جولای 24, 2024


ایسنا/لرستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: استان از نظر سطح زیر کشت عناب در کشور در جایگاه سوم قرار دارد اما از نظر میزان تولید، بعد از خراسان جنوبی، رتبه دوم تولید عناب را در کشور به خود اختصاص داده است.

سید عماد شاهرخی امروز ۲۰ مهرماه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: سطح زیر کشت عناب در استان، ۹۰ هکتار است و این در حالی است که از این میزان، ۵۰ هکتار از باغستان‌ها در شهرستان الیگودرز قرار دارد؛ که این امر لزوم توسعه کشت و تولید محصولات جانبی از جمله ایجاد صنایع تکمیلی را دوچندان می‌کند.

وی تصریح کرد: تولید این محصول طی سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است به‌گونه‌ای که سالیانه حدود ۴۵ تن عناب در استان برداشت می‌شود.

شاهرخی ادامه داد: منطقه بزنوید الیگودرز به دلیل داشتن عنابستان‌های باصفا معروف است و در این فصل بخش زیادی از عناب تازه بازار را تأمین می‌کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان خاطرنشان کرد: هدف‌گذاری ما شناسایی اراضی مستعد آبی و دیم برای کشت عناب است. بنا داریم بر این اساس گونه‌های خوب اصلاح شده سازگار وارد کنیم و در کنار آن از گونه‌های منطقه نیز استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: بزرگترین چالش در زمینه کاشت عناب؛ عدم وجود بازار ثابت است و همین امر باعث شده است تا فروش محصول به سختی صورت گیرد.

شاهرخی بیان کرد: باتوجه به دانش بومی، کشاورزان در کشت و کار عناب معمولاً از کود دامی استفاده می‌کنند و کودهای شیمیایی به کار نمی‌برند به همین دلیل از نظر سلامت هم محصول بسیار سالمی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهار کرد: میوه عناب سرشار از آنتی‌اکسیدان است و خواص بی‌شماری دارد. عناب به دلیل وجود مواد قندی به میزان ۳۶.۷۴ در عناب تازه و ۷۱.۷۷ درصد عناب خشک و نیز مواد پروتئینی و مواد لعابی فراوان از نظر غذایی اهمیت ویژه‌ای دارد و به‌صورت تازه و خشک مصرف می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *