ژوئن 16, 2024


ایسنا/خراسان رضوی فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه این ماموریت ابهامات زیادی را برای دشمن ایجاد کرده است، گفت: دشمن هنوز نمی‌داند ما چگونه سوخت ناوشکن دنا و غذای همرزمان‌مان را تامین می‌کردیم.

دریادار شهرام ایرانی امروز در سخنرانی پیش از  خطبه نماز جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی، با اشاره به ماموریت موفقیت‌آمیز ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، اظهار کرد: نیروی دریایی ارتش توانست برای اولین بار در تاریخ کشور، با بهره‌گیری از توانمندی‌های داخلی و با اذن رهبر انقلاب، یک ماموریت بسیار پیچیده و شگفت‌انگیز را اجرا کند. ما برای اینکه بتوانیم فرمان رهبر را عملیاتی کنیم، یک سال کار علمی انجام دادیم و تمام بخش‌ها پای کار آمدند، زیرا می‌خواستیم مانند همیشه پرچم مردم، نظام و انقلاب را در عرصه جهانی به نمایش بگذاریم.

وی افزود: ناوگروه ۸۶ در مهرماه حرکت را آغاز کرد. شرایط آن زمان را همه به خاطر دارید که دشمن با توطئه‌آفرینی می‌خواست چه بکند، اما جوانان این کشور در حال برنامه‌ریزی برای رقم زدن یک افتخار بودند تا توطئه‌های دشمن را نقش بر آب کنند و پیام ملت ایران مبنی بر اینکه این مردم از توطئه و تحریم هراس ندارند را به جهان برسانند

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه ما بر اساس فرهنگ جهاد و هجرت این ماموریت را در دستور کار قرار دادیم‌، عنوان کرد: تمام کسانی که بر دریا مسلط بودند، برای ما دلیل می‌آوردند که ناوشکن دنا نمی‌تواند با وزن سبک خود از اقیانوس‌های آرام و اطلس عبور کند، اما با توان جوانان ایران و استفاده از ظرفیت‌ دانش‌بنیان‌ها، معبرها را باز کردیم و دنا در قالب ناوگروه ۸۶، تمام طوفان‌ها را پشت سر گذاشت. دنا در طوفان هایی قرار گرفت که در همان زمان باعث غرق شدن ناوهای کشورهای مدعی شده بود، اما ناوشکن تمام ایرانی دنا، به برکت ولایت، خون شهدا و اهل بیت توانست با اقتدار از این طوفان‌ها عبور کند.

ایرانی بیان کرد: ما در این ماموریت برای اولین بار در قاره آمریکا حضور پیدا کردیم و فرهنگ ایرانی و اسلامی را نشان دادیم. همرزمان ما وقتی در برزیل پیاده شدند، روی عرشه پرواز نماز جماعت برگزار کردند. ما قرار بود حداکثر ۳ روز در برزیل اقامت داشته بشیم، اما درخواست کردند و ما ۷ روز ماندیم و در پایان، مقامات سیاسی و نظامی این کشور ما را با بغض بدرقه کردند و گفتند ما تا کنون چنین سربازان دریایی را ندیده بودیم، نیروی مسلح ایران چگونه چنین سربازانی را تربیت می‌کند.

وی با بیان اینکه در این ماموریت میانگین سنی همرزمان ما زیر ۳۰ سال بود که ۲۵ درصد آنان دهه هشتادی بودند، ادامه داد: ما بیشترین عرض اقیانوس‌ها را در خشن‌ترین شرایط طی کردیم. الویت ما احترام به جامعه بشری بود و تمام قوانین را رعایت می‌کردیم. دشمن تلاش بسیاری برای انجام شیطنت علیه ناوگروه ۸۶ می‌کرد، اما پرچم بالای ما، سیلی به گوش دشمن می‌نواخت.

فرمانده نیروی دریایی ارتش اضافه کرد: ما در مسیر و در اقیانوس آرام، از کشورهایی که ادعا داشتند، درخواست کردیم رزمایش مرکب با آنان برگزار کنیم تا اقتدار کشورمان را نشان دهیم، اما همه جا زدند. ما در این ماموریت، غیرت ایرانی را به همه نشان دادیم.

ایرانی با بیان اینکه این ماموریت نه تنها هدیه‌ای به مردم خودمان، بلکه هدیه به تمام مردم‌ منطقه و جهان بود، گفت: امروز افتخار جمهوری اسلامی این است که امنیت دریایی را نه تنها در محدوده آب‌های سرزمینی خودش، بلکه در عمق آب‌های بین‌المللی برقرار کرده است. سربازان ما عمق استراتژیک نظام و مرزهای دریایی کشور را هزاران کیلومتر گسترش داده‌اند و تمام این‌ها با اقتدار و با اتکا به توانمندی‌های داخلی محقق شده است.

وی با تاکید بر اینکه دنا یک ناوشکن تمام ایرانی است، افزود: ما برای اثبات اینکه همه وسایل لازم برای ساخت ناوشکن دنا در ایران تولید شده است، در یکی از کشورها درخواست یک قطعه کردیم و گفتند چنین چیزی در دنیا وجود ندارد. در این هنگام ما با افتخار بیان کردیم که کشورمان در حال تولید این قطعه است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه ما در تمام حوزه‌های فرهنگی، نظامی، علمی و سیاست خارجی پرچم نظام را بالا نگه داشته‌ایم، اظهار کرد: ما در این ماموریت فرهنگ تمام کشورها را مد نظر داشتیم، اما فرهنگ خودمان در الویت بود و می خواستیم حتما پیام صلح‌طلبی مردم کشورمان را به تمام دنیا برسانیم. ما نشان دادیم که ایرانیان انزواطلب نیستند و تحریم‌ناپذیر اند و مثلث تهدید، تحریم و توطئه را نابوده کرده‌اند.

ایرانی با بیان اینکه ما در تمام صحنه‌های بین‌المللی، تمدن‌آفرینی را مد نظر قرار دادیم، عنوان کرد: ما در این ماموریت از ۲۹ استان هم‌رزم داشتیم و تعداد قابل توجهی هم خراسانی بودند. ما از رهبر انقلاب و مردم که همرزمان ما را دعا می‌کردند، سپاسگزاریم.

وی با بیان اینکه این ماموریت ابهامات زیادی را برای دشمن ایجاد کرده است، ادامه داد: دشمن هنوز نمی‌داند ما چگونه سوخت ناوشکن دنا و غذای همرزمان‌مان را تامین می‌کردیم. این‌ها در نتیجه علم دانشمندان ماست و خصوصا این دانشمندان خراسانی بودند که علم خود را در اختیار ما قرار دادند و ما توانستیم در  طی این سفر مواد غذایی لازم را نگهداری کنیم و هر روز نان داغ برای همرزمان طبخ می‌شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش اضافه کرد: دشمن ابهام دارد که همراه این ناوگروه چه تجهیزات زیرسطحی وجود داشته است. دشمن هراس دارد که اگر ایرانیان توانسته‌اند چنین کار بزرگی را انجام دهند، پس هر دستور دیگری را هم می‌توانند اجرا کنند و بیمناک اند که روزی ما در بیخ گوش‌شان حضور یابیم. این‌ها از برکات وجود ولی فقیه در کشور ماست و دشمنان به زودی در برابر ایشان سر تعظیم فرود خواهند آورد.

ایرانی بیان کرد: امیدواریم با دعای خیر مردم، با انجام ماموریت‌های بلند و طولانی، همین طور آینده‌نگرانه مسیر را ادامه دهیم. در نتیجه ایستادگی‌های مردم و جوانان این کشور، امروز حوزه نفوذ منطقه‌ای ما گسترش یافته و به برکت نظام‌ جمهوری اسلامی، حمایت‌های مردمی و تلاش جوانان، حضور ما تقویت و اقتدار ما روزافزون خواهد شد.

وی افزود: امروز دوست و دشمن اذعان می‌کنند که ایرانیان همواره در طول تاریخ افتخارآفرین اند. جوانان ما نه فقط در دریا، بلکه در تمام حوزه‌ها باعث افتخار اند. البته هرگز دشمنی دشمن تمام نخواهد شد، زیرا همواره حق و باطل در مقابل هم اند. اما همواره پیروزی با ماست، زیرا در مسیری مقدس قرار داریم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *