ژوئن 17, 2024

طریقه مصرف قرص مترونیدازول برای عفونت واژن

قرص مترونیدازول 250 و 500 از داروهای تجویز شده برای عفونت واژن است. در ادامه به طریقه مصرف قرص مترونیدازول برای عفونت واژن و عوارض احتمالی آن می پردازیم.

طریقه کامل و دقیق مصرف قرص مترونیدازول برای عفونت واژن

مترونیدازول (Metronidazole) یک آنتی بیوتیک است که برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های ناشی از انواع خاصی از میکروب (باکتری های بی هوازی) و انواع میکروارگانیسم ها به نام تک یاخته استفاده می شود. این نوع ارگانیسم ها اغلب باعث عفونت در نواحی بدن مانند لثه، حفره لگن و شکم (معده یا روده) می شوند زیرا برای رشد و تکثیر نیازی به اکسیژن ندارند.

قرص مترونیدازول 250 و 500 برای درمان عفونت‌های واژن مانند واژینوز باکتریایی (عفونتی که از تعداد زیادی از باکتری‌های خاص در واژن ایجاد می‌شود) استفاده می‌شود. مترونیدازول در دسته ای از داروها به نام ضد میکروبی نیترویمیدازول قرار دارد. این دارو با توقف رشد باکتری ها کار می کند. همچنین قبل از جراحی زنان و جراحی روی روده ها برای جلوگیری از ایجاد عفونت تجویز می شود. افرادی که به پنی سیلین حساسیت دارند می توانند با خیال راحت مصرف کنند.

همچنین بخوانید: درمان عفونت واژن در خانه با نمک، آیا نشستن در آب نمک برای عفونت خوبه؟

طریقه مصرف قرص مترونیدازول 250 برای عفونت واژن چگونه است؟

همانطور که گفتیم قرص مترونیدازول در دو دوز 250 و 500 تجویز می شود. تعیین دوز مورد نیاز بیمار بر اساس شدت عفونت، سن و وزن بیمار تعیین می شود. در مورد بیمارانی که سن پایین تر و عفونت خفیف تری دارند، معمولاً دوز 250 میلی گرفتم تجویز می شود و بیمار باید قرص را هر 8 ساعت یکبار مصرف کند.

طریقه مصرف قرص مترونیدازول 500 برای عفونت واژن چگونه است؟

در بیمارانی که دچار عفونت شدید باشند، اغلب پزشک به جای مترونیدازول 250، مترونیدازول 500 را تجویز می کند. در مواردی که ناحیه واژینال دچار عفونت شدید باشد، به جای قرص خوراکی مترونیدازول ممکن است شیاف مترونیدازول تجویز شود. با این وجود مهم است که بدون تجویز پزشک به هیچ عنوان از این دارو استفاده نکنید.

توجه: در موارد شدید عفونت ممکن است شریک جنسی شما نیز ملزم به مصرف قرص مترونیدازول باشد.

فراموش کردن یک نوبت مصرف قرص مترونیدازول برای عفونت واژن

چنانچه زمان زیادی نگذشته است به محض یادآوری، قرص را مصرف کنید. اگر نوبت به دوز بعدی مصرف دارو است، بهتر است این دوز را فراموش کرده و دوز بعدی را سر ساعت مصرف کنید. هرگز برای جبران دوز از دست رفته میزان دارو را دو برابر نکنید.

همچنین بخوانید: درمان خانگی عفونت واژن در بارداری (قارچی، پنیری و باکتریایی)

موارد احتیاطی مصرف قرص مترونیدازول 250 و 500

موارد احتیاطی مصرف قرص مترونیدازول 250 و 500

برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیستند و گاهی اوقات تنها در صورت مراقبت بیشتر ممکن است از دارو استفاده شود. به این دلایل، قبل از شروع مصرف مترونیدازول، مهم است که پزشک یا دندانپزشک شما بداند:

 • مادران شیرده باید از مصرف این دارو خودداری کنند زیرا می تواند از طریق شیر منتقل شود و باعث سوء هاضمه یا اسهال شدید شود.
 • این دارو برای زنانی که به تازگی باردار شده اند توصیه نمی شود، اما می توان از آن در ماه های آخر بارداری استفاده کرد.
 • اگر احساس می کنید نمی توانید در طول دوره درمان خود نوشیدن الکل را متوقف کنید.
 • اگر مشکلی در عملکرد کبد دارید.
 • اگر یک اختلال خونی ارثی نادر به نام پورفیری دارید.
 • اگر داروی دیگری مصرف می کنید. این شامل هر دارویی است که مصرف می‌کنید و می‌توانید بدون نسخه بخرید، و همچنین داروهای گیاهی و مکمل را نیز شامل می‌شود.
 • اگر تا به حال به یک دارو واکنش آلرژیک داشته اید.
 • در صورت مصرف بیش از 10 روز باید بیمار تحت پیگیری وضعیت بالینی و آزمایشگاهی قرار گیرد.
 • چنانچه دچار تحریک گوارشی شدید، بهتر است دارو را با غذا مصرف کنید.
 • در بیماران مبتلا به نارسایی کبدی به دلیل تجمع احتمالی، دیسکرازی خون بهتر است با احتیاط استفاده کنید.
 • در صورت مصرف شیاف واژینال مترونیدازول، به جهت جلوگیری از عفونت مجدد یا رقیق شدن دوز دارو، از رابطه جنسی خودداری کنید.

عوارض مصرف قرص مترونیدازول برای عفونت واژن

عوارض شایع مصرف قرص مترونیدازول 250 و 500 به شرح زیر است که می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت ظاهر شود:

برخی از عوارض جانبی شامل بی قراری، تاری دید، سوزش یا سوزن سوزن شدن دست ها و پاها، تب و لرز، بثورات پوستی، تحریک واژن، از دست دادن اشتها، یبوست. ، زرد رنگ چشم یا پوست و درد شکم. در صورت مشاهده هر یک از این عوارض که به زودی برطرف نشدند باید به پزشک خود مراجعه کنید.

علائم مصرف بیش از حد قرص مترونیدازول 250 و 500

علائم مصرف بیش از حد شامل تهوع، استفراغ، آتاکسی، تشنج، نوروپاتی محیطی است. درمان علامتی و حمایتی است. دقیقا طبق دستور، همراه با غذا مصرف کنید. از مصرف الکل در طول آخرین دوز و تا 24 ساعت پس از آن خودداری کنید. در صورت درمان تریکومونیازیس از مقاربت خودداری کنید یا از یک مانع ضد بارداری استفاده کنید.

همچنین بخوانید: بهترین پماد خارش واژن داخلی و بیرونی

سخن آخر

در این مقاله از آلامتو به معرفی قرص مترونیدازول پرداخته و طریقه مصرف قرص مترونیدازول 250 و 500 برای عفونت واژن را شرح دادیم. اما به خاطر داشته باشید داروها در کنار خواص درمانی دارای عوارض نیز می باشند، پس بهتر است از مصرف خودسرانه آن پرهیز کرده و بدون مشورت با پزشک اقدام به مصرف نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *