ژوئن 25, 2024

مصرف نادرست یا استفاده طولانی مدت از بوتاکس می‌تواند به عوارض جدی و حتی خطرناکی برای سلامتی منجر شود.
.

عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس یا سم بوتولینوم می‌تواند بسته به اشخاص مختلف متفاوت باشد. این ماده شیمیایی از یک باکتری به نام Clostridium botulinum استخراج می‌شود و به طور عمده برای درمان برخی از بیماری‌ها و زیبایی استفاده می‌شود. با ما در مجله اینترنتی دلتا همراه باشید.

عملکرد بوتاکس

برای شناخت عوارض بوتاکس بهتر است با عملکرد آن آشنا شویم. بوتاکس یک ماده سمی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. وقتی بوتاکس به عنوان یک درمان استفاده می‌شود، عملکرد آن بر اساس تأثیر آن بر روی عضلات است.

بوتاکس با ورود به عضلات، با فلج کردن عصب‌های موجود در نقاط ارتباطی میان عضلات و عصب‌ها، باعث مهار فعالیت عضلانی می‌شود. این تأثیر فلج‌کننده بوتاکس بر روی عضلات می‌تواند درمانی برای شرایط مختلف باشد، از جمله کاهش چین و چروک‌های صورت، کنترل تعریق بیش از حد، درمان درد مرتبط با تشنج‌های عضلانی و برخی اختلالات عصبی مرتبط با عضلات.

موراد مصرف بوتاکس

برای کسانی‌که از اختلالات عضلانی رنج می‌برند عوارض بوتاکس از فواید آن کمتر است. مصارف گوناگون بوتاکس ددز پزشکی عبارتند از:

  1. درمان اختلالات عضلانی مانند اسپاسم (تشنج عضلات)
  2.  بلفارواسپاسم (اسپاسم پلک)
  3. دیستونی (اختلال حرکتی عضلات)
  4. میوکلونوس (انقباضات عضلانی ناخواسته)
  5. درمان میگرن
  6.  تعریق بیش از حد (هایپرهیدروز)
  7. تشنج‌های موضعی (مانند تشنج در گردن)

عوارض بوتاکس

موارد مصرف بوتاکس در زیبایی

در زمینه زیبایی، بوتاکس برای کاهش چین و چروک‌های صورت، خطوط افقی ریشها (خطوط چشم)، خطوط عمودی پیشانی، خنده خطوط (خطوط بین ابروها) و خطوط گوش (خطوط تندرو) استفاده می‌شود. این ماده با تسکین عضلات و کاهش حرکت آنها، ظاهر چین و چروک‌های صورت را بهبود می‌بخشد. در این مدل استفاده از بوتاکس است که ممکن است عوارض بوتاکس بر فواید آن غلبه کند.

عوارض بوتاکس

درست است که استفاده از بوتاکس به عنوان یک روش درمانی برای برخی از مشکلات سلامتی موثر است. اما  تزریق بوتاکس نیز با  عوارضی همراه است. بعضی از این عوارض عبارتند از:

۱. عوارض مربوط به عضلات

تزریق بوتاکس باعث ضعیف شدن عضلات در منطقه‌ی تزریق می‌شود. این مسئله در طولانی‌مدت بر روی عملکرد عضلات تأثیر خواهد گذاشت.

۲. عوارض مربوط به سیستم عصبی

تزریق بوتاکس ممکن است عوارضی مانند سردرد، خستگی، عصبی شدن، گیجی و تهوع ایجاد کند.

عوارض بوتاکس

۳. مختل کردن ارتباط غیر کلامی

تزریق بوتاکس همراه با کاهش نشانه‌های پیری، به طور همزمان تأثیر قابل توجهی روی وضعیت‌های احساسی و ابرازهای چهره در ارتباطات غیرکلامی گذاشته و این ارتباط را با مشکل مواجه می‌کند.

پیشتر از این مطالعاتی نشان دادند که تزریق بوتاکس به عضلات گلابلار میان ابروها برای کاهش خط اخم، از علائم افسردگی کم می‌کند. اما به تازگی محققان این عارضه مهم از عوارض بوتاکس را کشف کرده‌اند که فلج عضلات گابلار حلقه بازخورد احساسات بر عضلات را نیز قطع می‌کند.

به‌طور کلی ماهیچه‌های صورت ما اخم یا لبخند فرد مقابل را تقلید می‌کنند و سپس با ارسال سیگنال‌هایی به مغز، این احساسات را تفسیر می‌کنند. این مطالعه نشان می‌دهد که با مسدود کردن حرکات ماهیچه‌ها توسط بوتاکس، ارتباط بین چهره و مغز مختل شده و پس از مدتی ما دیگر احساسات دیگران را درک نخواهیم کرد.

بنابر این مهم است که قبل از تصمیم‌گیری، با پزشک خود در مورد فواید و عوارض بوتاکس مشورت کنید. توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس باید توسط پزشک متخصص و مجرب انجام شود.

پیشنهاد مطالعه: آیا تنها دلیل عاشق شدن، ترشح هورمون‌هاست؟ را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *