ژوئن 25, 2024

 قرص جستیران چیست؟

اگر می خواهید درباره تاثیر قرص جستیران برای تنظیم قاعدگی و دیگر موارد استفاده آن بیشتر بدانید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

قرص جستیران برای تنظیم قاعدگی

تجویز داروهای هورمونی برای زنان یکی از راه های اصلاح اختلالات هورمونی می‌باشد و عوارض ناشی از آن است. قرص جیستران شکلی از هورمون جنسی طبیعی پروژسترون است که توسط انسان ساخته شده است.

به طور کلی در سرطان سینه، این دارو به تغییر اثر سایر هورمون ها بر سلول های سرطانی کمک می کند. به عنوان مثال، انواع خاصی از سرطان سینه برای رشد تومور به استروژن وابسته هستند. این دارو با متوقف کردن توانایی استروژن برای تحریک رشد سلول های سرطانی، مژسترول می تواند از گسترش تومور جلوگیری کند. ما در این مطلب از آلامتو قصد داریم به تاثیر قصد جیستران برای تنظیم قاعدگی و بهترین زمان مصرف آن بپردازیم.

همچنین بخوانید: باز کننده قاعدگی قوی خانگی

 قرص جستیران چیست؟

مجسترول استات (MGA) که با نام جیستران شناخته می‌شود، از گروه پروژستین‌هاست و عمده مصرف دارویی آن در درمان بیماری‌ها و اختلالات زنان است. از دیگر موارد استفاده این دارو در آنورکسیا (بی اشتهایی) و کاهش وزن است. همچنین در مواردی که ضعف بنیه (کاشکسی) در نتیجه برخی بیماریها در مریض ظاهر می‌شود، ممکن است پزشک این دارو را تجویز کند. مورد دیگر استفاده از قرص جیستران برای درمان سرطان است. در ادامه این مطلب از آلامتو قصد داریم به تشریح موارد استفاده از قرص جیستران برای تنظیم قاعدگی بپردازیم.

 قرص جستیران برای تنظیم قاعدگی

قرص جیستیران یا مجسترول استات برای تنظیم قاعدگی در واقع ممکن است چرخه قاعدگی زنان را متوقف کند. این قرص حاوی هورمون پروژستین است که باعث تغییر در رحم می شود. پروژستین هورمون های دیگر بدن زن را برای شروع و توقف پریود تنظیم می کند.

 قرص جستیران برای ضخامت رحم

در سرطان رحم، نحوه عملکرد قرص جیستران برای ضخامت رحم کاملاً مشخص نیست. بافت پوششی رحم توسط استروژن (تشویق رشد) و پروژسترون (رشد را متوقف می کند) تنظیم می شود. تصور می‌شود که جیستران از آزاد شدن استروژن جلوگیری می‌کند، که ممکن است به توقف رشد تومور در پوشش رحم کمک کند.

 قرص جستیران برای فیبروم

همانطور که اشاره کردیم قرص جیستران عملکردی شبیه به هورمون پروژسترون دارد و از داروهای هورمونی است که در تنظیم قاعدگی تجویز می‌شود، به همین سبب در درمان فیبروم مفید است. در واقع قرص جستیران می‌تواند تا حدی تحریک استروژن رشد فیبروم رحم را سرکوب کنند.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص دوفاستون برای تنظیم قاعدگی

 قرص جستیران برای فیبروم

 قرص جستیران برای درمان کیست

به خاطر ماهیت هورمونی قرص جیستران برای درمان کیست و به خصوص تسکین دردهای ناشی از آن به طور گسترده تجویز می‌شود. این قرص کیست‌ها را کوچک می‌کند و معمولا پس از دو ماه مصرف دارو به نتایج قابل قبول دست خواهید یافت.

بهترین زمان مصرف جستیران

بهترین زمان مصرف جیستران همان چیزی است که پزشک شما تجویز می‌کند، با این حال در هر زمانی از روز می‌توانید آن را مصرف کنید. این قرص را به طور کامل با یک لیوان آب قورت دهید. می‌توان آن را با یا بدون غذا، ترجیحاً در ساعت معینی هر روز مصرف کرد، زیرا به شما کمک می‌کند مصرف آن را به خاطر بسپارید. اگر مطمئن نیستید با پزشک خود مشورت کنید.

 قرص جستیران ضد بارداری است؟

خیر، قرص جیستران ضد بارداری نیست. ممکن است چرخه قاعدگی طبیعی شما را مختل کند اما از بارداری جلوگیری نمی کند. از این رو، برای جلوگیری از بارداری باید از یک روش قابل اعتماد کنترل بارداری استفاده کنید. در صورتی که مطمئن نیستید یا شک دارید با پزشک خود مشورت کنید.

 قرص جستیران 40 چاق کننده است؟

بله، قرص جیستران 40 چاق کننده است و باعث افزایش وزن می‌شود که به عنوان یک عارضه جانبی بسیار رایج شود. افزایش وزن می تواند به دلیل افزایش اشتها باشد که منجر به افزایش کلی چربی و توده سلولی بدن می شود. در صورت افزایش وزن بیش از حد با پزشک خود مشورت کنید. معمولاً برای درمان سوء تغذیه، کاهش اشتها و کاهش وزن شدید در بیماران مبتلا به سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) استفاده می شود. با این حال، برای استفاده پیشگیرانه برای جلوگیری از کاهش وزن در نظر گرفته نشده است.

ایا قرص جستیران باعث عقب افتادن قاعدگی می شود؟

قرص جیسترال هورمونی است که ممکن است، باعث خونریزی شدید از رحم را کاهش داده یا از بین ببرد.

همچنین بخوانید: قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع

چند روز بعد از قرص جستیران پریود میشویم؟

چند روز بعد از قرص جستیران پریود میشویم؟

اغلب یک هفته تا ده روز بعد از قرص جیستران پریودی اتفاق می‌افتد. البته هرچقدر دوز بیشتری از دارو مصرف شود، هورمون‌های بدن به مرور تنظیم خواهد شد و به تدریح بعد از قطع دارو تا 2 الی 3 روز آینده پریودی اتفاق می‌افتد.

آیا قرص جستیران خونریزی را قطع میکند؟

نه، جیستران خونریزی را قطع نمی‌کند. با این حال، ممکن است در چرخه قاعدگی طبیعی شما اختلال ایجاد کند. ممکن است باعث خونریزی شدید شود و بنابراین در زنان آلوده به HIV کاربرد محدودی دارد. در صورتی که در طول درمان با جیستران دچار خونریزی ناگهانی شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین بخوانید: بهترین دمنوش برای پریود شدن

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با عنوان قرص جیستران برای تنظیم قاعدگی، قرص جستیران برای تنظیم قاعدگی، قرص جستیران برای ضخامت رحم، قرص جستیران برای فیبروم و قرص جستیران برای درمان کیست برای شما همراهان مفید واقع شده باشد. اگر شما نیز تجربه ای از مصرف این قرص دارید، می‌توانید آن را در بخش نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *