جولای 22, 2024


ایسنا/فارس نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به طوفان‌الاقصی فلسطین، این کار و دفاع از مسئله فلسطین را دفاع عقلانی، عادلانه و انسانی توصیف کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، آیت‌الله لطف‌الله دژکام امروز، ۲۱ مهرماه در خطبه‌های نماز جمعه شیراز ضمن توصیه به رعایت تقوای الهی گفت: بحث ما در معارف انقلاب اسلامی برای این بود که این کلمه طیبه را بشناسیم و بدانیم انقلاب اسلامی بر پایه کدام عقاید و معارف و کلمات طیب برپا شده است.

وی توحید را مبنای تفکر انقلابی برشمرد و افزود: سایر معارف در توحید ذاتی، صفاتی و افعالی که در رابطه با افعال خدای متعال ارسال نبی از کارهای خداست را باید بشناسیم.

آیت‌الله دژکام ادامه داد: این عقاید ریشه‌های درختی است که باید ثمر آن را هر روز در جامعه بچینیم. برای اینکه این ریشه به ثمر برسد مراحلی طی می‌شود. یکی از مراحلی که اعتقادات طی می‌کند تا تبدیل به میوه در اجتماع اسلامی می‌شود، قانون‌گذاری است. وقتی می‌خواهیم قانون بنویسیم می گوییم این قانون باید بر پایه آن عقاید باشد و اگر قانونی آمد که با آن عقاید ناسازگار بود جلوی آن را می‌گیریم.

امام جمعه شیراز تصریح کرد: قوانین عرصه‌های وسیعی دارند، برخی از جلوه‌های آن که خیلی واضح است مثلا اگر در جامعه بخواهد مثل جوامع غربی قانونی وضع کنند که اخلاق را زیر سؤال ببرد، مسلماً مخالفت می‌کنیم چون با عقیده ما مخالف است اما باید حواسمان باشد که محدود به مسائل اخلاقی نیستیم.

وی با تأکید بر اینکه در زمینه‌های اقتصادی و در مباحث عمرانی هم باید مبانی اعتقادی ما در قوانینش ملاحظه شود، گفت: برای اینکه قانون در جامعه اجرا و نتیجه گرفته شود، سوای قانون، سیاست‌گذاری داریم یعنی نیاز به سیاست‌گذاری بعد از قانون است. گاهی قانون خوبی است اما چون سیاست‌ها دقیق اتخاذ نشده است بد اجرا می‌شود و نتیجه آن این است که مردم می‌بینند شرایط بدتر از قبل می‌شود. وظیفه ولایت و رهبری در نظام اسلامی این است که روح قوانین اساسی را که روح دینی و عدالت‌خواهی است در نظر داشته باشد و به عنوان سیاست به همه قوای سه گانه ابلاغ کند تا منحرف نشوند. به اسم دین به ضرر دین کار نکنند.

آیت‌الله دژکام یادآور شد: در همین سخنرانی‌های اخیر رهبر معظم فرمودند اگر سیاست‌هایی که ابلاغ کرده‌ایم عمل شده بود که کار به اینجا نمی‌کشید. سیاست‌های کلی که یک مجموعه‌ای در حدود ۵۰ سیاست کلی از  طرف رهبر معظم ابلاغ شده است که نقشش این است که جلوی انحراف جامعه و کشور را به اسم قانون و دین بگیرد و از این جهت باید به بحث سیاست‌های کلی دقت داشته باشیم.

وی، یکی از سیاست‌های کلی در راستای قوانین کشور را بحث آمایش کشور عنوان کرد و افزود: در کشور دانشگاه می‌خواهیم اما اگر دانشگاه زیاد شد و خروجی آن زیاد شدن جوان بیکار است، اشتباه است و باید آن را اصلاح کنیم. رهبری همین چند ماه گذشته تصریحاً فرمودند اگر درست عمل می‌کردید ما جوان تحصیلکرده بیکار نداشتیم، پس قانون ممکن است در راستای رسیدن به اهداف پیشرفت کشور جهت‌گیری داشته باشد اما در عمل به نحوی اقدام کنند که خراب شود.

امام جمعه شیراز با تأکید بر اینکه سیاست‌های کلی را باید یاد بگیریم، گفت: دولتی‌ها هم باید یاد بگیرند و نگذاریم منحرف شود. این نگاهی است که رهبر گرانقدر انقلاب برای حل مسائل کشور دارند که اگر ما اصول غیر قابل تغییر اعتقادی داریم و این‎ها تبدیل به قانون اساسی می‌شود، روح و مضمون قانون اساسی این است که عدالت و خیر و برکت در جامعه بیاید و مرتب باید پایش شود.

وی با یادآوری اینکه رهبر معظم انقلاب فرمودند که سه اصل بر همه سیاست‌های کلی حاکم است، افزود: اول اینکه خلاف عقاید اسلامی ما نباشد. چیزی که غیر اسلامی است نمی‌تواند قانون شود و جزو سیاست‌های کلی نظام باشد. مشاهده کردیم چگونه تلاش می‌کردند که سند ۲۰۳۰ را در بحث آموزش و پرورش اجرایی کنند، مگر رهبری  برای بحث آموزش و پرورش سیاست کلان ابلاغ نکرده بود، اما هنوز هم در بدنه اجرایی برخی نمی‌توانند دست بردارند و باید حواسمان باشد که چند سند داریم که مورد امضا و تایید رهبری قرار گرفته است و طبق همان باید عمل شود.

آیت‌الله دژکام گفت: این نکاتی است که باید چشمان نافذ و بصیر فرهیختگان ملت مرتب رصد کنند و در همراهی و پشت سر رهبر باشند و نظارت کنند که در جامعه چه خبر است و اگر اشتباهی می‌شود برگرداندند به سمت هدفی که ولی فقیه اعلام کرده که صلاح دین و دنیای ما در آن است.

وی اظهار کرد: نکته دوم رهبری فرمودند در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها دو موضوع را مدنظر قرار دهیم، یک آرمان‌گرایی؛ گاهی یک مورد به عنوان آرزو و خواسته مهم دینی مطرح است، اینکه پرچم حکومت به دست امام زمان(عج) برسد آرزو نیست؟ ما باید برای آن تلاش کنیم اما تا برسیم به آن روز باید واقعیات را هم ببینیم. اینکه بین آرمانگرایی و واقع نگری جمعی صحیح کنیم و این اساس برنامه‌ریزی در کشور می‌شود، نه آنقدر آرمانگرا که بگویند تخیل است و نه آنقدر واقع گرا که نتوان کوچکترین کاری انجام داد و مقام معظم رهبری فرمودند بین این دو عمل شود پس اصل دوم آرمانگرایی در عین نگاه به واقعیت‌ها است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با تأکید بر اینکه هدف را فراموش نکنیم، گفت: این همه شهید دادیم برای چه بوده است؟ برای دنیا بوده است؟ ما هدفی داشتیم که اگر تامین شود رسیدن به معیشت مناسب یک گوشه کوچک از آن هدف بزرگ است. اصل هدف این انقلاب که این همه شهید تقدیم شده است، تشکیل تمدن نوین اسلامی است و ایجاد تمدن نوین اسلامی است مثل صدی است که نود با آن است و این هدف را فراموش نکنیم.

آیت‌الله دژکام یادآور شد: یادمان است در طول چند سال گذشته حتی برخی از بزرگان فریب جهت‌گیری اسرائیل را خوردند و می‌خواستند مسئله اول جهان اسلام را چیز دیگری مطرح کنند ولی رهبر معظم انقلاب محکم فرمود مسئله اول جهان اسلام آزادی فلسطین و نابودی اسرائیل است. آن روزی که رهبری این مسئله را فرمودند کسی باورش نمی‌شد چنین روزی در مقابل ماست.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: امروز شاهد شکست واضح اسرائیلی‌ها هستیم و اینکه مسیر به سمت تشکیل تمدن اسلامی می‌رود و اگر قدس آزاد شود یعنی بعد از صد و خورده‌ای سال که هر روز امت اسلامی عقب نشینی داشته است، امروز داریم پیشرفت می‌کنیم پس هدف را فراموش نکنید ولو اینکه در نگاه‌های ساده­بین و ابتدایی برخی از اهداف خیلی دور باشد اما خدای متعال در سوره معارج می فرماید «إِنَّهُمْ یَرَوْنَهُ بَعِیدًا ، وَنَرَاهُ قَرِیبًا؛ که این مردم آن روز را بسیار دور (از امکان) بینند، و ما نزدیک (به وقوع) می‌بینیم».

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه فلسطین مسئله اول جهان اسلام است، گفت: طوفان‌الاقصی حرکت رزمندگان غیور و سربلند فلسطینی در راستای آزاد کردن سرزمینشان است. شاید تلاش‌های رسانه‌ای و تبلیغات گوناگون دستگاه‌های استکباری حتی مسئله را برای بعضی از جوانترها در جامعه ما مقداری به فراموشی رسانده است که دعوای فلسطین سر چیست.

آیت‌الله دژکام افزود: به نظر برخی می‌رسد که دو کشور بهم زدند در صورتی که چنین نیست، یکی آمده زده و از زدن دست برنمی‌دارد و دیگری می‌خواهد از خود دفاع کند و دفاع مشروع است، دفاع عقلانی، عادلانه و انسانی است. مردم فلسطین دارند از خود دفاع می‌کنند. یک عده‌ای را دست استکبار، اول انگلیس و در ادامه آمریکا و دیگران آورده در سرزمینی که متعلق به کسان دیگری بوده است به نام فلسطینیان حاکم کرده و زور را به دست آن‌ها داده تا هر کاری می‌خواهند سر این کشور بیاورند و هیچ کس هم چیزی نگوید.

وی تأکید کرد: مسئله فلسطین ولو اینکه نزدیک به ۸۰ سال از شروع آن بگذرد نباید فراموش شود و صورت مسئله این است که آمده‌اند سرزمینی را غصب کرده‌اند حالا اگر ۱۰ سال دیگر گذشت ما باید یادمان برود که غصب شده است؟ ملت فلسطین دارد از زمین خودش که غصب شده است دفاع می‌کند و این شهرک‌نشین‌ها مردم فلسطین را از خانه‌هایشان بیرون کردند و برای خودشان ویلا ساختند، ۱۰۰ سال هم که بگذرد کسی یادش نمی‌رود که این خانه را غصب کرده‌اند.

امام جمعه شیراز، حرکت طوفات الاقصی را حرکتی مدافعانه از سوی کسانی که فرزندان و زنان آن‌ها کشته شده و یا به آن‌ها بی‌احترامی شده دانست تا بگویند من از حق خود دفاع می‌کنم و سپس افزود: برخی‌ها که نغمه صلح سر می‌دهند اول بدانند به اسم صلح اگر بخواهد ظلم شود این صلح نیست و بعضی‌ها این اشتباه را کردند.  در ۳۰ الی ۴۰ سال گذشته مصر فریب خورد و فهمید که فریب خورده است تا همین چند ماه پیش که در قضیه عادی‌سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای عربی برخی از کشورها فریب خوردند اما رهبر معظم انقلاب فرمود روی اسب بازنده شرط نبندید و این‌ها نفهمیدند.

وی با تأکید بر اینکه امروز بازنده بودن این اصل واضح و آشکار است، گفت: امروز یک جمعیت یک میلیون و نیمی جلوی همه اسرائیل در می‌آید. ما که اینجا فقط تشویق می‌کنیم و آنکه در میدان است ملت غزه است و از این جهت ما باید این مسئله را توجه داشته باشیم.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه باید وظیفه خودمان را بشناسیم، افزود: حداقل کاری که می توانیم بکنیم این است که نگذاریم در جهان دستگاه تبلیغاتی صهیونیست مسئله را وارونه جلوه دهد. حرکت مردم ما، فریاد زدن و راهپیمایی مردم ما در حمایت از طوفان‌الاقصی و مردم محروم فلسطین مثل همیشه یک ضرورت و یک واجب است و امروز از حرم سوم اهل بیت بار دیگر فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل به آسمان خواهد رفت.

امام جمعه شیراز در ادامه به سفر رئیس جمهور به استان فارس اشاره کرد و گفت: از سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان فارس و شنیدن درد دل‌های مردم و تلاش‌هایی که باید برای حل مشکل مردم در ادامه این راه انجام‌ گیرد، قدردانی می‌کنیم و از طرفی هم باید از مردم نجیب، اصیل و با ‌فرهنگ فارس و شیراز ویژه تشکر کنم که دیروز در مراسم سخنرانی ریاست جمهوری در حرم مطهر شاهچراغ(ع) انصافا هم در استقبال خیابان و هم در مراسم سخنرانی ایشان مراتب قدرشناسی خود را از دولتی که قصدش خدمت است ابراز کردند.

وی با بیان اینکه با محدودیت‌های عالم نمی‌توان همه مسائل را حل کرد اما وقتی مدیرانی واقعا قصد خدمت دارند و صمیمانه پای مردم می‌ایستند باید تشکر کنیم و با ‌آن‌ها همراه باشیم، گفت: دیشب در حافظیه قبل از سخنرانی رییس جمهور در حافظیه ایشان پای صحبت تولیدکنندگان صنایع دستی ایستادند و سخن تولیدکنندگان را می شنیدند و یکی یکی تامل  و فکر کردند برای اینکه حل مشکل چگونه است و دستور به مجموعه کسانی که مسئول هستند و این قصد خدمت مهم است و ما می‌بینیم کم حوصلگی نمی‌کند، می‌بینیم که دلش می‌خواهد گره‌ای از مشکل مردم حل شود و این خودش اصل است حالا چه مقدار محقق شود عوامل دیگری هم هست که امیدواریم خدای توفیق دهیم که بهترین‌ها را ارائه کنیم.

آیت‌الله دژکام با اشاره به پروژه‌های افتتاح شده این سفر گفت: در بحث خدمات عمرانی دولت بزرگترین پروژه آزادراهی کشور که بیش از ۲۰۰ کیلومتر آزادراه با هم آماده بهره برداری می‌شود، افتتاح کرد چون این مسافت آزادراهی قطعه قطعه ساخته و استفاده می‌شود اما ۶ قطعه با هم بخواهد افتتاح شود این کار عظیمی بود که به برکت این سفر شکل گرفت و از امروز صبح مردم می‌توانند این مسیر را بیایند و از نقطه شمالی استان در مرز استان اصفهان تا خود شیراز که فاصله ۱۳۰‌ کیلومتر کوتاه تر شده است.

وی ادامه داد: از این کار تشکر می‌کنیم که کار بزرگ و ارزشمندی است اما یک پیوست فرهنگی خورد که ده‌ها برابر آنچه که از جهت مالی و مادی برای استان برکت داشت. این پیوست فرهنگی کار را بالا برد و آن این است که رئیس جمهور این بزرگراه را از اصفهان تا شیراز و بوشهر به نام مبارک حضرت احمد ابن ‌موسی شاهچراغ(ع) نامگذاری کردند و ان‌شاءالله قطعه هفتم که به زودی تکمیل می‌شود و قطعه هشتم که دستور دادند از همین حالا وزارت راه شروع کند که آغاز راه به سمت بوشهر است و قطعه آخر ۳۰ درصد باقی مانده تکمیل شود و این ‌کار ارزشمند است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه ۹۰ سال تلاش کردند تا احمدبن موسی(ع) غریب باشد اما رهبر معظم انقلاب اینجا را سومین حرم اهل بیت(ع) نامیدند و امروز هم رئیس جمهور با نامگذاری آزادراه شیراز ـ اصفهان به نام حضرت احمدبن موسی(ع) کاری کارستان کرد و این یعنی پیوست فرهنگی، گفت: معنی پیوست فرهنگی را اینجا متوجه شدم چون برخی اوقات چیزهایی را می‌گوییم پیوست فرهنگی که اثرگذار نیست اما یک نام‌گذاری گاهی اوقات تحول ایجاد می‌کند.

وی همچنین ضمن قدردانی از افتتاح خط آبرسانی شیراز گفت: در بخش علمی و فرهنگی می‌دانید فارس در زمینه سند مهندسی فرهنگی، برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور اولین استان بود که به دست ریاست جمهوری در سفر قبل رونمایی شد در این سفر هم سند دیگری را برای فارس که مهد علم و فرهنگ است رونمایی کردیم که باز هم جزو اولین های سطح کشور است و آن نقشه جامع علمی استان است که با حضور ریاست جمهوری رونمایی شد و امیدواریم عنایت بیش از پیش ریاست جمهوری را هم در اجرایی شدن برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی شاهد باشیم که دیروز هم در حرم قول دادند که این موضوع را مدنظر قرار می‌دهند و برای نقشه جامع علمی هم به عنوان استانی که رهبر معظم فرمودند در قله است مسلما باید توجه ویژه‌ای شود.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه در این سفر یک خدمت مذهبی هم آغاز شد، افزود: شهرداری و شورای شهر شیراز با همراهی دولت آغاز پروژه خط ۴ مترو تقاطع فضلیت تا گمرک به عنوان قطعه اول شروع می‌کنند که دسترسی به حرم مطهر را بسیار آسان می کند یعنی خط یک، خط دو و خط چهار قطار شهری به‌هم وصل می شود و یک ایستگاه در جلوی حرم مطهر خواهیم داشت که جمعیت همه این ۳۰ ـ۴۰ کیلومتر خط مترو بتوانند به راحتی به حرم دسترسی داشته باشند و از این جهت هم‌ کار شایسته‌ای شروع شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *