می 31, 2023


ایسنا/فارس معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد که فروش و عرضه دارو از طریق شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌ها در فضای مَجازی، غیرمُجاز است.

دکتر محمدجواد راعی گفت: ارائه هر نوع دارو از طریق فضای مَجازی در کانال، سایت، شبکه‌های اجتماعی هرنوع از اپلیکیشن‌ها اعم از داخلی و خارجی، غیرقانونی و قابل پیگرد است.

به گزارش ایسنا به نقل از علوم پزشکی شیراز، او با یادآوری اینکه قانون، داروخانه ‌را تنها مرجع و مکان عرضه دارو تعیین کرده است، افزود: دارو تنها باید از مسیر رسمی زنجیره تامین دارو به دست مصرف‌ کننده و بیمار برسد و فروش دارو هر جایی غیر از داروخانه، غیر قانونی بوده و غیرمجاز محسوب می ‌شود و به هیچ عنوان مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به تبلیغات وسیع برخی داروها با عناوینی مانند «داروهای موثر هندی و پاکستانی» که از سوی سایت‌ ها تبلیغ و در شبکه ‌های اجتماعی منتشر می‌ شود، بیان کرد: مردم و بیماران باید توجه داشته باشند، داروهایی که از طریق مبادی غیرمجاز عرضه می ‌شوند، ممکن است تقلبی بوده و اصلا دارو نباشد و یا فاقد ماده مؤثره باشد.

راعی با بیان اینکه تولید و تامین دارو مسیر مشخصی دارد، ادامه داد: تامین ماده اولیه و بررسی فرمولاسیون آن در فرآیند تولید و تامین دارو زیر نظر سازمان غذا و دارو انجام می شود و پس از آن مجوز توزیع و عرضه به شرکت‌ های پخش دارویی داده می شود و اصالت دارو و مجاز بودن آن، زمانی تضمین می ‌شود که پس از طی این مسیر مشخص و تعیین شده، بیمار داروهایش را از داروخانه دریافت کند.

این مقام مسئول گفت: تهیه کنندگان دارو از مسیر فضای مجازی و مبادی غیرمجاز خارج از چرخه رسمی و قانونی، معمولا بدون نسخه پزشک و مشاوره ‌های دارویی اقدام به مصرف داروها می‌کنند که این معضل باعث اخلال در نظام سلامت و منجر به عوارض متعددی برای مصرف کنندگان است.

معاون غذا و داروی علوم پزشکی شیراز تاکید کرد که تضمین‌ کننده اینکه بیمار داروی ایمن و بدون عوارض جانبی غیرمعمول، مصرف کند، تهیه دارو از طریق مبادی رسمی و قانونی، یعنی داروخانه‌ها است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *