ژوئن 20, 2024

طرز تهیه مربای گل محمدی تازه

مربای گل محمدی تازه یکی از مرباهای خوشمزه و بسیار خوشرنگ است که از قدیم الایام به عنوان یک مربای مجلسی نزد ایرانیان جایگاه ویژه ای داشته است. امروزه نیز از ارزش این مربای خوشمزه و مجلسی کم نشده و در وعده صبحانه همراه با لبنیات تازه مانند کره و خامه گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. بهتر است مربای گل محمدی با گل های کوهستانی نواحی شمال غربی ایران تهیه گردد که دارای عطر و طعم بی نظیری بوده و مربای تهیه شده از آن نیز بسیار نرغوب خواهد بود. زیرا گل های ناحیه کویری ایران دارای طعم تلخ می باشند که بایستی چندین مرتبه جوشانده و آب ان را دور بریزید تا طعم تلخ آن گرفته شود که این روند عطر گل محمدی را کاهش داده و در کیفیت مربا بی تاثیر نخواهد بود. امروز در آلامتو طرز تهیه مربای گل محمدی تازه با گردو بی نظیر با عطر و طعمی عالی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه مربای گل محمدی تازه

  • گلبرگ گل محمدی نیم کیلو گرم
  • شکر 1 پیمانه
  • آب 4 پیمانه
  • جوهر لیمو 1 ق چای خوری
  • هل 2 عدد
  • تکه های یخ به میزان لازم
  • مغز پسته، بادام یا گردو دلخواه به میزان لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه مربای هویج خانگی شفاف و خوشمزه با وانیل و زعفران

طرز تهیه مربای گل محمدی تازه با گردو خوشرنگ و خوشمزه

مرحله اول: شستن گلبرگ گل محمدی

برای تهیه مربای گل محمدی با گلبرگ های تازه ابتدا گلبرگ ها را در قابلمه ای ریخته و روی آنها را آب بریزید. پس از ته نشین شدن گرد و غبار گلبرگ ها، آنها را آبکشی نموده و اجازه دهید آب اضافه آنها خارج گردد.

مرحله دوم: آماده سازی گلبرگ ها

سپس قسمت های سفید انتهای گلبرگ ها را بوسیله یک قیچی جدا نموده و قسمت های صورتی را در صورت تمایل به قطعات ریز تقسیم نمایید.

مرحله سوم: افزودن شکر و جوهر لیمو

در این مرحله آب را در قابلمه مناسبی که بهتر است از جنس لعابی باشد ریخته و روی شعله قرار دهید. پس از به جوش آمدن آب شکر را به آن بیافزایید. اجازه دهید شکر کاملا آب شده و دانه های شکر در آب دیده نشود. سپس جوهر لیمو را به آن بیافزایید.

مرحله چهارم: قوام یافتن آب و شکر

با جوشیدن آب و شکر به تدریج قوام یافته و غلظت آن افزایش خواهد یافت. چنانچه هنگام جوشیدن دیواره های قابلمه آغشته به آب و شکر شد یک قلم موی آشپزی را به آبلیمو آغشته نموده و به دیواره های قابلمه بمالید. زیرا آب و شکر در دیواره قابلمه تبدیل به شکرک خواهد شد و آبلیمو از شکرک زدن جلوگیری خواهد نمود.

مرحله پنجم: افزودن گلبرگ ها

پس از به قوام رسیدن آب و شکر گلبرگ های آماده شده و هل را به آن بیافزایید و اجازه دهید گلبرگ ها کاملا بپزند. لازم به ذکر است که در صورت پخت ناقص گلبرگ ها مانند لاستیک در زیر دندان حس خواهد شد و با زیاد پختن گلبرگ ها مربا تلخ خواهد شد. بهتر است گلبرگ ها را زیر دندان امتحان نموده و در صورت پخت کامل روند پخت را به پایان رسانید.

مرحله ششم: افزودن مغزیجات

پس از پخت کامل گلبرگ ها می توانید خلال پسته، بادام و یا گردوی خرد شده را به مربا افزوده و روی قابلمه را دم کنی بگذارید. سپس شعله را خاموش نموده و تکه های یخ را در قابلمه ای بزرگتر بریزید و قابلمه مربا را روی یخ ها قرار دهید تا شوک ایجاد شده موجب تثبیت رنگ و عطر مربای گل محمدی گردد.

مرحله هفتم: نگهداری مربای گل محمدی تازه

پس از خنک شدن مربا می توانید آن را در ظروف شیشه ای مناسب ریخته و در یخچال از آنها نگهداری نمایید. نوش جان.

همچنین بخوانید: طرز تهیه مربا آلبالو خانگی با شربت خوشمزه و فوری بدون هسته

طرز تهیه مربای گل محمدی با گردو


نکات کلیدی در تهیه مربای گل محمدی تازه ساده و مجلسی

  1. استفاده از جوهر لیمو علاوه بر جلوگیری از شکرک زدن مربای گل محمدی تازه موجب تثبیت رنگ آن نیز خواهد شد.
  2. در مربای گل محمدی تازه مقداری گلبرگ ها زیر دندان حس خواهند شد ولی مربای گل محمدی خشک این حالت را ندارد. بنابراین می توانید گلبرگ های گل محمدی را با قیچی ریز نمایید.
  3. با افزودن مغزیجات دلخواه می توانید مربای گل محمدی مجلسی تهیه نمایید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه مربای انجیر سیاه خانگی تازه زعفرانی و خوشمزه و آسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *