ژوئن 20, 2024

طرز تهیه مربا توت سیاه غلیظ

مربا توت سیاه یکی از مرباهای خوشمزه و مقوی است که در فصل توت تهیه می شود. فصل نوبرانه توت سیاه از اواسط بهار آغاز و تا اوایل تابستان است که می توانید با تهیه مربای توت سیاه برای چند ماه از آن در یخچال نگهداری نمایید. توت سیاه مقداری شیرین تر از شاتوت است به همین دلیل در تهیه مربا از این نوع توت استفاده می شود. توت سیاه و به طور کلی توت ها دارای ویتامین ها و مواد معدنی بسیاری هستند. بنابراین با تهیه مربا توت سیاه یک خوراکی خوشمزه و مقوی تهیه می نمایید. امروز در آلامتو طرز تهیه مربا توت سیاه خانگی غلیظ و خوشرنگ با همه فوت و فن های لازم را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه مربا توت سیاه خانگی

 • توت سیاه 1 کیلو
 • شکر 1 کیلو
 • آبلیمو 1 ق چای خوری
 • هل ساییده نوک ق چای خوری
 • آب نصف پیمانه
همچنین بخوانید: طرز تهیه مربای هویج رنده شده خانگی غلیظ و خوشرنگ بدون شکرک

طرز تهیه مربا توت سیاه غلیظ و خوشرنگ با عطر و طعم فوق العاده

مرحله اول: آماده سازی توت ها

برای تهیه مربا توت سیاه ابتدا توت ها را در ظرف بزرگی بریزید. در قابلمه آب بریزید بطوریکه توت ها در آب شناور باشند. سپس با دست توت ها را زیر و رو کنید تا گرد و غبار آنها خارج گردد. سپس ساقه توت ها را با قیچی ببرید و در آبکش قرار دهید.

مرحله دوم: مخلوط توت و شکر

اکنون یک قابلمه که بهتر است از جنس لعاب باشد را انتخاب کرده و یک لایه از توت در کف آن بچینید. سپس یک لایه شکر روی توت ها بریزید. پس از آن مجددا لایه های توت و شکر را در قابلمه بریزید تا توت و شکر تمام شوند.

مرحله سوم: استراحت توت و شکر

اکنون درب قابلمه را ببندید و در یخچال قرار دهید تا شکر بین توت ها آب شود و عصاره توت خارج گردد. بهتر است 30 تا 60 دقیقه در یخچال بماند. هرچه زمان بیشتری به توت و شکر استراحت دهید بیشتر آب می اندازد و برای پخت به آب کمتری نیاز دارید.

مرحله چهارم: افزودن آب

پس از گذشت زمان گفته شده قابلمه را از یخچال خارج نمایید. بسته به کیفیت و رسیده بودن میوه ممکن است آب کمنر یا بیشتری انداخته باشد. اگر آب تون و شکر زیاد بود. نصف پیمانه آب ذکر شده در مواد را حذف نمایید. اگر آب درون قابلمه کم بود آب را اضافه نمایید و قابلمه را روی شعله قرار دهید.

مرحله پنجم: پخت مربا توت سیاه

میزان بالا و پایین بودن شعله ارتباط مستقیمی با کیفیت مربا خواهد داشت. اگر شعله زیاد باشد آب مربا سریع به قوام میرسد و ته قابلمه میسوزد. اگر شعله پایین باشد؛ زمان زیادی باید توت ها روی شعله باشند و له میشوند. شعله گاز را طوری تنظیم نمایید تا پس از 30 دقیقه شربت مربا به قوام آمده و مربا آماده باشد. کف جمع شده روی مربا را با قاشق تمیز جمع نمایید.

مرحله ششم: تست غلظت شربت مربا

در مراحل پایانی پخت مربا توت سیاه مقداری از شربت آن را در پیاله ای ریخته و در یخچال قرار دهید. پس از چند دقیقه که خنک شد. میزان قوام آن را چک نمایید. چنانچه شربت مربا پس از سرد شدن مانند عسل کش آمد و در ظرف به کندی حرکت کرد. نشان می دهد که قوام مربا خوب است. در غیر این صورت مجددا به آن زمان بیشتری برای پخت دهید.

مرحله هفتم: ریختن مربا توت سیاه در شیشه

در انتهای پخت آبلیمو و هل ساییده را به مربا توت سیاه اضافه نمایید و شعله را خاموش کنید. اجازه دهید مربا در دمای محیط سرد شود. سپس آن را به آرامی بدون آنکه هم  بزنید در شیشه های تمیز و کاملا خشک بریزید و در یخچال قرار دهید. نوش جان.

همچنین بخوانید: طرز تهیه مربای توت فرنگی خانگی عالی خوش رنگ و فوری با وانیل

طرز تهیه مربا توت سیاه خانگی


نکات کلیدی در تهیه مربا توت سیاه خانگی غلیظ و خوشمزه

 1. در مرحله شست و شو توت ها و همچنین در زمان پخت مربا از هم زدن اضافه توت ها خودداری نمایید؛ زیرا توت ها له میشوند.
 2. بنا به ذائقه و سلیقه خود میتوانید وانیل را جایگزین هل ساییده نمایید.
 3. توجه داشته باشید که غلظت مربا پس از سرد شدن بیشتر خواهد شد. بنابراین کمی روان تر از غلظت دلخواه خود شعله را خاموش نمایید.
 4. آبلیمو ترش را به هیچ وجه از دستور مربا حذف ننمایید؛ زیرا آبلیمو از شکرک زدن مربا جلوگیری خواهد کرد.
 5. برای تهیه مربا شفاف حتما کف جمع شده روی قابلمه را جمع کرده و دور بریزید.
 6. در هر بار پخت مربا توت سیاه بیشتر از یک کیلو توت در نظر نگیرید؛ زیرا توت ها در حجم زیاد حین پخت له خواهند شد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه مربای انجیر سیاه خانگی تازه زعفرانی و خوشمزه و آسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *