جولای 21, 2024


صندوق بازنشستگی کشوری که از اول مردادماه در کنار طرح اصلی قرارداد جبران هزینه خسارت درمان، ثبت‌نام طرح اختیاری «جبران هزینه خسارت درمان» با سرانه ۲۰۵ هزار تومان برای هر بیمه‌شده را به مدت یک ماه آغاز کرده بود، اکنون مهلت ثبت‌نام این طرح را تا پایان ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ تمدید کرده و براین اساس، فردا آخرین مهلت ثبت‌نام در این طرح است.

به گزارش ایسنا، صندوق بازنشستگی کشوری در راستای حفظ کرامت بازنشستگان و با درنظر گرفتن نیاز درمانی جامعه ذینفعان صندوق، از اول مردادماه در کنار طرح اصلی قرارداد جبران هزینه خسارت درمان، ثبت نام طرح اختیاری را نیز از اول مرداد به مدت یک ماه اجرا کرد. نعمت‌الله ترکی، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در این باره گفته بود: این طرح می‌تواند به حذف طرح‌های بیمه اکمل و یکپارچه‌سازی خدمات بیمه درمان در قالب یک طرح جدید کمک کند.

به عبارتی با اجرای بسته جدید سلامت که در قالب طرح اختیاری ارائه شده برخی خدمات رایج و مورد نیاز بازنشستگان به تعهدات قرارداد افزوده شده و سقف برخی خدمات مورد تعهد نیز افزایش چندبرابری یافته است؛ این در حالیست که خدمات گران قیمت درمانی نظیر بستری‌های طولانی مدت یا اعمال جراحی پرهزینه و داروهای بیماران خاص در سال جاری در هر دو قرارداد اختیاری و طرح جاری بیمه درمان بدون سقف شده است.

همچنین حذف محدودیت سقف پرداخت از کلیه خدمات بستری و اعمال جراحی، حذف محدودیت سقف پرداخت برای تأمین داروی بیماران خاص و حذف محدودیت سقف در برخی خدمات تشخیصی گران‌قیمت (مثل اندوسکوپی و کلونوسکوپی و..)، در هردو طرح اصلی و اختیاری ارائه شده است.

علاوه بر این برای نخستین بار، پرداخت هزینه خسارت درمان مربوط به خدمات دندانپزشکی و داروی بیماران غیرخاص نیز در طرح جدید اختیاری پیش‌بینی شده  و افزایش چهاربرابری سقف تعهد ویزیت از گروه خدمات اصلی مورد نیاز جامعه بازنشستگان و افزایش سقف تعهدات عینک، عصا، واکر و ویلچر و سمعک، از دیگر ویژگی‌های این طرح است.

مسعود خواست‌خدایی، سرپرست اداره کل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری در توضیحات بیشتر این طرح به ایسنا گفته بود: صندوق امسال علاوه بر طرح اصلی «قرارداد جبران هزینه خسارت درمان»، اقدام به اجرای طرح اختیاری کرده که با اجرای آن، به تعهدات برخی خدمات رایج و مورد نیاز بازنشستگان اضافه شده و همچنین سقف برخی خدمات مورد تعهد با افزایش چندبرابری همراه بوده است.

وی با اشاره به افزایش ۵۰ درصدی پوشش بیمه‌های تکمیلی در سال ۱۴۰۲، افزود: سرانه بیمه تکمیلی در سال جاری معادل ۶۷ هزار و ۵۰۰ تومان بود اما با این میزان سرانه، برخی بازنشستگان به دنبال دریافت خدمات بیشتری بودند لذا در قالب سایر بیمه‌ها، خود را بیمه می‌کردند.

سرپرست اداره کل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: هر ساله قبل از شروع سال جدید مناقصه‌ای میان شرکت‌های بیمه‌گر برگزار و در نهایت شرکت برنده انتخاب می‌شود که در سال جاری شرکت آتیه‌سازان حافظ این رتبه را به دست آورد. باتوجه به اینکه سیاست‌ صندوق بازنشستگی کشوری افزایش سرانه بیمه تکمیلی و افزایش خدمات است، در سال جاری دو مورد از آیتم‌های بیمه تکمیلی شامل «بستری فوق تخصصی و خدمات سرپایی و بستری بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج» و «بستری عمومی از محل خدمات فوق‌تخصصی و بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج» بدون سقف شد و زمانی که بازنشسته در بیمارستان بستری می‌شود تا زمان بهبودی کامل، صندوق بازنشستگی و بیمه تکمیلی موظف به ارائه خدمات به اوست، این درحالیست که پیش از این برای پوشش این خدمات سقفی در نظر گرفته شده بود.

خواست خدایی تاکید کرد: اما در کنار بیمه تکمیلی، بیمه اختیاری نیز برای جبران هزینه خسارت درمان بازنشستگان اضافه شد تا آن دسته از بازنشستگانی که نیازمند دریافت خدمات بیشتر هستند، از خدمات بیمه اختیاری نیز استفاده کنند.

وی با اشاره به مزایا و تفاوت‌های بیمه اختیاری و بیمه تکمیلی گفت: سرانه بیمه تکمیلی برای هر نفر معادل ۶۷ هزار و ۵۰۰ تومان است و بازنشستگان برای دریافت خدمات بیشتر، با پرداخت ارقام بالا خود را بیمه می‌کردند؛ درحالیکه بازنشستگان با پرداخت ۲۰۵ هزارتومان می‌توانند از خدمات بیشتری که تحت پوشش طرح اختیاری ارائه می‌شود، بهره‌مند شوند. به عبارتی بیمه اختیاری موجب حذف بیمه اکمل خواهد شد.

به گفته سرپرست اداره کل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری، در بیمه طرح اختیاری، سرانه خدمات دندانپزشکی و دندان برای هر نفر در نظر گرفته شده است. همچنین در این طرح برای دریافت خدماتی مثل درخواست آمبولانس محدودیتی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه اجباری به استفاده از بیمه طرح اختیاری برای بازنشستگان کشوری وجود ندارد، گفت: برخی بازنشستگان نیازمند دریافت خدمات بیشتری هستند که از این طریق می‌توانند برای بیمه طرح اختیاری اقدام کنند. در واقع بیمه طرح اختیاری همان بیمه تکمیلی است که سرانه و میزان خدمات آن نسبت به بیمه تکمیلی بهتر است.

اما از چند روز گذشته  این صندوق از تمدید مهلت ثبت‌نام در طرح اختیاری «جبران هزینه خسارت درمان بازنشستگان» تا پایان روز جمعه ۳۱ شهریور ماه خبر داده است. از همین رو، بازنشستگان و وظیفه‌بگیران متقاضی استفاده از این طرح بیمه‌ای می‌توانند تا مهلت تعیین‌شده به بخش «خدمات بیمه‌ای» سایت صندوق بازنشستگی کشوری به نشانی https://eservices.cspf.ir/govsso/sb-supplementary-health-insurance  مراجعه و نسبت به ثبت‌نام جدید یا اضافه کردن افراد تحت تکفل خود اقدام کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *