ژوئن 17, 2024

اگر گذرتان به رشت و شهرهای مختلف گیلان افتاده باشد، حتما می‌دانید که پلو کبابی یا پلا کباب یکی از خوشمزه‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای این استان است. پلا کباب در واقع یک روش سرو کردن کباب با برنج کته و دورچین‌های محلی گیلانی است که می توانید خودتان در خانه آن را آماده کنید. ترکیب طعم‌های مختلف دورچین‌ها در کنار کته شمالی و نارنج تازه و زیتون پرورده محلی آنقدر خوشمزه است که اگر یک بار این غذا را بچشید، عاشق طعم و مزه آن خواهید شد. در این مقاله از بلاگ اکالا می‌توانید با دستور پخت پلا کباب محلی گیلان و همه فوت و فن‌های درست کردن این غذای سنتی آشنا شوید. گیلانی

مواد لازم برای تهیه پلو کبابی یا پلا کباب (روش اول):
گوشت کبابی ۲۰۰ گرم
برنج ۱۰۰ گرم
نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
روغن به مقدار لازم
خیار خرد شده، نارنج، ماست چکیده، باقلا خشک شمالی، زیتون پرورده، پیاز، اشپل شور و گردو به مقدار لازم برای دورچین

مراحل طرز تهیه پلو کبابی یا پلا کباب

پلو کبابی یا پلا کباب در واقع ترکیبی از کباب با برنج کته است که در کنار آن از انواع چاشنی‌های محلی شمال استفاده می‌شود. در ادامه می‌توانید با مراحل طرز تهیه پلو کبابی یا پلا کباب گیلانی آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کله جوش به روش کرمانی‌ها

مرحله اول؛ آماده کردن برنج کته

در اولین مرحله از طرز تهیه پلو کبابی یا پلا کباب باید برنج کته را آماده کنید. برای شروع برنج را همراه با آب و یک قاشق نمک در یک کاسه بریزید و برای حدود ۱ ساعت بخیسانید. سپس آب برنج را دور بریزید. برنج را همراه با مقداری آب در قابلمه بریزید. میزان آب به اندازه ای باشد که حدود ۱ بند انگشت از سطح برنج بالاتر باشد.

۲ قاشق روغن به آن اضافه کنید و قابلمه را روی شعله متوسط گاز قرار دهید. بعد از این که آب برنج شروع به جوشیدن کرد، صبر کنید تا مقدار آب کم شود، سپس درب قابلمه را روی آن قرار دهید و حدود ۴۰ دقیقه صبر کنید تا برنج شما آماده شود.

طرز تهیه پلو کبابی یا پلا کباب

مرحله دوم؛ اضافه کردن آب پیاز به گوشت کبابی

برای تهیه کباب باید گوشت کبابی را در یک ظرف بریزید. پیاز را رنده کنید و سپس آب آن را بگیرید. برای جدا کردن آب پیاز می‌توانید پیاز را رنده کنید. سپس یک دستکش بپوشید و آن را با دو دست فشار دهید تا آب پیاز خارج شود. سپس آب پیاز را به گوشت کبابی اضافه کنید.

مرحله سوم؛ آماده کردن کباب

بعد از ترکیب کردن آب پیاز با گوشت، باید مقداری نمک و فلفل به آن بزنید و گوشت را برای حدود ۲ ساعت یا بیشتر در یخچال بگذارید تا مزه دار شود.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه خورشت خلال اصیل کرمانشاهی

مرحله چهارم؛ پختن کباب

بعد از حدود ۲ ساعت گوشت کبابی را از یخچال خارج کنید و به سیخ بزنید. سپس کباب‌ها را با فاصله روی زغال یا شعله گاز نگه دارید تا به آرامی بپزند و مغز پخت شوند.

مرحله پنجم؛ آماده کردن دورچین پلو کبابی یا پلا کباب

بعد از اینکه برنج کته و کباب شما آماده شد، یک سینی نسبتا بزرگ آماده کنید. برنج کته را روی یک قسمت از سینی برگردانید. کباب را در کنار آن قرار دهید. سپس اشپل شور ماهی، ماست چکیده، باقلا، گردو، زیتون پرورده و همه چاشنی های شمالی را در اطراف آن قرار دهید و از طعم این غذا لذت ببرید.

پلو کبابی یا پلا کباب

مواد لازم برای تهیه پلو کبابی یا پلا کباب ( روش دوم):
گوشت ران گوسفند نیم کیلوگرم
پیاز بزرگ ۱ عدد
برنج شمالی ۱ پیمانه به ازای هر فرد
روغن زیتون، نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
سبزی‌های معطر محلی (جعفری، ترخون، گشنیز، مرزه و چوچاق) به مقدار لازم
سیر ۱ حبه
گردوی خرد شده به مقدار لازم
آب انار ترش به مقدار لازم
ماست چکیده، زیتون پرورده، کاله کباب، باقلا خشک شمالی، خیار خرد شده، پیاز، اشپل شور و گردو به مقدار لازم برای دورچین

مراحل طرز تهیه پلو کبابی یا پلا کباب ترش

در برخی از رستوران‌های گیلان پلا کباب تنها با کباب ترش سرو می‌شود. برای تهیه این کباب نیز از گوشت بدون چربی ران گوسفند استفاده می‌شود. در ادامه می‌توانید با مراحل طرز تهیه پلا کباب گیلانی با کباب ترش آشنا شوید.

مرحله اول؛ مزه دار کردن گوشت

در اولین مرحله از طرز تهیه پلو کبابی گیلانی باید گوشت را از ۱۲ ساعت قبل مزه دار کنید. برای این کار باید گوشت را در یک ظرف بریزید. سپس مقداری گردوی آسیاب شده، سیر رنده شده، آب انار ترش، پیاز، روغن زیتون، نمک، فلفل، زردچوبه و سبزی محلی به آن اضافه کنید. گوشت را برای ۱۲ ساعت در یخچال بگذارید تا مزه دار شود.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه قیمه لاری به روش سنتی جنوب ایران

مرحله دوم؛ آماده کردن برنج

در این مرحله از طرز تهیه پلا کباب اصیل گیلانی باید برنج را به صورت کته درست کنید. برای این کار باید برنج را برای ۱ ساعت بخیسانید. سپس آن را در قابلمه بریزید و به اندازه ۱ بند انگشت بالاتر از سطح برنج، به آن آب اضافه کنید. سپس آن را روی شعله گاز قرار دهید تا برنج شما آماده شود.

مرحله سوم؛ آماده کردن کباب

بعد از این که گوشت کبابی به خوبی مزه دار شد، آن را به سیخ بزنید و روی زغال یا گاز بپزید.

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه پلو کبابی یا پلا کباب

مرحله چهارم؛ آماده کردن سینی پلا کباب

زمانی که برنج و کباب شما آماده شدند، درست مثل روش قبل یک سینی با اندازه مناسب تهیه کنید. در یک قسمت آن برنج و کباب را قرار دهید و چاشنی‌های شمالی مثل ماست چکیده، زیتون پرورده، کاله کباب، باقلا خشک شمالی، پیاز، اشپل شور و گردو را در اطراف آن بچینید و از طعم این غذای اصیل گیلانی در کنار خانواده لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه قیمه بوشهری

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه پلو کبابی یا پلا کباب

 • برای مزه دار کردن پلو کبابی یا پلا کباب بهتر است تنها از آب پیاز استفاده کنید. اضافه کردن پیاز رنده شده به گوشت موجب می‌شود تا پیازها خیلی زود بسوزند و کباب شما سیاه شود.
 • اگر زمان کافی برای مزه دار کردن گوشت دارید، حتما مقداری نمک به گوشت اضافه کنید. در صورتی که زمان شما کم است، بهتر است نمک را بعد از نیم‌پز شدن گوشت به آن اضافه کنید تا گوشت کبابی سفت نشود.
 • برای نرم شدن گوشت کبابی می توانید از انجیر نارس رنده شده یا مقداری کیوی رنده شده استفاده کنید.
 • پیشنهاد می‌شود پلو کبابی یا پلا کباب را همراه با دوغ محلی میل کنید.
 • برای خوش عطر و طعم شدن کباب می‌توانید مقداری زعفران دم کرده به گوشت اضافه کنید.
 • پلو کبابی یا پلا کباب در واقع یک نوع روش سرو کردن کباب است، به همین دلیل حتما این کباب را در کنار چاشنی‌های محلی و با برنج کته شمالی سرو کنید.
 • در طرز تهیه پلا کباب رشتی معمولا از باقلا خشک شمالی استفاده می‌شود، اما اگر به این نوع باقلا دسترسی ندارید و یا از طعم آن خوشتان نمی‌آید، می‌توانید از باقلا پخته نیز استفاده کنید.
 • برای تهیه کباب ترش می‌توانید به جای آب انار ترش از مقداری رب انار ترش محلی گیلان برای مزه دار کردن کباب استفاده کنید.
 • در صورت تمایل می‌توانید پلا کباب رشت را همراه با گوجه کبابی سرو کنید.
 • اضافه کردن مقداری پودر سماق به پلا کباب طعم بی‌نظیری به این غذا می‌بخشد.
 • در دستور پخت پلا کباب محلی گیلان از رب انار ترش برای مزه دار کردن کباب استفاده می‌شود. اگر به رب انار ترش دسترسی ندارید می‌توانید از آب انار یا رب انار شیرین استفاده کنید و مقداری آب لیمو ترش تازه به گوشت اضافه کنید تا مزه دار شود.
 • اگر به سیر تازه دسترسی دارید، پیشنهاد می‌شود از سیر تازه نیز به عنوان دورچین پلا کباب استفاده کنید.
 • می‌توانید برای تهیه پلا کباب به جای گوشت گوسفندی از گوشت گوساله نیز استفاده کنید.

برای دریافت آموزش آشپزی بیشتر می‌توانید به مجله آشپزی اکالا سری بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *