جولای 25, 2024

کوکیز بادام زمینی نوعی شیرینی مدرن است که می توانید برای پذیرایی عید نوروز و سایر مناسبت ها آماده کنید. شیرینی های مدرن مراحل بیشتری نسبت به شیرینی های ساده و معمولی دارند اما در نهایت نتیجه زیبا‌تر و عالی‌تری دارند. این شیرینی از دو بیسکوئیت و مغزی بادام زمینی و روکش شکلاتی تشکیل شده است. این کوکیز را در شکل های مختلف و با قالب‌های متنوع میتوان آماده کرد.

کوکیز بادام زمینی ظاهری زیبا و طعمی عالی و ماندگاری بالایی دارد و از این نظر برای پذیرای شیرینی عید نوروز عالی است. در اکالا بلاگ همراه ما باشید.

مواد لازم برای خمیر کوکیز بادام زمینی:
کره ۱۲۵ گرم
پودر قند ۶۰ گرم
پودر بادام زمینی ۶۵ گرم
وانیل یک چهارم قاشق چای خوری
زرده تخم مرغ ۱ عدد
آرد شیرینی پزی ۲۵۰ گرم حدودی

مواد لازم برای خمیر کوکیز بادام زمینی

مواد لازم برای مغزی شیرینی:
شکر ۱۵۰ گرم
آب ۱۵۰ گرم
شکلات سفید مرغوب ۱۵۰ گرم
نمک ۱ پنس
پودر بادام زمینی ۲۵۰ گرم

مواد لازم برای مغزی شیرینی کوکیز بادام زمینی

مواد لازم برای روکش شیرینی کوکیز بادام زمینی
شکلات تخته ای ۲۰۰ گرم
روغن مایع ۲۲ گرم

مواد لازم برای روکش شیرینی کوکیز بادام زمینی

آموزش مرحله به مرحله تهیه کوکیز بادام زمینی در خانه

برای تهیه این شیرینی خوشمزه در خانه، طبق مراحل زیر پیش بروید.

مرحله اول

برای آماده کردن این شیرینی اول بادام زمینی خام تهیه کنید و بادام زمینی ها رو داخل تابه روی حرارت کم تفت بدین تا تست بشن بعد از روی حرارت بردارین و اجازه بدین خنک بشن و با دست پوست بادام زمینی ها رو جدا کنید و مجددا داخل سینی فر بریزین و داخل فر روشن شده قرار بدین و مدام اونها رو چک کنید و هر ازگاهی در فر رو باز کنید و بادام زمینی ها رو زیر و رو کنید.

طرز تهیه کوکی تویکس(twix)

بذارین داخل فر بمونن تا کاملا کرم رنگ بشن (کرم روشن) اما مواظب باشین که نسوزن بعد از فر خارج کنید و اجازه بدین که خنک بشن بادام زمینی ها رو داخل ظرفی به مدت نیم ساعت داخل فریزر بذارین و بعد کم کم داخل دستگاه آسیاب بریزین و پالس پالس بزنید تا کاملا پودر بشه و به روغن نیفته.

مرحله دوم

برای تهیه خمیر کوکی کره به دمای محیط رسیده و پودر قند الک شده رو داخل ظرفی بریزین و پودر بادام زمینی رو بهش اضافه کنید.

کره و پودر بادام به همراه پودر قند را با هم ترکیب کنید برای کوکیز بادام زمینی

مرحله سوم

و بعد زرده تخم مرغ و وانیل رو اضافه کنید و با همزن بزنید تا کاملا کرم رنگ و پوک بشه.

زرده تخم مرغ را به مواد اضافه کنید تا کرم رنگ شود

مرحله چهارم

بعد آرد الک شده رو کم کم اضافه کنید مقدار آرد حدودی هست و ممکنه بسته به نوع آرد همه اون مصرف نشه

اول نصف آرد رو اضافه کنید و با لیسک مخلوط کنید تا یکدست بشه.

نصف آرد را به مواد کوکیز بادام زمینی اضافه کنید

مرحله پنجم

و بعد کم کم آرد بیشتری اضافه کنید و با نوک انگشت ها مواد رو مخلوط کنید تا خمیر لطیف و نچسبی حاصل بشه و در نهایت خمیر رو جمع کنید و داخل نایلون فریزر به مدت سی دقیقه داخل یخچال استراحت بدین.

به خمیر کوکیز بادام زمینی استراحت دهید
دقت کنید که اگه بیش از حد لازم آرد داخل خمیر استفاده کنید بیسکوئیت شما بعد از پخت ترد نمیشه و بیشتر حالت سفت و سخت داره و اگه آرد کمتری داخل خمیر استفاده کنید ممکنه بیسکوئیت ها داخل فر پهن بشن و شکل خودشون رو از دست بدن.

مرحله ششم

بعد از استراحت خمیر رو از یخچال خارج کنید و مابین دو نایلون (یا کاغذ روغنی) به ضخامت چند میلی با وردنه باز کنید سعی کنید شکل تقریبی باز کردن خمیر مثل مستطیل باشه.

طرز تهیه شیرینی بادام

بعد اطراف و اضافات خمیر رو با چاقو ببرین و بردارین تا خمیر کاملا مستطیلی شکل بشه.

خمیر را مستطیلی شکل کنید برای کوکیز بادام زمینی

مرحله هفتم

خط کش رو روی دو عرض مستطل قرار بدین و فاصله های دو سانتی متری رو علامت بزنید و بعد با کمک خط کش به هم وصل کنید و با چاقو ببرین.

طریقه اندازه زدن خمیر کوکیز بادام زمینیاز قسمت طولی هم فاصله های شش سانتی متری علامت بزنید و با چاقو ببرین.

طریقه برش زدن خمیر کوکیز بادام زمینی

مرحله هشتم

خمیر های برش خورده رو بردارین و داخل سینی فر که با کاغذ روغنی پوشیده شده با فاصله بچینید و در فر از قبل گرم شده به مدت حدودی یک ربع بپزین.

خمیرهای برش زده شده را در داخل سینی فر قرار دهید

مرحله نهم

تا زیر شیرینی ها طلایی بشه. زمان در فر های مختلف متفاوته پس مدام شیرینی ها رو چک کنید.

بعد از پخت سینی رو از فر خارج کنید و اجازه بدین کوکی ها کاملا خنک بشن بعد اونها رو از کاغذ روغنی جدا کنید (مابقی و اضافات خمیر رو هم به همین صورت آماده کنید و بپزید).

مرحله دهم

برای آماده کردن مواد مغزی شکر رو داخل قابلمه ای بریزین.

آماده کردن مغزی برای کوکیز بادام زمینیو روی حرارت کم قرار بدین حرارت زیاد نباشه تا شکر نسوزه اجازه بدین شکر کم کم آب بشه اما به هیچ وجه از قاشق برای مخلوط کردن مواد استفاده نکنید برای اینکه مواد زیر و رو بشن و نسوزه فقط ظرف رو حرکت بدین تا شکر ها حرکت کنن و مدام کارامل رو با حرکت دادن ماهیتابه روی شکر ها بیارین.

طرز تهیه “کوکی مغزدار”

مرحله یازدهم

این کار رو تا جایی ادامه بدین که تمام شکر ها کارامل بشن اما مواظب باشین که بیش از اندازه مواد حرارت نبینه چون ممکنه کارامل تون بسوزه و در نهایت طعم تلخ پیدا کنه بهتره برای کارامل کردن شکر از ظرفی با ضخامت زیاد استفاده کنید چون قابلمه با جنس نازک باعث زودتر سوختن شکر میشه
وقتی شکر کاملا کارامل شد، آب گرم رو کم کم بهش اضافه و مخلوط کنید.

آب گرم را به شکر کاراملی برای مواد مغزی کوکیز بادام زمینی اضافه کنید

مرحله دوازدهم

تا کاملا یکدست بشه. اگه بخشی از کارامل هنگام اضافه کردن آب بست مدام به هم زدن با حرارت کم ادامه بدین تا قسمت سفت شده حل بشه وقتی کارامل یکدست شد شکلات سفید رو بهش اضافه کنید.

شکلات سفید را به شکر کاراملی اضافه کنید

و هم بزنید تا کاملا حل بشه و نمک رو هم در این حین بهش اضافه کنید.

حتما از شکلات سفید مرغوب استفاده کنید تا به راحتی داخل کارامل آب بشه و یکدست بشه (اگه شکلات شما مرغوب نبود و قسمت هایی از آن داخل کارامل حل نشد حتما اون رو یکبار از صافی رد کنید).

اضافه کردن نمک به مواد مغزی کوکیز بادام زمینی

وقتی کارامل آماده شد، اون رو کم کم به پودر بادام زمینی اضافه و مخلوط میکنیم، تا جایی که مواد حالت خمیری چسبنده داشته باشد.

اضافه کردن پودر بادام زمینی برای مغزی کوکیز بادام زمینی
مابقی کارامل رو هم نگه میداریم برای تزئین شیرینی.

مرحله سیزدهم

خمیر چسبنده رو داخل نایلون فریزر می ریزیم و با وردنه به ضخامت چند میلی داخل نایلون پهن میکنیم. اجازه می دیم چند دقیقه داخل دمای محیط بمونه تا خودش رو بگیره (چون شکلات داره بعد از چند دقیقه کمی خودش رو می گیره)

وقتی خمیر خودش رو گرفت و انسجام پیدا کرد با یک چاقو کناره های نایلون رو میبریم تا خمیر بیرون بیاد بعد به همون اندازه خمیر کوکی یعنی دو در شش سانت مواد مغزی رو هم برش می‌دیم.

آماده کردن خمیر کوکیز بادام زمینی
مغزی برش خورده رو روی یکی از کوکی ها قرار میدیم و کوکی بعدی رو بهش میچسبونیم و کمی فشار می دیم تا بهم بچسبن همه کوکی ها رو به همین ترتیب آماده میکنیم.

مرحله چهاردهم

برای روکش کردن شیرینی شکلات با طعم دلخواه رو داخل ظرفی می‌ریزیم (اگه شکلات شما سکه ای نیست حتما اون رو با چاقو خرد کنید) و روغن مایع رو بهش اضافه میکنیم و روی حرارت غیر مستقیم بخار آب به روش بن ماری آب می کنیم بعد از روی حرارت برداشته و شیرینی ها رو یکی یکی داخل شکلات میندازیم.

روکش کردن روی خمیر کوکیز بادام زمینی با شکلات بن ماری شده

تا کاملا به شکلات آغشته بشن بعد با کمک چنگال از شکلات در میاریم و اجازه میدیم شکلات اضافی پایین بریزه و بعد روی کاغذ روغنی قرار می دیم و با چنگال کمی به جلو حرکت میدیم تا شکلات اضافی زیر شیرینی پاک بشه و روی کاغذ روغنی بمونه.

سس کاراملی باقی مونده رو هم روی حرارت بن ماری قرار بدین تا مجددا روان بشه و بعد داخل قیف یکبار مصرف بریزین.

طرز تهیه اسلایس بادام قالبی

قبل از اینکه شکلات کاملا ببنده و زمانی که کم مونده خودش رو بگیره سس کاراملی رو با کمک قیف روی شکلات به حالت رفت و برگشتی بزنید.

تزیین کوکیز بادام زمینی
و اجازه بدین شیرینی ها کاملا خودشون رو بگیرن و بعد از کاغذ روغنی جدا کنید.

کوکیز بادام زمینی خوشمزه برای عید نوروز

نکات طرز تهیه کوکیز بادام زمینی:

  • می تونید به جای فیلینگ بادام زمینی از سس کاراملی با خامه استفاده کنید و اون رو داخل قیف بریزین و روی یکی از کوکی ها بزنید و کوکی بعدی رو روی اون قرار بدین.
  • میتونید برای تزئین شیرینی به جای سس کارامل از شکلات سفید آب شده استفاده کنید.
  • به جای برش دادن خمیر به صورت مستطیلی می تونید با انواع کاتر ها خمیر رو قالب بزنید و برای قالب زدن مغزی هم از همون قالب استفاده کنید.
  • مواد خمیر کوکی رو حتما با نوک انگشت ها ورز بدین چون در خمیر های کره ای حرارت کف دست باعث به روغن افتادن خمیر میشه و همچنین خمیر رو بیش از حد لازم ورز ندین تا به روغن نیفته اگر خمیر به روغن بیفته بعد از پخت سفت میشه.
  • در این دستور میتونید هم از کره حیوانی و هم از کره گیاهی استفاده کنید من از کره حیوانی استفاده کردم.
  • بعد از برش دادن خمیر اگه برای جا به جا کردن شیرینی و انتقال به داخل سینی دچار مشکل شدین می تونید خمیر برش خورده رو داخل یک سینی در یخچال قرار بدین تا کره خمیر خودش رو بگیره و خمیر سفت بشه بعد به راحتی با دست قسمت های برش خورده رو بردارین و داخل سینی بچینید.
  • به هیچ وجه قبل از خنک شدن کامل کوکی ها اونها رو جا به جا نکنید و از کاغذ روغنی جدا نکنید چون احتمال شکستن کوکی ها وجود داره
  • بعد از اینکه شکلات اطراف شیرینی ها کاملا بست و اونها رو از کاغذ روغنی جدا کردین شکلات های چسبیده و جا مونده روی کاغذ روغنی رو هم به راحتی جدا کنید و داخل ظرفی بریزین و بعدا مورد استفاده قرار بدین.

این بود طرز تهیه کوکیز بادام زمینی خوشمزه و جذاب! برای مشاهده دستورات آشپزی دیگر به مجله ما سری بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *