جولای 24, 2024


ایسنا/قزوین ایسنا به بررسی قیمت کالاهای اساسی در بازار این هفته قزوین پرداخته و نوسانات قیمت کالاها را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

به گزارش ایسنا، این هفته مانند هفته‌های گذشته قیمت هر کیلو مرغ کشتار روز در بازار قزوین ۷۹ هزار تومان بود. همچنین هر شانه ۳۰ عددی تخم‌مرغ نیز ۱۱۵ تا ۱۲۵ هزار تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

علی رمضان‌پور، مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار کرد: در نیمه نخست سال جاری ۵۳ هزار تن تخم‌مرغ در واحدهای مرغداری استان تولید شده که این میزان تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۴۰ هزار تن بوده، ۳۲ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری ۱۰۰ هزار تن تخم‌مرغ در واحدهای مرغ تخمگذار استان قزوین تولید و روانه بازار شود، قزوین جایگاه خوبی در تولید تخم‌مرغ داشته و توانسته رتبه ششم کشور را در این زمینه به خود اختصاص دهد.

این مسئول عنوان کرد: ۶۸ واحد مرغ تخمگذار در سطح استان قزوین فعال بوده که ظرفیت تولید این واحدها در سال ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه است، قزوین جزو قطب‌های مهم تولید تخم‌مرغ در کشور به محسوب می‌شود که بیشتر تخم‌مرغ تولیدی آن به خارج از استان، به‌ویژه استان‌های همسایه و تهران صادر می‌شود.

افزایش ۹ درصدی تولید گوشت قرمز در قزوین

این هفته قیمت هر کیلو گوشت گوساله بدون چربی ۵۵۰ تا ۵۶۰ هزار تومان بود، همچنین هر کیلو ران گوسفندی ۵۵۰ و سردست ۵۰۰ هزار تومان به مشتریان عرضه شد. قیمت گوشت سردست منجمد ۳۷۵ هزار تومان، ران منجمد ۳۸۵ هزار تومان و مغز ران منجمد ۴۱۰ هزار تومان است.

محمد میربابایی، مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی قزوین اظهار کرد: در نیمه نخست سال جاری ۱۷ هزار و ۸۸۳ تن گوشت قرمز در استان قزوین تولید شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد افزایش یافته است. پیش‌بینی می‌شود تولید گوشت قرمز تا پایان سال جاری در واحدهای دامپروری صنعتی استان قزوین به ۳۳ هزار و ۱۵۰ تن برسد.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی قزوین خاطرنشان کرد: قزوین در تولید گوشت قرمز دارای وضعیت مطلوبی در کشور است و با رتبه ۱۱ جزو استان‌های موفق و پیشرو در این زمینه محسوب می‌شود.

قیمت انواع ماهی در بازار قزوین نیز به این شرح است: شیر نیزه‌ای ۱۷۸ تا ۱۹۵ هزار تومان، سالمون ۱۸۰ تا ۱۸۹ هزار تومان، سفید ۱۸۰ هزار تومان، قزل‌آلا ۱۶۷ تا ۱۸۰ هزار تومان، حلوا ۸۹ تا ۱۱۵ هزار تومان، آزاد ۸۴ تا ۱۰۰ هزار تومان، تن ۷۵ هزار تومان، قباد ۵۹ تا ۶۳ هزار تومان.

برداشت لوبیا از مزارع استان قزوین

حسن جلیلوند، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین از برداشت انواع لوبیا در سطح ۶۰۰ هکتار از مزارع کشاورزی استان خبر داد و اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود بیش از ۱۳۰۰ تن محصول لوبیا از این میزان سطح زیر کشت برداشت شود.

وی ادامه داد: انواع لوبیای کشت شده در مزارع کشاورزی استان لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، لوبیا سفید و لوبیا چشم‌بلبلی است، بیشترین میزان سطح زیر کشت مربوط به محصول لوبیا چیتی در شهرستان قزوین (معروف به لوبیا اندج) و لوبیا قرمز در شهرستان های آوج و قزوین است.

قیمت انواع حبوبات در بازار قزوین به این شرح است: لوبیا کشاورزی ۸۰ تا ۸۵ هزار تومان، لوبیا چیتی ۷۵ تا ۸۰ هزار تومان، لوبیا سفید ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان، لوبیا قرمز ۶۷ تا ۷۰ هزار تومان، لوبیا چشم‌بلبلی ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان، نخود ۵۸ تا ۷۰ هزار تومان، عدس ۵۰ تا ۶۵ هزار تومان، لپه ۴۹ تا ۵۵ هزار تومان، ماش ۴۸ تا ۵۰ هزار تومان.

قیمت انواع برنج در بازار قزوین

قیمت انواع برنج در بازار قزوین به این شرح است: صدری هاشمی‌آستانه ۸۲ تا ۱۰۰ هزار تومان، علی کاظمی ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان، هاشمی ۸۵ تا ۹۰ هزار تومان، صدری دودی ۷۰ هزار تومان، عنبربو ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان، طارم ۶۵ هزار تومان، فجر ۵۵ تا ۶۵ هزار تومان، شیرودی ۵۵ تا ۵۸ هزار تومان، طارم ندا ۵۰ هزار تومان، برنج هندی ۴۵ تا ۵۵ هزار تومان، خوشپخت ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان، نیمدانه هاشمی ۴۵ ۶۵ هزار تومان، نیمدانه کاظمی ۴۸ هزار تومان.

صادرات نیمی از کاهوی تولید شده در قزوین به روسیه و عراق

حسن جلیلوند، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین از آغاز عملیات برداشت کلم و کاهو از مزارع کشاورزی استان قزوین خبر داد و اظهار کرد: بالغ بر نیمی از محصول کاهوی تولید شده در استان قزوین به کشورهای روسیه و عراق صادر می‌شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین ادامه داد: در سال زراعی گذشته حدود ۴۳۰ هکتار از مزارع این استان به زیر کشت کلم و کاهو رفته که از این میزان بیش از ۲۰ هزار تن محصول برداشت شده است.

این مسئول عمده ارقام کشت شده در مزارع کشاورزی استان را کلم بروکلی، گل کلم و کلم برگی دانست و عنوان کرد: این ارقام در سطح حدود ۱۳۰ هکتار از مزارع استان کشت شده است، همچنین ارقام عمده کشت کاهو در مزارع استان کاهوی رسمی و پیچ است و حدود ۳۰۰ هکتار از مزارع کشاورزی این استان به کشت کاهو اختصاص یافته است.

قیمت انواع صیفی و سبزی در بازار قزوین به این شرح است: گل کلم ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان، برگ کلم ۲۰ هزار تومان، کاهو ۲۳ تا ۲۵ هزار تومان، کاهو پیچ ۳۰ هزار تومان، سیب‌زمینی و پیاز ۸ هزار و ۵۰۰ تا ۲۰ هزار تومان، گوجه‌فرنگی ۸ هزار و ۵۰۰ تا ۱۶ هزار تومان، لوبیاسبز ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان، کرفس ۳۰ هزار تومان، بامیه ۶۰ تا ۶۵ هزار تومان، فلفل شیرین ۵۰ هزار تومان، فلفل دلمه ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان، لبو و شلغم ۱۵ هزار تومان، هویج ۷ تا ۱۲ هزار تومان، نارنج ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان، ترب ۱۰ هزار تومان، قارچ ۸۵ هزار تومان، بلال شیری ۲۰ هزار تومان، بادمجان ۱۳ تا ۲۰ هزار تومان، کدو ۱۳ تا ۲۵ هزار تومان، لیموترش ۱۸ تا ۴۰ هزار تومان، سیر ۵۰ تا ۹۰ هزار تومان.

قیمت انواع میوه در بازار قزوین

قیمت انواع میوه در بازار قزوین به این شرح است: سیب ۱۵ تا ۴۰ هزار تومان، کیوی ۴۰ هزار تومان، انار ۱۵ تا ۳۵ هزار تومان، آلو خاکی و آلو بخارا و شلیل ۲۵ تا ۴۰ هزار تومان، موز ۴۵ تا ۶۵ هزار تومان، انجیر ۴۰ هزار تومان، زالزالک ۴۰ تا ۷۰ هزار تومان، نارنگی ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان، لیموشیرین ۲۰ تا ۳۵ هزار تومان، هلو ۲۰ تا ۳۵ هزار تومان، هلو انجیری ۱۵ تا ۴۵ هزار تومان، خرمالو ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان، گلابی ۴۰ تا ۶۰ هزار تومان، خیار ۱۰ تا ۲۵ هزار تومان، انگور ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان، هندوانه ۴ تا ۷ هزار تومان، خربزه ۱۵ هزار تومان، طالبی ۱۷ تا ۲۵ هزار تومان.

کالابرگ الکترونیکی و افزایش قدرت خرید دهک‌های پایین

عین‌الله کشاورز ترک، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین اظهار کرد: استفاده بیش از ۵۰ هزار خانوار قزوینی از کالابرگ‌های الکترونیکی نشان می‌دهد می‌توان با چنین کارهایی قدرت خرید در بین دهک‌های پایین جامعه را افزایش داد، هماهنگی‌های لازم به عمل آمده تا جهت بهره‌مندی هر چه بیشتر از این موضوع برای دهک‌های ۶ و ۷ نیز در آینده‌ای نزدیک شرایط استفاده از کالابرگ‌های الکترونیکی محقق شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۴ درصد از خانوارهای قزوینی امکان استفاده از کالابرگ‌های الکترونیکی را دارند، ۳۸۰ هزار خانوار در این استان مشمول استفاده از کالابرگ الکترونیکی هستند که انتظار می‌رود این موضوع در آینده‌ای نزدیک بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

این مسئول عنوان کرد: تأمین اعتبار کالابرگ الکترونیکی برای خانواده‌های مشمول این طرح در استان قزوین ماهانه ۴۰۰ میلیارد ریال در شبکه ملی اعتبار لحاظ می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *