جولای 24, 2024

شما شیراز را به چه می شناسید؟ حافظیه؟ سعدی؟ تخت جمشید؟ یا کلم پلوهای اصیل و خوشمزه؟ شیراز شهر قدیمی و بسیار با اصالت است. غذاهای شیرازی هم کم از تاریخ و تمدن این شهر ندارند. در این مقاله از بلاگ اکالا مجموعه‌ای از مقالات آموزشی غذاهای شیرازی را برای شما گرد هم آورده‌ایم. هر وقت دوست داشتید خانه‌تان رنگ و بوی شیرازی بگیرد به این مقاله رجوع کنید و غذای دلخواه خود را انتخاب کنید.

کلم پلو شیرازی

همان‌طور که از نام کلم پلو شیرازی مشخص است، زادگاه اصلی این غذای خوشمزه و پرطرفدار شهر شیراز است و جزو غذای سنتی و اصیل ایرانی محسوب می‌شود. جالب است بدانیم که این غذای مقوی و پرخاصیت تنها در شیراز استفاده نمی‌شود بلکه به دلیل طعم خاص و خارق العاده، در زمان کوتاهی جای خود را در سفره اغلب ایرانی‌ها پر کرد و طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. به علاوه چند ترفند ساده و استفاده از ادویه‌های مناسب کلم پلو می‌توان از طعم واقعی این غذای ایرانی خانگی و خوشمزه لذت برد.

برای دیدن طرز تهیه کلم پلو شیرازی خوشمزه و مجلسی با نکات کلیدی روی لینک کلیک کنید.

طرز تهیه کلم پلو شیرازی خوشمزه و مجلسی با نکات کلیدی

بیشتر بخوانید: معرفی غذاهای محلی گیلان

یخنی عدس و کلم شیرازی

یخنی عدس و کلم شیرازی یکی از غذاهای خوشمزه و ساده‌ای است که در روزهای که کارهایتان زیاد است به راحتی و بدون صرف وقت خاصی می‌توانید این غذای مقوی و خوشمزه را تهیه کنید. کلم استفاده شده در این غذا، کلم قمری یا همان کلم سر است. شما می‌توانید آبگوشت این غذا را با مقداری نان تلیت و نوش‌جان کنید. در مقاله زیر طرز تهیه این غذای خوشمزه را آموزش داده‌ایم.

برای دیدن طرز تهیه یخنی عدس و کلم شیرازی؛ غذایی سنتی با طعمی دلپذیر روی لینک کلیک کنید.

طرز تهیه یخنی عدس و کلم شیرازی؛ غذایی سنتی با طعمی دلپذیر

آش سبزی شیرازی

آش سبزی شیرازی یکی از صبحانه‌های بسیار پرطرفدار و خوشمزه‌ای است که قطعا نام آن را شنیده‌اید. اصالت این آش همان‌طور که از نامش مشخص است به شهر شیراز برمی‌گردد، میل کردن این آش به همراه نان سنگک و نارنج یا لیمو ترش انرژی بسیار زیادی برای آغاز یک روز پرکار به شما می‌دهد. در این مقاله از بلاگ اکالا، طرز تهیه آش سبزی شیرازی را با ذکر تمام نکات کلیدی که در تهیه این آش باید بدانید به شما آموزش خواهیم داد.

برای دیدن طرز تهیه آش سبزی شیرازی؛ اصیل و مجلسی روی لینک کلیک کنید.

طرز تهیه آش سبزی اصیل و مجلسی؛ به روش شیرازی

کوفته گشنیز شیرازی

کوفته گشنیز شیرازی یکی از انواع کوفته است، همان‌طور که از نامش پیداست اصالت آن را به شهر شیراز برمی‌گردد. این کوفته بسیار معطر و خوشمزه طرفداران خاص خود را دارد و طرز تهیه و طبخ آن شباهت زیادی به سایر کوفته‌ها دارد. عطر گشنیز تازه طعم و بوی این کوفته را بسیار متفاوت و جذاب می‌کند، کوفته گشنیز بسیار سریع و راحت تهیه می‌شود و مواد اولیه ساده و در دسترسی دارد. استفاده از گشنیز تازه در طعم و مزه این غذا نقش به سزایی دارد. اغلب مشکلاتی که در تهیه کوفته‌های خانگی با آن مواجه می‌شوید وا رفتن و عدم انسجام کوفته است که ما در این مقاله از بلاگ اکالا، طرز تهیه کوفته گشنیز شیرازی بسیار خوشمزه و آسان را به همراه تمام نکاتی که در بهتر شدن و منسجم بودن کوفته باید بدانید به شما آموزش خواهیم داد.

برای دیدن طرز تهیه کوفته گشنیز خوشمزه شیرازی روی لینک کلیک کنید.

طرز تهیه کوفته گشنیز خوشمزه شیرازی؛ آموزش مرحله به مرحله

بیشتر بخوانید: طرز تهیه خورشت خلال اصیل کرمانشاهی

کوفته سبزی شیرازی

وقتی اسم کوفته را می‌شنوید به یاد چه چیزی می‌افتید؟ چه چیزی در ذهنتان تداعی می‌شود؟ چه تصویری به ذهنتان خطور می‌کند؟ احتمال می‌دهم اولین تصویر ذهنی شما، کوفته تبریزی باشد. یک گوشت قلقلی گنده در یک کاسه سفالی آبی رنگ به همراه نان تنوری و به به! کوفته تبریزی از شهرت خاصی برخوردار است. بر هیچ کس هم پوشیده نیست که ترک‌های عزیز ساکن تبریز دستپخت‌های معرکه‌ای دارند. با ریزبینی و عشق تمام آشپزی می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود ارزش غذایی که سر سفره آن‌ها می‌خورید، دو چندان باشد.
ولی ما در ایران کوفته‌های متفاوتی داریم.‌ درست است که معروف‌ترین آن کوفته تبریزی است، ولی این نباید باعث شود دیگر غذاهای ایرانی را نادیده بگیریم. قبول دارید؟ در مطلب زیر از بلاگ اکالا قرار است دستور پخت یک کوفته خوشمزه شیرازی را یاد بگیریم: کوفته سبزی.

برای دیدن طرز تهیه کوفته سبزی شیرازی به روش محلی روی لینک کلیک کنید.

طرز تهیه "کوفته سبزی" شیرازی به روش محلی؛ خوشمزه و آسان

کوفته هلو شیرازی

کوفته هلو شیرازی یکی از غذاهای بسیار خوشمزه و پرطرفدار اصیل شیرازی است که در نحوه پختش ترفندهای خاص خود را دارد که با رعایت کردنشان کوفته‌های بسیار خوشمزه و منسجمی خواهید داشت. شاید برای شما نیز این سوال پیش بیاید که چرا نام این غذا کوفته هلو است؟ مواد به کار رفته در این غذا بسیار ساده است و هیچ ارتباطی با هلو ندارد فقط به خاطر این‌که کوفته‌ها اندازه و سایزی شبیه به هلو دارد نام آن را کوفته هلو نهادند.
در این مقاله از مجله اینترنتی اکالا بلاگ ساده‌ترین و راحت‌ترین طرز تهیه کوفته هلو شیرازی را با ذکر تمام نکات و ترفندهایی که برای باز نشدن کوفته‌ها و خوشمزه‌تر شدن این غذا باید بدانید به شما آموزش خواهیم داد.

برای دیدن طرز تهیه کوفته هلو به روش اصیل شیرازی روی لینک کلیک کنید.

طرز تهیه کوفته هلو به روش اصیل شیرازی؛ خوشمزه و مخصوص

رب پلو شیرازی

رب‌ پلو شیرازی یکی از غذاهای اصیل و سنتی شیراز است که طرفداران بسیار زیادی دارد. مواد اولیه این غذا شباهت زیادی به قنبر پلو شیرازی دارد با این تفاوت که در این غذا از تکه‌های مرغ استفاده می‌شود. ترکیب طعم مرغ و رب انار تجربه چشیدن مزه‌ای جدید را به شما می‌دهد. بهتر است در تهیه این غذا از رب انار مرغوب و تازه استفاده کنید. ما در این مقاله از مجله اینترنتی اکالا بلاگ ساده‌ترین و خوشمزه‌ترین طرز تهیه رب پلو شیرازی را با ذکر تمام نکاتی که در خوشمزه‌تر شدن این غذا باید بدانید به شما آموزش خواهیم داد.

برای دیدن طرز تهیه رب پلو شیرازی با فیله مرغ روی لینک کلیک کنید.

طرز تهیه رب پلو شیرازی؛ مرحله به مرحله با فیله مرغ

بیشتر بخوانید: طرز تهیه خورشت قلیه میگو به سبک خوزستانی‌ها

یخنی نخود شیرازی

یخنی نخود شیرازی، یکی از اصیل‌ترین و سنتی‌ترین غذاهای شیرازی است. مواد اولیه و طرز تهیه این غذا شباهت زیادی به آبگوشت دارد. آبگوشت یک غذای بسیار پرطرفدار و خوشمزه است که در شهرهای مختلف به روش‌های متنوعی طبخ می‌شود. در این مقاله از مجله اینترنتی اکالا بلاگ، طرز تهیه یخنی نخود شیرازی را با ذکر ۷ نکته طلایی که در خوشمزه‌تر شدن این غذا باید بدانید به شما آموزش خواهیم داد.

برای دیدن طرز تهیه یخنی نخود شیرازی روی لینک کلیک کنید.

طرز تهیه یخنی نخود شیرازی؛ آبگوشت سنتی خوشمزه

لوبیا پلو شیرازی

لوبیا پلو شیرازی یکی از خوشمزه‌ترین و پرطرفدارترین پلوهایی است که شما می‌توانید با گوشت مرغ و گوشت قرمز متناسب با ذائقه خود طبخ کنید. عطر شوید تازه و طعم منحصر به فرد لوبیا چشم بلبلی ترکیب جذابی است که شیرازی‌ها علاقه بسیار زیادی به این غذا دارند. لوبیا چشم بلبلی یکی از انواع حبوباتی است که خواص زیادی دارد، در رفع تب، رفع مشکلات ادرار، درمان بی خوابی، تقویت میل جنسی و افزایش شیر مادر برای بدن مفید است. این لوبیا طبعی گرم و تر دارد و در درمان ریزش مو، جلوگیری از کم خونی، بهبود سلامت استخوان و حفظ سلامت پوست به شما کمک می‌کند.
در این مقاله از مجله اینترنتی اکالا بلاگ بهترین و خوشمزه‌ترین طرز تهیه لوبیا پلو شیرازی را با ذکر تمام نکاتی که در پخت آن باید بدانید به شما آموزش خواهیم داد.

برای دیدن طرز تهیه لوبیا پلو شیرازی به روش رستورانی روی لینک کلیک کنید.

طرز تهیه لوبیا پلو شیرازی به روش رستورانی؛ خوشمزه و مجلسی

خورشت به قورمه شیرازی

خورشت به قورمه یکی ازغذاهای سنتی است که طرفداران بسیار زیادی دارد. این خورشت اصیل به روش‌های متنوعی تهیه و طبخ می‌شود و اصالت آن به شهر شیراز برمی‌گردد. خورشت به قورمه با طعم و مزه ملسی که دارد مورد علاقه بسیاری از افراد است. میوه به، خواص بسیار زیادی دارد این میوه به سیب طلایی معروف است و برای پوست، فشار خون و مو بسیار مفید است، خاصیت ضد التهابی دارد و برای تقویت قلب و کبد به شما کمک می‌کند. در این مقاله از مجله اینترنتی اکالا بلاگ بهترین و ساده‌ترین طرز تهیه خورشت به قورمه شیرازی را به شما آموزش خواهیم داد.

برای دیدن طرز تهیه خورشت به قورمه به روش شیرازی روی لینک زیر کلیک کنید.

طرز تهیه خورشت به قورمه به روش شیرازی؛ خوشمزه و مجلسی

بیشتر بخوانید: طرز تهیه آش گوجه فرنگی تبریزی 

شیرازی پلو سنتی

شیرازی پلو یکی از قدیمی‌ترین غذاهای است که طرفداران ویژه‌ی خود را دارد، این غذا یکی از بهترین انتخابات شما برای سرو کردن در مجالس‌ها و مهمانی‌هاست. همان‌طور که از نام این غذای لذیذ مشخص است اصالت آن به شهر شیراز برمی‌گردد، مواد اولیه تهیه آن شباهت زیادی به ته‌چین مرغ دارد. در این مقاله از مجله اینترنتی اکالا بلاگ ساده‌ترین و بهترین طرز تهیه شیرازی‌ پلو خوشمزه را با ذکر تمام نکاتی که در بهتر شدن این غذا باید بدانید به شما آموزش خواهیم داد.

برای دیدن طرز تهیه شیرازی پلو سنتی روی لینک زیر کلیک کنید.

طرز تهیه شیرازی پلو سنتی؛ مجلسی و خوشمزه

دو پیازه آلو شیرازی

دوپیازه آلو یکی از غذاهای سنتی شیراز است، این غذا بسیار راحت و سریع آماده می‌شود. در زبان شیرین شیرازی به سیب زمینی، آلو می‌گویند.
جالب است بدانید که سیب زمینی از هند وارد ایران شده است و در زبان هندی به سیب زمینی، آلو گفته می‌شود. که این نام از زمان گذشته روی آن مانده است. همانطور که از نام این غذا مشخص است ترکیب اصلی دوپیازه آلو، پیاز و آلو (سیب زمینی) است. ما در این مقاله از مجله اینترنتی اکالا بلاگ بهترین و خوشمزه‌ترین طرز تهیه دو پیازه آلو شیرازی را با ذکر تمام نکاتی که در خوشمزه‌تر شدن آن باید بدانید به شما آموزش خواهیم داد.

برای دیدن طرز تهیه دو پیازه آلو شیرازی روی لینک زیر کلیک کنید.

طرز تهیه دو پیازه آلو شیرازی؛ خوشمزه و ساده

قنبر پلو شیرازی

قنبر پلو یکی از غذاهای بسیار پرطرفدار و خوشمزه‌ای است که اصالت آن به شهر شیراز برمی‌گردد. این غذای خوشمزه در سایر شهرها نیز با برخی تغییرات تهیه و طبخ می‌شود. ترکیبی از برنج و گوشت که در کنار گردو و گوشت طعمی بسیار جذاب و متفاوت دارد. قنبر پلو اصیل شیرازی را با گوشت قلقلی درست می‌کنند. ما امروز در مجله اینترنتی اکالا بلاگ کامل‌ترین و خوشمزه‌ترین طرز تهیه قنبر پلو شیرازی را به شما آموزش خواهیم داد.

برای دیدن طرز تهیه قنبر پلو اصیل شیرازی روی لینک کلیک کنید.

طرز تهیه قنبر پلو مجلسی و لذیذ به روش اصیل شیرازی

شکر پلو شیرازی با قیمه

شکر پلو یکی از غذاهای اصیل و سنتی شهر شیراز است. این غذا با طعم قالب شیرینی که دارد دارای محبوبیت زیادی است که اغلب در مراسمات مذهبی و مهمانی‌ها آن را تهیه و طبخ می‌کند. در اکثر شهرها نیز شکر پلو با قیمه یک غذای شناخته شده و پرطرفدار است.
در این مقاله از مجله اینترنتی اکالا بلاگ، طرز تهیه شکر پلو شیرازی با قیمه را به ساده‌ترین و سریع‌ترین شکل به شما آموزش خواهیم داد.

برای  دیدن طرز تهیه شکر پلو شیرازی با قیمه روی لینک کلیک کنید.

طرز تهیه شکر پلو شیرازی با قیمه

آلبالو پلو شیرازی

آلبالو پلو یکی از غذاهای اصیل و سنتی پرطرفداری است که به روش‌های مختلف تهیه می‌شود. آلبالوی تازه فقط در فصل تابستان در دسترس است به همین دلیل آلبالو پلو یک غذای فصلی محسوب می‌شود اما شما می‌توانید در این فصل د آلبالوی تازه تهیه کنید، هسته بگیرید و در فریزر نگهداری کنید تا در بقیه ایام سال نیز بتوانید از طعم این غذای جذاب لذت ببرید. آلبالو، خواص و فواید بسیار زیادی دارد. در رفع کم خونی، تسکین دهنده درد، سلامت پوست و مو و همچنین با خاصیت ضد التهابی که دارد برای بدن شما مفید است. آلبالو پلو از دسته غذاهایی است که با گوشت سفید مرغ و با گوشت قلقلی تهیه می‌شود که شما با توجه به سلیقه و رژیم غذایی خودتان می‌توانید از گوشت‌هایی که مناسب ذائقه‌تان است، استفاده کنید.
در این مقاله از مجله اینترنتی اکالا بلاگ در بخش آشپزی طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی با گوشت قلقلی را به صورت مرحله به مرحله و با ذکر تمام نکاتی که در خوشمزه‌تر شدن آن باید بدانید به شما آموزش خواهیم داد.

برای دیدن طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی روی لینک کلیک کنید.

طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی به همراه 3 نکته طلایی

همانطور که دیدید غذاهای شیرازی تنوع زیادی دارند. در این لیست می‌توانید غذاهای معروف و کمتر شناخته شده‌ی شیرازی را پیدا کنید. برای تنوع هم که شده توصیه می‌کنیم میل کردن این غذاها را تجربه کنید. حتی اگر شیرازی نباشید می‌توانید این تجربه را به خود و عزیزانتان هدیه دهید.

برای دریافت آموزش آشپزی بیشتر می‌توانید به مجله آشپزی اکالا سری بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *