن است دچار شوند و دلیل آن نیز عادت‌های غذایی طی ساعت‌هایی است که افراد روزه نیستند. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید تا با روش‌های رفع معده درد در ماه رمضان آشنا شوید.

وعده های غذایی

پرخوری نکنید

وقتی غذای زیادی در معده‌تان دارید، فشار داخل معده بسیار زیاد شده و باعث می‌شود اسید معده به سمت بالا و مری آمده و سوزش سر دل ایجاد کند. پری معده منجر به درد و ناراحتی می‌شود.

آهسته غذا خوردن

آهسته و با تمرکز غذا بخورید

آهسته غذا خوردن نه‌تنها برای گوارش مفید است بلکه کمک می‌کند کمتر بخورید. یادتان باشد ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا معده پیام سیری را به مغزتان ارسال کند.

پرخوری و معده درد در ماه رمضان

غذای چرب و پر ادویه و سرخ‌شده کمتر بخورید

چربی، سرعت گوارش و هضم غذا را کم می‌کند و می‌‌تواند سبب ری‌فلاکس شود. غذاهای تند و ادویه‌دار می‌توانند موجب معده درد شوند.

معده درد در ماه رمضان ، پیاده روی

بعد از افطار پیاده‌روی کنید

اگر بعد از صرف افطار پیاده‌روی نکنید، احتمال اینکه به سوزش معده یا ری‌فلاکس دچار شوید زیاد است؛ بنابراین بعد از افطار به یک پیاده‌روی کوتاه بروید.

با این راهکارها از یبوست پیشگیری کنید

یبوست یکی از معمول‌ترین مشکلات گوارشی طی روزه‌داری است. شما باید به مصرف فیبر و آب در ماه رمضان بیشتر توجه کنید. فیبر را از غذاهای طبیعی مانند میوه‌ها و سبزی‌ها و نان و غلات کامل دریافت کنید. ضمنا به‌اندازه کافی آب بنوشید تا این میزان فیبر بیشتری که مصرف می‌کنید، نتیجه را معکوس نکند و دچار یبوست نشوید.

تیره شدن ادرار یا کم ادرار شدن

هرچند این مسئله یک مشکل گوارشی نیست اما یک عملکرد بدنی است که طی ماه رمضان و روزه‌داری بسیار رایج است. اغلب، افراد فکر می‌کنند طبیعی است طی روز ادرار نکنند یا ادرارشان تیره باشد اما درواقع این علامت خوبی نیست. چه تیرگی ادرار و چه ادرار نکردن طی روز اغلب علامت دهیدراته شدن بدن است.

در مصرف خرما زیاده‌روی نکنید

خرما یکی از خوراکی‌های مرسوم در ماه رمضان است که اغلب هم در سحری و هم در افطاری وجود دارد. باید بدانید خرما کربوهیدراتی به نام فروکتان نیز دارد که در روده تخمیر شده و گاز ایجاد می‌کند. پس در مصرف خرما زیاده‌روی نکنید.

رفع معده درد در ماه رمضان

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب ماست و خیار را فقط با این سبزی بخورید! را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *