ژوئن 24, 2024


محققان کشور با کسب دانش فنی تولید دستگاه تحریک مغناطیسی مغز، ایران را در میان ۴ کشور صاحب این دانش قرار دادند.

به گزارش ایسنا، rTMS تحریک مغناطیسی مغز است که طی آن فعالیت الکتریکی مغز تحت تأثیر میدان‌ مغناطیسی قرار می‌گیرد و این میدان‌های مغناطیسی از طریق جریان پالس‌هایی، از سر عبور می‌کنند؛ در این روش، میدان مغناطیسی می‌تواند نواحی خاصی از قشر مغز را تحریک کند.

هر پالس مغناطیسی به راحتی و بدون احساس درد، از پوست سر و استخوان و پرده‌های مغز گذشته و به نورون‌های عصبی می‌رسد و موجب فعالیت کوتاه مدت نورون‌های عصبی آن قسمت از مغز می‌شود.

میدان مغناطیسی که در نتیجه rTMS ایجاد می‌شود علاوه بر اینکه ایمن بوده، احساس ناخوشایندی نیز در فرد ایجاد نمی‌کند و در مقابل عبور میدان مغناطیسی از مغز سبب ایجاد جریانی در سلول‌های عصبی مغز می‌شود و این سلول‌ها را تحریک می‌کند.

rTMS می‌تواند برای هر بیمار بطور اختصاصی و در منطقه خاصی از مغز انجام بگیرد.

این دستگاه تاکنون به کشور وارد می‌شد ولی گروهی از محققان یکی از شرکت‌های فناور از مسیر واردات فناوری این دستگاه موفق به طراحی و ساخت آن در داخل کشور شدند.

دکتر عباسی از محققان این طرح در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه شرکت فناور تحت پوشش وی از سال ۱۳۹۰ واردات دستگاه‌های rTMS  و FMS را آغاز کرده است، ادامه داد: ما اکنون به دانش فنی طراحی و ساخت این دستگاه نائل شدیم و ایران چهارمین کشور صاحب دانش فنی این دستگاه است.

وی کاربرد دستگاه rTMS را در حوزه مغز و اعصاب برای درمان بیماری‌هایی چون افسردگی، میگرن و اصلاح حرکت بیماران دچار سکته مغزی دانست و خاطرنشان کرد: این دستگاه همچنین برای توانبخشی به افراد مبتلا به بیماری پارکینسون نیز کاربرد دارد.

عباسی،کاربرد دستگاه FMS یا دستگاه “تحریک مغناطیسی عملکردی”  برای درمان بی اختیاری ادرار را از دیگر دستاوردهای فناورانه این شرکت نام برد و یادآور شد: عملکرد این دستگاه مشابه دستگاه rTMS است ولی در FMS بافت بیشتری از مغز را تحت پوشش قرار می‌دهد.

به گفته وی، این دستگاه‌ها تست‌های کارآزمایی‌های بالینی را گذرانده و علاوه بر دریافت ایزو، ۲ استاندارد اروپا را نیز اخذ شده کرده‌اند.

این محقق مهمترین چالش شرکت‌های دانش بنیان را عدم رعایت قانون منع واردات کالاهایی که امکان تولید داخلی آنها در کشور وجود دارد، عنوان کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *