ژوئن 16, 2024

مسقطی یکی از محبوب ترین دسرها و شیرینی‌های ایرانی به شمار می‌آید. انواع مسقطی قریب به ۱۵۰ سال است که در ایران تهیه می‌شود و اگر از قدیمی‌ها بپرسید به طور قطع یکی از شیرینی‌های مورد علاقه‌شان مسقطی را معرفی می‌کنند. مسقطی با میوه‌های مختلفی درست می‌شود. مسقطی انار یکی از انواع مسقطی است که به دلیل پاییزی بودن انار، یک دسر پاییزی خوشمزه محسوب می‌شود.

مسقطی یکی از شیرینی های خوشمزه و پرطرفدار ایرانی است که معمولا در کنار چای سرو می‌شود. با کمی تغییر در مواد اولیه مسقطی میتوان آن را تبدیل به شیرینی خوشمزه و جذاب مسقطی انار کرد که این نوع شیرینی از خوراکی های پرطرفدار شب یلدا است. 

با ما در سرویس متنوع آشپزی از اکالا بلاگ همراه باشید تا با طرز تهیه مسقطی انار کشدار مخصوص شب یلدا آشنا شوید.

مواد لازم برای طرز تهیه مسقطی انار کشدار:
آب انار  ۱ پیمانه
شکر  ۱/۳ پیمانه
نشاسته گندم ۲ قاشق غذاخوری
آب  ۲ قاشق غذاخوری
گلاب ۲ قاشق غذاخوری
کره ۱ قاشق غذا خوری
خلال پسته و پودر نارگیل برای تزئین به میزان لازم

مواد لازم مسقطی انار

مراحل طرز تهیه مسقطی انار

با مراحل طرز تهیه مسقطی انار همراه ما باشید.

مرحله اول؛ پودر نشاسته را با سرد حل کنید

در ابتدا پودر نشاسته را داخل آب سرد حل می کنیم. بعد از اینکه کاملا حل شد آن را از یک صافی رد می کنیم تا مطئن شویم کاملا صاف و زلال است. توجه داشته باشید برای حل کردن نشاسته در آب حتما از آب سرد استفاده کنید.

پودر نشاسته در مسقطی انار

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ۱۵ دسر پاییزی؛ گرم و خوشمزه🍁

مرحله دوم؛ آب انار و نشاسته را با هم حل کنید

 داخل تابه‌ای یا ظرفی که کف آن پهن باشد آب انار را با مخلوط نشاسته ترکیب می کنیم. بهتر است از ظرف های لعابی استفاده کنیم یا ظرف گرانیت که مطمئن باشیم در اثر حرارت و زیاد هم زدن مشکلی پیش نمی آید.

مرحله سوم؛ شکر را به آب انار اضافه کنید

بعد از اینکه آب انار و نشاسته را با هم ترکیب کردیم ظرف را روی حرارت گذاشته و شکر را به آن اضافه می کنیم و هم می‌زنیم تا شکر هم کم کم در اثر حرارت ذوب شود.

آب انار و شکر در طرز تهیه مسقطی انار کشدار

مرحله چهارم؛ مواد را روی حرارت هم بزنید

 قسمت اصلی طرز تهیه مسقطی انار از این مرحله شروع می‌شود که باید با صبر و حوصله مخلوط را روی حرارت ملایم تا حدی هم بزنیم تا کم کم غلیظ شود. هم زدن ترکیب باید به صورت مداوم باشد تا مواد مسقطی گلوله گلوله نشود و حتما مشابه تصویر به کمک لیسک از اطراف ظرف هم مواد را هم بزنید تا مواد مسقطی به کناره های ظرف نچسبد و خشک نشود.

هم زدن مواد مسقطی انار کشدار

مرحله پنجم؛ گلاب را اضافه کنید

پس از حدود نیم ساعت که با حرارت ملایم مواد را هم زدیم کم کم در اثر پخت نشاسته و کم شدن آب موادمان به غلظت فرنی می‌رسد که در این مرحله می‌توانیم گلاب را به ترکیب مان اضافه کنیم.

توجه داشته باشید اضافه کردن گلاب سلیقه‌ای است اگر شما طعم خود انار را در شیرینی بیشتر می‌پسندید می‎توانید گلاب را حذف کنید. در غیر این صورت باید گلاب در این مرحله به مواد اضافه شود و مجددا مواد را هم بزنید تا غلظت آن بیشتر شود. 

اضافه کردن گلاب در مسقطی انار

مرحله ششم؛ کره را اضافه کنید

پس از اینکه گلاب را اضافه کردیم مجددا کمی مواد را روی حرارت هم می‌زنیم تا غلیظ تر شود و بعد کره را اضافه می‌کنبم و به هم زدن ادامه می‌دهیم تا کره به خورد مواد برود.

باید آنقدری مواد را روی حرارت هم بزنیم تا کاملا غلیظ شود. به طوری که همزدنش با قاشق سخت شود و یا وقتی مشابه تصویر مواد را با قاشق بالا می آوریم، موادمان به حالت کشدار و آویزان مانده و زمین نریزد.

پس حتما باید به این حالت کشسانی برسیم که از ابتدای پروسه تا این مرحله با حرارت ملایم حدودا ۱ ساعت زمان می‌برد.

اضافه کردن کره به مواد مسقطی انار

مرحله هفتم؛ ریختن مواد مسقطی در قالب

وقتی موادمان به این غلظت رسید می‌توانیم زیر آن را خاموش کنیم. برای این مسقطی می توانید از قالب های سیلیکونی مخصوص شکلات استفاده کنید که در نهایت مسقطی‌های کوچک و لقمه ای داشته باشید که در این صورت سرو آنها کنار چای شکیل تر و جذاب تر است. داخل قالب سیلیکونی مخصوص شکلات را کمی چرب می‌کنیم.

دو عدد قیف یکبار مصرف را داخل همدیگر قرار می‌دهیم. مواد را داخل قیف می‌ریزیم و بعد از اینکه سر قیفی را کمی بریدیم داخل قالب‌ها را به کمک قیف پر می‌کنیم. 

مواد مسقطی انار در قالب

بیشتر بخوانید: شب یلدا چی درست کنیم؟ ۲۵ دسر و غذای یلدایی 🍉

مرحله هشتم؛ مسقطی را از قالب در بیارید

سطح قالب را به کمک پالت سرکج و یا یک چاقو صاف می‌کنیم. با حرکت دادن پالت روی سطح قالب براحتی سطح آن صاف می‌شود اینکار باعث می‌شود در نهایت همه‌ی مسقطی‌ها یک اندازه باشند.

اگه داخل قالب احتیاج بود مجددا کمی مسقطی پر می‌کنیم. بعد از اینکه سطحش آن را صاف کردیم آرام قالب مسقطی را چند بار به سطح کار می‌کوبیم و بعد به مدت حداقل پنج الی شش ساعت داخل یخجال روی یک سطح صاف قرار می‌دهیم تا مسقطی ببندد.

طرز تهیه مسقطی انار خوشمزه
بعد از این مدت زمان و وقتی مطمئن شدیم مسقطی کاملا بسته براحتی می‌توانیم قالب ها را برعکس کنیم و مسقطی‌ها را از داخل آن جدا کنیم. و بعد مسقطی ها را به کمک خلال یا پودر پسته و پودر نارگیل تزئین و کنار چای سرو می کنیم. 

تزئین مسقطی انار کشدار مخصوص شب یلدا

masghati anar

نکات و فوت و فن های طرز تهیه مسقطی انار

  1.  حتما از آب انار طبیعی برای مسقطی انار استفاده کنید. با آب انارهای کارخانه‌ای نتیجه و طعم مطلوبی نمی‌گیرید.
  2. میزان شکر بسته به ترشی و شیرینی آب انار شما می تواند متغیر باشد.
  3.  در صورت تمایل می توانید گلاب را کمتر بریزید و چنانچه طرفدار طعم انار هستید میتوانید گلاب را از ترکیب اصلی مواد مسقطی کم کنید.
  4. کره را به هیچ وجه حذف نکنید زیرا در بافت و طعم نهایی تاثیر گذار است.
  5.  می‌توانید مواد اولیه را چند برابر کنید و مسطقی را در قالب های بزرگتر هم درست کنید. همچنین می توانید داخل قالب مستطیل شکل فویل بندازید و مسقطی را داخل آن پهن کنید و بعد از اینکه داخل یخچال خودش را گرفت آن را برش بزنید. برای اینکار هم حتما سطح فویل را کمی چرب کنید.
  6.  در صورت دلخواه می‌توانید مسقطی را داخل پودر نارگیل و یا پودر پسته بطور کامل بغلتانید.
  7.  به جای نشاسته پودری می‌توانید از نشاسته گل هم استفاده کنید. در این صورت به ازای هر ۲ قاشق غذاخوری نشاسته پودری گندم ۳ قاشق غذاخوری نشاسته گل استفاده کنید.
  8. ظرف انتخابی شما بهتر است لعابی و یا گرانیت باشد. ذرات ظرف های تفلون ممکن است در اثر همزدن زیاد جدا شود و داخل مسقطی بریزد.
  9.  مسقطی را می‌توانیدبا انواع آب میوه‌های طبیعی به همین روش درست کنید و مسقطی با طعم های مختلف میوه‌ای و حتی مسقطی زعفرانی داشته باشید.

مطالب مرتبط : طرز تهیه چیز تارت انار، دسر شیک یلدایی

امیدوارم از طرز تهیه مسطقی انار خوشتان آمده باشد. این دسر خوشمزه را برای شب یلدا درست کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

سوالات متداول در طرز تهیه مسقطی انار 

در این قسمت با جواب سوالات طرز تهیه مسقطی انار با ما همراه باشید شاید این سوال شما نیز باشد.

آیا می توان در مسقطی انار از دانه های انار استفاده کرد ؟

بله میتوانید برای طعم دهی و زیبایی ظاهر مسقطی از دانه های انار استفاده کنید.

مدت زمان ماندگاری مسقطی چند روز است ؟

میتوانید این دسر خوشمزه را چند روز تا یک هفته در یخچال نگهداری کنید.

آماده کردن مسقطی چقدر زمان میبرد ؟

آماده کردن مواد مسقطی تقریبا یک ساعت و نیم زمان میبرد و پنج الی شش ساعت برای سرد شدن و شکل گیری مسقطی زمان نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *