جولای 20, 2024

خشک کردن گوجه فرنگی یک روش ساده برای افزایش ماندگاری آن است که از آن برای خوشرنگ شدن غذاها و طعم دادن به آن‌ها استفاده می‌شود. معمولا برای خشک کردن و پودر کردن گوجه فرنگی از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. برخی افراد گوجه فرنگی را در فر خشک می‌کنند و برخی دیگر معتقد هستند که گوجه باید به صورت طبیعی زیر نور آفتاب خشک شود.

در این مقاله از بخش آشپزی در اکالا بلاگ می‌توانید با طرز تهیه گوجه فرنگی خشک شده و نکات تهیه گوجه خشک آشنا شوید.

مواد لازم جهت تهیه گوجه فرنگی خشک شده در آفتاب:
گوجه فرنگی به مقدار لازم
نمک به مقدار لازم

مراحل خشک کردن گوجه فرنگی در آفتاب

یکی از ساده‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های درست کردن گوجه فرنگی خشک، قرار دادن آن زیر نور آفتاب است. در ادامه می‌توانید با مراحل طرز تهیه گوجه فرنگی خشک شده در آفتاب آشنا شوید.

مرحله اول؛ گوجه فرنگی‌ها را بشویید

در اولین مرحله از طرز تهیه گوجه فرنگی خشک شده در آفتاب باید گوجه‌ها را بشویید. برای تهیه گوجه خشک شده باید از گوجه‌های سفت و گوشتی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که گوجه‌های کال و نرسیده برای خشک کردن مناسب نیستند.

بیشتر بخوانید: ترفندهای جلوگیری از کپک زدن رب گوجه فرنگی

مرحله دوم؛ گوجه فرنگی‌ها را خر کنید و به آن‌ها نمک بزنید

در این مرحله باید گوجه‌ها را به صورت ورقه‌ای برش دهید. سپس یک پارچه تمیز را به صورت چند لایه روی یک سینی بزرگ پهن کنید. حالا گوجه فرنگی‌های خرد شده را روی پارچه قرار دهید و روی آن‌ها مقداری نمک بپاشید.

مراحل خشک کردن گوجه فرنگی در آفتاب

مرحله سوم؛ گوجه‌ها را زیر نور خورشید قرار دهید

بعد از اضافه کردن نمک به گوجه‌ها باید یک توری روی گوجه‌ها قرار دهید. سپس سینی را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید تا خشک شوند. بعد از یک روز باید گوجه‌ها را برگردانید تا طرف دیگر آن‌ها نیز به خوبی خشک شود.

مرحله چهارم؛ گوجه‌ها را آسیاب کنید

معمولا خشک کردن گوجه فرنگی حدود ۴ تا ۷ روز طول می‌کشد. اگر قبل از خشک شدن کامل گوجه‌ها آن‌ها را جمع کنید، ممکن است کپک بزنند. بعد این که گوجه‌ها کاملا خشک و ترد شدند، می‌توانید آن‌ها را در آسیاب خرد کنید و به صورت پودری درست کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی به روش فوری

مرحله پنجم؛ گوجه پودر شده را در ظرف مناسب بریزید

بعد از پودر کردن گوجه فرنگی بهتر است آن را در ظرف شیشه‌ای در بسته یا پلاستیک‌های زیپ دار بریزید. می‌توانید برای افزایش ماندگاری گوجه خشک شده آن را در یخچال و فریزر قرار دهید.

طرز تهیه گوجه فرنگی خشک شده در فر

طرز تهیه گوجه فرنگی خشک شده در فر

برای تهیه گوجه فرنگی خشک در فر باید گوجه‌ها را به صورت ورقه‌ای برش دهید و در سینی یا توری فر بچینید. معمولا در این روش بهتر است از توری استفاده شود تا گوجه‌ها بعد از خشک شدن تیره و سیاه نشوند. مقداری نمک روی گوجه‌ها بریزید و توری را در فر قرار دهید تا با کمترین دمای ممکن (حدود ۶۰ تا ۸۰ درجه سانتی‌گراد) برای مدت ۸ تا ۱۲ ساعت به آرامی خشک شود.

در این روش به هیچ عنوان حرارت فر را زیاد نکنید، زیرا گوجه‌ها می‌سوزند و سیاه می‌شوند.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه آش گوجه فرنگی تبریزی

طرز تهیه گوجه فرنگی خشک در سولاردوم

برای خشک کردن گوجه فرنگی با سولاردوم باید سه پایه کوتاه و بلند سولاردوم را داخل آن قرار دهید و گوجه‌ها را روی پایه‌ها بچینید و سپس دکمه کانوکشن دستگاه که معمولا با علامت پنکه مشخص می‌شود را انتخاب کنید و دما را روی ۱۱۰ درجه تنظیم کنید. اجازه دهید گوجه‌ها برای حدود ۳۵ دقیقه در سولاردوم بمانند و در این مدت اصلا درب دستگاه را باز نکنید.

بعد از اینکه کار دستگاه تمام شد، ۱۰ دقیقه صبر کنید و درب سولاردوم را باز نکنید. سپس سه پایه را از دستگاه بردارید و گوجه‌ها را به آرامی از روی توری جدا کنید.

طرز تهیه گوجه فرنگی خشک با دستگاه خشک‌کن

برای خشک کردن گوجه فرنگی دستگاه خشک‌کن باید گوجه‌ها را بشویید و خشک کنید. سپس آن‌ها را به صورت ورقه‌ای برش دهید و روی سینی خشک‌کن بگذارید. بهتر است قبل از قرار دادن گوجه‌ها روی سینی حتما آن را با کمی روغن چرب کنید.

مقداری نمک و ریحان خشک شده روی گوجه‌ها بپاشید و سپس دستگاه را روی ۶۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید و اجازه دهید گوجه‌ها برای ۱۰ ساعت آبگیری شوند. معمولا خشک کردن گوجه فرنگی در دستگاه میوه خشک‌کن حدود ۷ تا ۸ دقیقه طول می‌کشد و به میزان آب دار بودن گوجه‌ها بستگی دارد.

اگر دوست دارید گوجه فرنگی شما شبیه گوجه خشک شده در آفتاب شود، بهتر است آن را برای ۷ ساعت در دستگاه خشک‌کن بگذارید. در صورتی که دوست دارید گوجه‌ها مثل کشمش کاملا خشک شوند، باید نزدیک ۱۰ تا ۱۲ ساعت گوجه‌ها را در دستگاه قرار دهید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه سس گوجه فرنگی (کچاپ) خانگی🍅

طرز تهیه گوجه خشک طعم دار

برای تهیه گوجه فرنگی خشک طعم دار باید گوجه‌ها با مقداری نمک، پودر سیر و پودر پیاز مزه دار کنید و سپس به هر روشی که دوست دارید خشک کنید. با این روش گوجه فرنگی شما به صورت طعم دار خشک می‌شود. در این روش می‌توانید از انواع سبزی خشک و ادویه‌های متنوع برای طعم دادن به گوجه فرنگی خشک استفاده کنید.

طرز تهیه گوجه خشک طعم دار

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه گوجه فرنگی خشک شده

در این بخش به چند نکته در رابطه با تهیه گوجه فرنگی خشک شده اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 • برای خشک کردن گوجه فرنگی در آفتاب نباید گوجه‌ها را به صورت خیلی نازک خرد کنید، زیرا در این صورت له می‌شوند.
 • می‌توانید از گوجه فرنگی خشک شده برای تهیه انواع املت، استانبولی، ماکارونی، پلو مخلوط، خورشت و سوپ استفاده کنید.
 • بعد از آماده کردن گوجه فرنگی خشک حتما آن را در نایلون یا ظرف در بسته بریزید تا طعم و مزه آن حفظ شود.
 • اضافه کردن نمک به گوجه فرنگی ماندگاری آن را افزایش می‌دهد.
 • می‌توانید گوجه فرنگی خشک را در روغن زیتون بریزید و در یخچال قرار دهید.
 • با هر ۲ کیلوگرم گوجه فرنگی می‌توانید حدود ۲۰۰ گرم گوجه فرنگی خشک درست کنید.
 • برای خشک کردن گوجه فرنگی در خانه می‌توانید از هواپز نیز استفاده کنید.
 • برای خشک کردن گوجه فرنگی بهتر است ضخامت آن حدود ۱ تا ۲ سانتی‌متر باشد.
 • قبل از چیدن گوجه فرنگی در سینی یا توری بهتر است آن را کمی با روغن چرب کنید. این کار موجب می‌شود تا گوجه‌ها بعد از خشک شدن راحت‌تر از سینی جدا شوند.
 • خشک کردن گوجه‌ها موجب کاهش حجم گوجه و افزایش ماندگاری آن می‌شود.
 • برای نگهداری طولانی مدت گوجه فرنگی خشک شده می‌توانید آن را در ظروف در بسته و در فریزر بگذارید و یا در کیسه‌های زیپ دار بریزید و در یخچال قرار دهید.
 • اگر شرایط نگهداری گوجه فرنگی خشک شده استاندارد باشد، می‌توانید تا یک سال آن‌ها را نگهداری کنید.
 • هر چقدر ضخامت گوجه فرنگی شما بیشتر باشد، به زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد.

از اینکه تا پایان این مقاله آموزنده همراه مجله آشپزی اکالا بودید از شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *