نوامبر 29, 2023


ایسنا/چهارمحال و بختیاری رییس جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری درخصوص ظرفیت‌های استانی جهاد دانشگاهی در شرایط فعلی جامعه، گفت: جهاددانشگاهی استان دارای موقعیت و ظرفیت های ارزشمندی در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اشتغال است و همچنین فعالیت‌های این نهاد در بخش آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت و اشتغال محور و مرکز آموزش علمی کاربردی در شهر شهرکرد در جهت رشد و توسعه استان است.

سیروس رضایی در گفت و گو با ایسنا، به مناسبت چهل و سومین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی، اظهار کرد: جهاددانشگاهی به تعبیر مقام عظمای ولایت جزوه معدود رویش های اصلی خود انقلاب است، که همواره  به منظور تحکیم و ترویج اهداف انقلاب اسلامی به انجام ماموریت خود در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اشتغال می‌پردازد.

وی با بیان این که جهاددانشگاهی به عنوان یکی از نهادهای علمی انقلابی فعالیت دارد، گفت: جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری نیز در این راستا و به ‌منظور بسط، ترویج و تحکیم اهداف والای انقلاب اسلامی از سال ۱۳۸۲ به‌عنوان واحد مستقل استانی به فعالیت خود ادامه داد.

رییس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری گفت: این نهاد علمی انقلابی خوش‌نام، با سابقه و توانمند و مورد عنایت و توجه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) می‌تواند در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه با حمایت و پشتیبانی مسئولین در جهت توسعه همه جانبه استان خدمات و فعالیت‌های ارزشمندی را ارائه کند.

ظرفیت‌های استانی جهاد دانشگاهی در شرایط فعلی جامعه

رضایی درخصوص ظرفیت‌های استانی جهاد دانشگاهی در شرایط فعلی جامعه اظهار کرد: جهاددانشگاهی استان دارای موقعیت و ظرفیت های ارزشمندی در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اشتغال است و همچنین فعالیت‌های این نهاد در بخش آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت و اشتغال محور و مرکز آموزش علمی کاربردی در شهر شهرکرد در جهت رشد و توسعه استان است.

وی افزود: در حوزه آموزش و کارآفرینی فعالیت‌های ارزشمندی در جهاد دانشگاهی صورت گرفته است از جمله راه‌اندازی مراکز آموزش تخصصی و اشتغال محور کوتاه مدت در استان، مرکز آزمون، مرکز آموزش‌های مهارتی پزشکی، مجوز آموزش کارکنان دولت و تدوین بیش از ۱۵۰ دوره آموزشی تخصصی کوتاه مدت در این مراکز که با استقبال خوب هم‌استانی‌ها مواجه شده است.

رضایی در خصوص مرکز آموزش‌های بلند مدت از جمله مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی شهرکرد در مقطع کاردانی و کارشناسی در گروه‌های حقوق با گرایش‌های مختلف، فناوری اطلاعات با چندین گرایش، مدیریت امور اداری و دفتری و.. دانشجویان مشغول به تحصیل هستند و تاکنون بیش از ۵۰۰۰ دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی از این مرکز آموزشی فارغ التحصیل شدند.

برنامه‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی؛ همسو با سلیقه دانشجویان

رییس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری افزود : در حوزه فرهنگی، جهاد دانشگاهی  با توجه به نیازهای فرهنگی دانشجویان گام برمی‌دارد و برنامه‌های فرهنگی این نهاد، دانشجو محور و بر اساس سلیقه و نیاز فرهنگی دانشجویان است.

رضایی اظهار کرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه فرهنگی وجود دارد که می‌توان به مرکز فعالیت‌های قرآنی، شعبه سازمان دانشجویان، مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران – ایسپا و شعبه انتشارات جهاد دانشگاهی اشاره کرد.

وی با اشاره به ظرفیت و توانمندی‌های خبرگزاری‌های وابسته به این نهاد مانند خبرگزاری دانشجویان ایران( ایسنا) و خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) در راستای انتشار اخبار امیدبخش، مفید و موثر افزود: مجموعه جهاددانشگاهی این آمادگی را دارد که در جهت توسعه و رشد هر چه بیشتر استان  در بخش‌های مختلف فرهنگی، آموزشی،پژوهشی ، اشتغال و درمانی خدمات تخصصی مطلوب ارائه کند.

رئیس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری گفت: ایجاد ارتباط مؤثر و متقابل با نهادها، سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی و خصوصی در جهت رفع نیازهای پژوهشی و مطالعاتی آنان و حل بخشی از مشکلات جامعه و تولید دانش فنی از وظایف دیگر معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی استان است.

بسط پژوهش‌های توسعه‌ای؛ از ماموریت‌های مهم جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری

وی افزود: در حوزه پژوهش و فناوری فعالیت‌های خوبی در جهاد دانشگاهی صورت گرفته است، توانمندی‌های این حوزه ، پژوهش و مطالعات در حوزه‌های تخصصی کامپیوتر و فناوری اطلاعات، گردشگری، محیط زیست و پسماند و در حوزه درمانی بانک ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف نوزاد رویان است

رضایی با اشاره به اینکه یکی از ماموریت‌های مهم جهاددانشگاهی استان، بسط پژوهش‌های توسعه‌ای، کاربردی و ارائه خدمات تخصصی مورد نیاز جامعه  است، اظهار کرد: حوزه پژوهشی جهاددانشگاهی استان، با هدف ارائه خدمات تخصصی و انجام طرح‌های تحقیقاتی کاربردی و بهره‌برداری از یافته‌های علمی آن در جهت تولید ثروت از فناوری‌های کسب شده فعالیت می‌کند.

رضایی با اشاره به اینکه رفع نیازهای جامعه، تولید دانش فنی بومی و گسترش مرزهای دانش، گسترش و اشاعه فرهنگ پژوهش، ارائه دستاوردهای علمی در قالب‌های کارآمد  از جمله اهداف این حوزه پژوهشی است، افزود: این حوزه با اتکا به نیروهای متخصص و متعهد و با بهره‌مندی از امکانات استان، گام‌های اساسی را برای تولید علم و ارائه خدمات تخصصی مورد نیاز سازمان‌ها و صنایع مختلف استان، برداشته و در دهه اخیر بیش از ۳۰ طرح پژوهشی کاربردی دارای متقاضی(کارفرمایی) با موفقیت اجرا کرده است.

رضایی تدوین مدل توسعه گردشگری مذهبی استان، طراحی سایت گردشگری دریاچه شلمزار، انجام طرح بررسی ظرفیت‌های صنایع دستی و گردشگری استان و نقش آن در اقتصاد جامعه عشایری و رونق توریسم و همچنین اجرای برنامه ظرفیت‌سازی و آگاهی رسانی با هدف مشارکت ذینفعان در حفاظت احیا و بهره‌برداری پایدار از تالاب‌های چغاخور و گندمان را از جمله اقدامات مرکز خدمات تخصصی گردشگری جهاد دانشگاهی استان برای ادارات برشمرد. 

وی در ادامه از اجرای ۱۵ طرح در حوزه مرکز خدمات تخصصی فناوری اطلاعات خبر داد و گفت: پیاده سازی سیستم پایش پارامتر های محیطی ICMS، سامانه تحت وب گشت و نگهبانی و کنترل تردد جاده‌ای سهنگ، تولید اپلیکیشن و انیمیشن  معرفی اکوسیستم (تالاب ها)، سامانه فروش آنلاین صنایع دستی، طراحی سایت چهار زبانه، کاتالوگ دیجیتال سه زبانه ،تیزر و محتوای خوشه ماهیان سردآبی از جمله این طرح‌ها است.

رضایی در ادامه با اشاره به تاسیس بانک خون بندناف رویان در کشور از سال ۱۳۸۴، اظهار کرد: دفتر نمایندگی رویان شهرکرد فعالیت خود را از اسفندماه ۱۳۹۴ آغاز کرده است. 

 رییس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: بانک خون بندناف رویان جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری تا کنون بالغ بر ۱۰۰۰ نمونه جمع‌آوری و به بانک خون بند ناف رویان تهران ارسال کرده است‌. 

جهاد دانشگاهی نویدبخش افق‌های روشن

وی با تاکید بر تاثیرگذاری برنامه‌ها و  فعالیت های جهاددانشگاهی در حوزه های مختلف اعم از آموزشی، پژوهشی، اشتغال و به ویژه در حوزه فرهنگی گفت: اقدامات و فعالیت های صورت گرفته توسط جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری تاثیر زیادی در ایجاد اشتغال عموم مردم به خصوص جوانان به واسطه شرکت در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت تخصصی و اشتغال محور داشته است.

رضایی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی استان با حضور نیروهای جوان، پر انرژی، متعهد، متخصص و با انگیزه ، نویدبخش افق‌های بسیار خوبی در حوزه های مختلف است و در حد توان و در راستای رشد و توسعه استان فعالیت خواهد داشت.

وی افزود: جهاد دانشگاهی استان  در صورت حمایت‌های مسئولان استان می‌تواند با استفاده از دانش فنی و تجربیات ارزشمند در جهاد دانشگاهی کشور در حوزه‌های کشاورزی، آبزی پروری، پزشکی و فنی مهندسی و.. و انتقال این دانش و تجربیات، فرصت‌های بسیار خوبی در استان ایجاد کرده که منجر به تولید و اشتغال شود.

نقش جهاد دانشگاهی در تحقق شعار سال

وی در خصوص نقش اقدامات عملی و ترویجی جهاددانشگاهی در مبحث مهار تورم و رشد تولید گفت: هر ساله شاهد نامگذاری سال‌ها توسط مقام معظم رهبری با هدف توجه و اهمیت به مهم‌ترین مسائل، اولویت و دغدغه‌های کشور هستیم. این شعارها با توجه به تمام جوانب مطرح شده و به عنوان یک سند راهبردی و راهگشا برای مسئولین و مردم قابل استفاده هستند و اگر از سوی مردم و مسئولین در حد شعار نگریسته نشوند، می‌توانند منجر به تولید ، اشتغال و پیشرفت شود.

رضایی افزود: از محاسن ویژه شعار امسال ارائه سند راهگشا درخصوص اقتصاد کشور است. تحقق این شعار، توجه و اهمیت مسئولین به ظرفیت‌ها و فرصت های داخلی را می‌طلبد؛ جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد علمی توانمند و برخوردار از پژوهشگران ، اساتید، دانشجویان و جوانان نخبه توانسته با استفاده دانش بومی، گام‌های علمی بزرگی بردارد

وی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی با توجه به ظرفیت‌های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی، علاوه بر حفظ ماهیت اصلی، فعالیت‌ها و اقدامات خود را همگام و همسو با مسائل و خواسته‌های جامعه برنامه‌ریزی کرده و در واقع اقدامات این نهاد مرتبط و بر اساس نیازهای جامعه است.

چشم‌انداز جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری

رییس جهاد دانشگاهی استان مهم‌ترین طرح‌های آینده این واحد در استان را در صورت حمایت‌های مسئولین استانی و ملی، راه اندازی مرکز پزشکی درمان ناباروری و طرح تولید بچه ماهی مقاوم قزل آلای رنگین کمان عنوان کرد و افزود: با توجه به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و نقش جهاد دانشگاهی در این زمینه با اتکا به دانش فنی در مجموعه‌های جهاد دانشگاهی کشور از جمله پژوهشگاه رویان آمادگی راه اندازی این مرکز را دارد و همچنین با توجه به بررسی‌های به عمل آمده و مشکلات و ضرر و زیانی که در تلفات تولید بچه ماهی قزل آلا در مزارع تولید ماهی در استان وجود دارد این واحد با همکاری سازمان جهاد دانشگاهی تهران آمادگی دارند تا بخشی از این مشکلات را برطرف کند. 

وی درخصوص رسالت جهاددانشگاهی و روحیه «ما می‌توانیم» و اعتماد به جوانان و پرورش سرمایه‌های انسانی تراز فرهنگ جهادی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های برجسته این نهاد انقلابی، برخورداری از منابع انسانی جوان، متعهد، معتقد و ملتزم به آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی، کارآمد، پرتلاش، مسئولیت‌پذیر، دارای روحیه کار جمعی و ملتزم به فرهنگ جهادی است. این نهاد انقلابی با توجه به رسالت اصلی خود در مسیر حرکت به جلو و انجام اقدامات و فعالیت‌ها در پرورش سرمایه نیروی انسانی و استفاده از ظرفیت جوانان تحصیلکرده با روحیه جهادی و انقلابی اهتمام ویژه‌ای دارد.

رییس جهاد دانشگاهی استان گفت: امروزه هیچ مجموعه‌ای بدون توجه به نقش مفید و اثربخش نیروی انسانی در ارائه خدمات، قادر به ادامه فعالیت نیست بنابراین توجه و اهمیت ویژه به نیروی انسانی باید سرلوحه همه دستگاه‌ها و نهادها باشد.

رضایی خاطرنشان کرد: در همین راستا می‌توان گفت جهاد دانشگاهی استان به لحاظ ظرفیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی، آموزش و کارآفرینی، پژوهشی وجود دارد و با برخورداری از روحیه انقلابی و جهادی در پیشبرد اهداف این نهاد انقلابی در استان گام برمی‌دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *