نوامبر 29, 2023

شیرینی تر برشی توت فرنگی تلفیقی از شیرینی تر و چیزکیک است لایه‌های این شیرینی مدرن و خوشمزه شامل نان رولت و سس توت فرنگی و لایه پنیری و خامه‌ای است که ترکیب طعم آن بسیار عالی است. این شیرینی ظاهر بسیار جذاب و طعم بسیار منحصر بفردی دارد و برای پذیرایی از مهمان‌ها و دورهمی‌ها گزینه بسیار مناسبی است. ترکیب کردن لایه به لایه این شیرینی در خانه بسیار لذت بخش است و یکی از مزیت‌های درست کردن شیرینی خانگی این است که میتوان آن را بسته به ذائقه فردی تغییر داد و دستتان برای تزئین شیرینی هم باز است و می‌توانید برش های آن را مربعی یا مستطیلی بزنید و از شکل دادن به شیرینی دلخواهتان لذت ببرید.

در اکالا بلاگ همراه ما باشید.

مواد لازم برای نان رولت شیرینی تر برشی توت فرنگی:
تخم مرغ ۳ عدد
وانیل شکری= ۱ پاکت یا وانیل معمولی یک چهارم قاشق چای خوری
روغن مایع ۴۵ میلی لیتر معادل ۴۱ گرم
شیر ۴۵ میلی لیتر معادل ۴۶ گرم
آرد شیرینی پزی ۵۵ گرم
نمک ۱ پنس
شکر ۵۰ گرم

مواد لازم برای نان رولت شیرینی تر برشی توت فرنگی

مواد لازم برای سس توت فرنگی:
توت فرنگی منجمد ۳۰۰ گرم
آب لیمو ۱ قاشق چای خوری
شکر ۷۵ گرم
پودر ژلاتین ۶ گرم
آب برای ژلاتین ۳۰ میلی لیتر معادل ۳۰ گرم

مواد لازم برای سس توت فرنگی

مواد لازم برای لایه خامه و پنیر:
پنیر ماسکارپونه ۲۰۰ گرم
شکر ۴۰ گرم
خامه شیرین شده قنادی ۲۰۰ گرم
ژلاتین ۶ گرم
آب برای ژلاتین ۳۰ میلی لیتر معادل ۳۰ گرم

مواد لازم برای لایه خامه و پنیر
برای آماده کردن شیرینی تر برشی توت فرنگی در مرحله اول نان رولت رو آماده می کنیم برای این کار زرده و سفیده تخم مرغ ها رو جدا کنید. به زرده‌های تخم مرغ، وانیل اضافه کنید.
وانیل را به زرده های تخم مرغ اضافه کنید در شیرینی تر اسلایس شده توت فرنگیو روغن مایع و شیر اضافه کنید.روغن مایع و شیر را اضافه کنید برای مایع شیریین تر اسلایسی توت فرنگیو با همزن دستی مخلوط کنید تا کاملا یکدست بشه و بعد آرد رو روی مواد الک کنید.آرد الک شده را به مواد شیرینی تر اسلایس توت فرنگی اضافه کنید

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کیک توت فرنگی آلمانی

و با همزن دستی مخلوط کنید تا کاملا ترکیب بشه.با همزن دستی مواد را مخلوط کنید برای شیرینی تر برشی توت فرنگی نمک رو به سفیده های تخم مرغ اضافه کنید و با همزن برقی حدود یک دقیقه بزنید تا کف کنه.نمک را یه سفیده تخم مرغ برای شیرینی تر برشی توت فرنگی اضافه کنیدو بعد شکر رو در سه مرحله به سفیده اضافه کنید و بعد از هر بار اضافه کردن شکر با همزن به خوبی مخلوط کنید تا یکدست بشه و به زدن ادامه بدین تا سفیده های تخم مرغ کاملا فرم بگیرن و با برگردوندن ظرف بیرون نریزن.شکر را به سفیده تخم مرغ اضافه کنید برای شیرینی تر برشی توت فرنگییک سوم (حدودی) از سفیده‌های تخم مرغ رو جدا کنید و به ترکیب زرده ها اضافه کنید و به آرومی مخلوط کنید تا یکدست بشن.یک سوم سفیده تخم مرغ را به مواد شیرینی اضافه کنیدو بعد این مواد رو روی سفیده فرم گرفته بریزین و به آرومی با لیسک فولد کنید تا کاملا ترکیب و یکدست بشه.سفیده تخم مرغ را اضافه کنید و با کاردک فولد کنیدمایه رولت آمادست داخل سینی فر به ابعاد بیست و پنج در سی پنج سانی متر (یا بیست و پنج در چهل سانتی متر) کاغذ روغنی پهن کنید و مایه رولت رو داخل سینی فر بریزین و با کمک پالت یا کاردک مایه رولت کاملا پخش و صاف کنید تا ارتفاع مواد در همه قسمت ها یکسان باشه.مایه شیرینی را روی سینی کیک پخش کنیدبعد سینی فر رو سه بار روی سطح کار بکوبید و داخل فر از پیش گرم شده با دمای صد و نود درجه سانتی گراد به مدت حدودی دوازده الی پانزده دقیقه بپزید تا روی رولت طلایی بشه. بعد از فر خارج کنید و دوباره سینی رو سه بار روی سطح کار بکوبید و بعد کناره های رولت رو از کاغذ روغنی جدا کنید و روی توری قرار بدین تا خنک بشه.پخت شیرینی تر توت فرنگی

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کاپ کیک توت فرنگی و شکلات

و وقتی خنک شد با یک رینگ شانزده در شانزده سانتی متر (یا پانزده در پانزده سانت) از دو قسمت روی رولت رد بندازین.با کاتر شیرینی را کات کنید در شیرینی برشی تر توت فرنگیو با کمک یک چاقوی تیز ببرین و جدا کنید و کنار بذارین. برای تهیه سس توت فرنگی، توت فرنگی خرد شده و منجمد رو داخل ظرفی بریزین و آب لیمو را اضافه کنید.سس توت فرنگی را برای شیرینی تر توت فرنگی آماده کنیدو شکر رو بهش اضافه کنید و روی حرارت متوسط قرار دهید.

شکر را به توت فرنگی اضافه کنید در سس توت فرنگیهفت دقیقه بپزین و حین پخت با پشت قاشق توت فرنگی ها رو له کنید.سس توت فرنگی را آماده کنید برای شیرینی تر برشی توت فرنگیوقتی توت فرنگی کاملا پختن حرارت رو خاموش کنید و سس رو داخل توری بریزین و با کمک لیسک یا پشت قاشق از صافی رد کنید.

با لیسک سس توت فرنگی را از صافی رد کنید.و سس بدست اومده رو داخل یخچال بذارین.

توجه کنید که اگه در فصل توت فرنگی و با توت فرنگی های محلی این دسر رو درست می کنید رنگ سس شما عالی میشه اما اگه در سایر فصل ها و با توت فرنگی گلخانه ای این دسر رو درست می کنید چون قسمت داخلی توت فرنگی ها اکثرا سفید رنگ هست ممکنه رنگ سس شما قرمز خوش رنگ در نیاد در این صورت میتونید در انتها کمی رنگ ژله ای قرمز به سس اضافه کنید.

برای آماده کردن لایه پنیری خامه ای، پودر ژلاتین رو روی آب بریزین.آماده کردن لایه پنیری خامه ای در شیرینی تر برشی توت فرنگیو به خوبی مخلوط کنید و روی حرارت غیر مستقیم بخار آب به روش بن ماری حل کنید تا کاملا شفاف بشه.پودر ژلاتین را حرارت غیر مستقیم بن ماری کنیدو کنار بذارین تا کمی از داغی بیفته و در این فاصله پنیر ماسکار پونه رو داخل ظرفی بریزین. کمی با لیسک مخلوط کنید تا باز بشه.پنیر ماسکارپونه را هم بزنید برای شیرینی تر برشی توت فرنگیو بعد شکر رو اضافه کنید و با لیسک مخلوط کنید تا به خورد پنیر بره.شکر را به پنیر ماسکارپونه اضافه کنید برای لایه پنیری شیرینی ترو بعد خامه شیرین شده قنادی که یخش باز شده رو به مواد اضافه کنید و با همزن برقی در حد مخلوط و یکدست شدن بزنید نیازی نیست خامه فرم بگیره

خامه شیرین شده قنادی را اضافه کنید

بیشتر بخوانید: طرز تهیه اسلایس موس توت فرنگی

حالا یک قاشق از مواد خامه‌ای رو داخل ظرف ژلاتین بریزین و به خوبی با قاشق مخلوط کنید تا مواد هم دما بشن و بعد ژلاتین هم دما شده رو داخل مواد خامه ای برگردونید.

مواد خامه ای را در پودر ژلاتین بریزیدو به خوبی مخلوط کنید تا کاملا با مواد ترکیب بشه. در آخر هفتاد گرم از سس توت فرنگی آماده شده که داخل یخچال بود رو جدا کنید و به مواد خامه ای اضافه کنید.

سس توت فرنگی را اضافه کنید به مواد شیرینی تر توت فرنگی و کاملا ترکیب کنید تا مخلوط و یکدست بشه. سلفون رو روی سطح کار باز کنید و رینگ رو روی سلفون قرار بدین.سس مواد میانی شیرینی تر را آماده و روی قالب سلفون بکشیدو کناره های سلفون رو به دیواره های رینگ بچسبونید تا کف رینگ با سلفون پوشیده بشه و بعد رینگ رو روی یک ظرف یا تخته صاف قرار بدین.کناره های قالب را با سلفون کاملا بپوشانیداولین لایه رولت رو داخل رینگ قرار بدین و سطح نان رولت رو با سس توت فرنگی و با کمک قلمو کاملا مرطوب کنید.طریقه طبقه بندی شیرینی تر برشی توت فرنگی بعد نصف مواد خامه ای رو روی نان رولت بریزین میتونید این کار رو به کمک قیف یا بدون قیف انجام بدین و بعد به کمک کاردک سطح مواد رو صاف کنید تا ارتفاع در هر قسمت یکسان باشه.

مواد خامه ای را روی مواد زیرین رولت بریزیدو بعد به کمک تخته یا ظرفی که زیر رینگ قرار دادیم رینگ رو به داخل یخچال منتقل کنید و زمان بدین تا قسمت پنیری خامه‌ای خودش رو بگیره (ممکنه ده الی بیست دقیقه حدودا طول بکشه).

بیشتر بخوانید: طرز تهیه پودینگ سمولینا با سس توت فرنگی

در این فاصله صد گرم از سس توت فرنگی رو وزن و جدا کنید (مقدار کمی از سس باقی میمونه که از اون برای تر کردن لایه های رولت استفاده میشه) و هفتاد و پنج گرم آب به سس جدا کرده اضافه و مخلوط کنید. پودر ژلاتین رو با آب مخلوط کنید.پودر ژلاتین و سس توت فرنگی را وزن و جدا کنید.مخلوط کنید و روی حرارت غیر مستقیم بخار آب به روش بن ماری آب کنید اجازه بدین کمی از داغی بیفته و بعد به ترکیب سس و آب اضافه کنید.

ژلاتین را بن ماری کنیدو مخلوط کنید. وقتی لایه خامه و پنیری خودش رو گرفت رینگ رو بیرون بیارین و نصف سس توت فرنگی آماده شده رو روی لایه قبلی بریزین و دوباره داخل یخچال قرار بدین تا خودش رو بگیره.

سس توت فرنگی را روی شیرینی تر بریزیدوقتی لایه توت فرنگی خودش رو گرفت از یخچال بیرون بیارین و دومین لایه رولت رو روی مواد قرار بدین و با سس توت فرنگی باقی مونده (بدون ژلاتین) سطح رولت رو مرطوب کنید.

و بعد نصف باقی مونده مواد خامه ای روی نان رولت بریزین و کاملا صاف کنید و داخل یخچال بذارین تا خودش رو بگیره و بعد برای لایه آخر نصف باقی مونده سس توت فرنگی رو روی لایه قبلی بریزین و حداقل سه ساعت و حداکثر یک شب داخل یخچال قرار بدین تا لایه ها کاملا خودشون رو بگیرن و طعم مواد به خورد هم بره
برای جدا کردن رینگ خیلی راحت هر طرف رینگ رو به سمت مخالف بکشید تا از شیرینی جدا بشه و بعد رینگ رو بالا بکشید تا در بیاد

شیرینی تر توت فرنگی را برای بستن خامه و سس توت فرنگی در یخچال قرار دهید.برای اینکه اطراف شیرینی تمیز دیده بشه و لایه ها مرتب باشن با یک چاقوی تیز به اندازه یک میلی متر از هر طرف شیرینی رو ببرین و جدا کنید.

نکته خیلی مهم در برش دادن شیرینی اینه که بعد از هر برش چاقو رو با یک دستمال خیس کاملا تمیز کنید و بعد برش بعدی رو بزنید.

حالا برای برش دادن شیرینی با یک چاقوی تیز به آرومی شیرینی رو از یک جهت چهار قسمت کنید.

شیرینی تر توت فرنگی را برش بزنید با چاقو

و بعد هر برش رو از وسط نصف کنید تا هشت برش شیرینی بدست بیاد. برای اینکه برش های یک اندازه داشته باشید حتما قبل از برش با خط کش اندازه گیری کنید.

اندازه برش شیرینی سلیقه ای هست میتونید برش های کوچک تری بزنید تا اسلایس های مربعی شکل داشته باشین و تعداد شیرینی های بیشتری بدست بیاد. برای تزئین میتونید از یک برش توت فرنگی استفاده کنید.

شیرینی رو داخل ظرف در بسته داخل یخچال نگهداری کنید.

طرز تهیه شیرینی تر برشی توت فرنگی خانگی به سبک قنادی

نکات طرز تهیه شیرینی تر برشی توت فرنگی

  • دما در فرهای برقی و توسترها بیست درجه پایین تر از دمای ذکر شده باشه.
  • موقع پوشوندن سینی با کاغذ روغنی توجه کنید که کاغذ روغنی حتما روی دیواره ها بالا بیاد و یک تا دو سانت رو پوشش بده تا موقع پخت رولت به دیواره‌ها نچسبه و همچنین به کمک کاغذ روغنی میتونید به راحتی رولت رو جا به جا کنید و از سینی در بیارین.
  •  فرم گرفتن سفیده تخم مرغ یکی از بخش های مهم درست کردن رولت هست و در بافت و لطافت تاثیر داره برای اینکه سفیده به خوبی فرم بگیره باید کاملا خالص و بدون چربی باشه. از اونجایی که زرده تخم مرغ نوعی چربیه باید موقع جدا کردن سفیده و زرده خیلی مراقب باشیم.
  • پره‌های همزن باید کاملا تمیز و خشک و عاری از هر گونه چربی باشه.
  • جنس ظرفی که برای فرم دادن سفیده استفاده می‌کنیم، بسیار مهمه ظرف های پلاستیکی چربی رو به خودشون جذب میکنن و خیلی وقت‌ها این چربی داخل منافذ ظرف میمونه و با شستن از بین نمیره و مانع از فرم گرفتن سفیده میشه بهتره از ظرف شیشه ای یا فلزی برای فرم دادن سفیده استفاده بشه.
  • همچنین بهتره ظرف مورد نظر و پره‌های همزن رو قبل از استفاده به خوبی با صابون شستشو بدیم تا کاملا تمیز باشن و اجازه بدیم کاملا خشک بشن و رطوبت نداشته باشن و بعد مورد استفاده قرار بدیم. موقع همزدن سفیده‌های تخم مرغ همزن رو از یک جهت حرکت بدین مثلا در جهت عقربه های ساعت چون عوض کردن مداوم جهت هم زدن باعث میشه سفیده به خوبی فرم نگیره.
  • همونطور که گفتیم فرم گرفتن سفیده اهمیت زیادی در کیفیت رولت داره اما بعد از اینکه دیدین سفیده فرم گرفته و با برگردوندن ظرف بیرون نمی‌ریزه بلافاصله زدن رو متوقف کنید و بیش از حد هم نزنید چون هم زدن بیش از حد سفیده باعث سفت و شکننده شدن نان رولت میشه.
  • در صورتی که طعم پنیر خامه ای رو دوست ندارین یا به پنیر ماسکارپونه دسترسی ندارین می تونید به همون اندازه خامه شیرین شده قنادی جایگزین کنید.
  • توت فرنگی ها رو ریز خرد کنید تا بعد از پخت رد کردن از صافی راحت‌تر باشه.

این بود طرز تهیه شیرینی تر برشی توت فرنگی! برای مشاهده دستورات آشپزی دیگر به مجله ما سری بزنید.

۵/۵ (۱ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *